En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Slovenia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
09/06
Ptuj
Rogaška Slatina
151.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
3u33'35"
2
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 4"
3
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 6"
4
Daniel Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
op 7"
5
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
6
Matthew Bostock
Canyon Dhb Sungod
op 8"
7
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 9"
8
Stanislaw Aniolkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 10"
9
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
10
Alexander Edmondson
Team BikeExchange
z.t
11
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
12
Ryan Christensen
Canyon Dhb Sungod
z.t
13
Mikel Alonso Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
14
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
15
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
16
Jaka Primozic
Slovenia
z.t
17
Matthew Gibson
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
18
Oliver Wulff Frederiksen
Team Coloquick
z.t
19
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
z.t
20
Sebastian Kolze Changizi
Team Coloquick
z.t
21
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
z.t
22
Viacheslav Kuznetsov
Gazprom - Rusvelo
z.t
23
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
24
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
25
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
26
Ane Skok
Ljubljana Gusto Santic
z.t
27
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
28
James Callum Shaw
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
29
Ziga Jerman
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
30
Jokin Aranburu Arruti
Euskaltel - Euskadi
z.t
31
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
z.t
32
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
33
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
34
David Per
Adria Mobil
z.t
35
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
36
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
37
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
38
Charles Page
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
39
Markus Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
40
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
41
Ilnur Zakarin
Gazprom - Rusvelo
z.t
42
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
43
Tom Paquot
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
44
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
45
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
46
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
z.t
47
Tanel Kangert
Team BikeExchange
z.t
48
Jeppe Aaskov Pallesen
Team Coloquick
z.t
49
Remy Mertz
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
50
Max Stedman
Canyon Dhb Sungod
z.t
51
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
z.t
52
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
53
Alexander Konychev
Team BikeExchange
z.t
54
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
55
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
z.t
56
Enrique Sanz
Equipo Kern Pharma
z.t
57
Luca Chirico
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
58
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
59
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
60
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
61
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
62
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
63
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
64
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
65
William Blume Levy
Team Coloquick
z.t
66
Dimitri Peyskens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
67
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
z.t
68
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
69
Marcel Sieberg
Bahrain Victorious
op 30"
70
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
op 32"
71
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
op 33"
72
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
op 35"
73
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
op 38"
74
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
75
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
76
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
z.t
77
Uros Repse
Slovenia
z.t
78
Janez Brajkovic
Slovenia
z.t
79
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
80
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
81
Robert Scott
Canyon Dhb Sungod
z.t
82
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
z.t
83
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
84
Nik Cemazar
Slovenia
z.t
85
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
86
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
87
Jakub Kaczmarek
Mazowsze Serce Polski
z.t
88
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
89
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
90
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
91
Nicolai Brochner
Team Coloquick
z.t
92
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
93
Jonathan Milan
Bahrain Victorious
op 51"
94
Zeb Kyffin
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 54"
95
Kristijan Koren
Slovenia
z.t
96
Mathijs Paasschens
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 1'16"
97
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
op 1'17"
98
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
99
Gruffudd Lewis
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
100
Zac Barnhill
Ljubljana Gusto Santic
z.t
101
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
102
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
103
Marko Pavlic
Slovenia
op 1'40"
104
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
105
Julius Johansen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
106
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
107
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
108
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
z.t
109
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
110
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
111
Roman Kreuziger
Gazprom - Rusvelo
z.t
112
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
113
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
114
Kevin Inkelaar
Bahrain Victorious
z.t
115
Teo Pecnik
Ljubljana Gusto Santic
z.t
116
Jernej Hribar
Ljubljana Gusto Santic
z.t
117
Frederik Muff
Team Coloquick
z.t
118
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
119
Kasper Andersen
Team Coloquick
z.t
120
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
121
Sam Bewley
Team BikeExchange
z.t
122
Daniel Staniszewski
Mazowsze Serce Polski
op 1'54"
123
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
z.t
124
Simon Wilson
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
125
Daniel Bigham
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
126
Adrian Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
127
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
op 2'42"
128
Martin Lavric
Slovenia
op 2'58"
129
Nikita Stalnov
Astana - Premier Tech
op 3'40"
130
Jacob Scott
Canyon Dhb Sungod
z.t
131
Thomas Mein
Canyon Dhb Sungod
z.t
132
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
z.t
133
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 4'07"
134
Tobias Vanco
Dukla Banska Bystrica
op 4'51"
135
Rory Townsend
Canyon Dhb Sungod
op 5'59"
136
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 7'26"
137
Dzmitry Zhyhunou
Euskaltel - Euskadi
op 10'37"
138
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
op 15'03"
139
Adam Stachowiak
Mazowsze Serce Polski
op 16'36"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares