En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Slovenia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
13/06
Ljubljana
Novo Mesto
175.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
15u11'26"
2
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 1'21"
3
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
op 1'35"
4
Rafal Majka
UAE Team Emirates
op 2'08"
5
James Callum Shaw
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 2'29"
6
Tanel Kangert
Team BikeExchange
op 2'34"
7
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
op 2'39"
8
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
op 2'46"
9
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 3'21"
10
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'45"
11
Ilnur Zakarin
Gazprom - Rusvelo
op 5'42"
12
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 6'04"
13
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
op 6'06"
14
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 6'07"
15
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
op 6'33"
16
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
op 6'49"
17
Luca Chirico
Androni Giocatolli - Sidermec
op 6'50"
18
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
op 6'59"
19
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
op 7'04"
20
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
op 7'39"
21
Jeppe Aaskov Pallesen
Team Coloquick
op 7'49"
22
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
op 8'07"
23
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
op 8'16"
24
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
op 8'27"
25
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
op 9'38"
26
Max Stedman
Canyon Dhb Sungod
op 9'49"
27
Dimitri Peyskens
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 10'23"
28
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
op 10'52"
29
Markus Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
op 12'09"
30
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 12'28"
31
Janez Brajkovic
Slovenia
op 12'49"
32
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
op 13'44"
33
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
op 14'21"
34
Martin Lavric
Slovenia
op 14'30"
35
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
op 15'17"
36
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
op 15'20"
37
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
op 15'51"
38
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
op 16'30"
39
Remy Mertz
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 16'42"
40
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
op 17'22"
41
Gal Glivar
Adria Mobil
op 18'23"
42
Kristijan Koren
Slovenia
op 18'50"
43
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 21'25"
44
Ane Skok
Ljubljana Gusto Santic
op 23'38"
45
Mathijs Paasschens
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 23'40"
46
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
op 23'58"
47
William Blume Levy
Team Coloquick
op 24'30"
48
Roman Kreuziger
Gazprom - Rusvelo
op 25'53"
49
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
op 27'05"
50
Tom Paquot
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 28'02"
51
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
op 28'04"
52
Jakub Kaczmarek
Mazowsze Serce Polski
op 28'21"
53
Thomas Mein
Canyon Dhb Sungod
op 28'48"
54
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 29'42"
55
Ryan Christensen
Canyon Dhb Sungod
op 30'44"
56
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
op 30'47"
57
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 30'52"
58
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 31'04"
59
Jacob Scott
Canyon Dhb Sungod
op 31'16"
60
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
op 31'30"
61
Jokin Aranburu Arruti
Euskaltel - Euskadi
op 31'43"
62
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
op 32'50"
63
Alexander Edmondson
Team BikeExchange
op 33'27"
64
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
op 33'56"
65
David Per
Adria Mobil
op 34'03"
66
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
op 34'35"
67
Stanislaw Aniolkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 34'40"
68
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
op 34'41"
69
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
op 35'00"
70
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
op 35'12"
71
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
op 35'21"
72
Uros Repse
Slovenia
op 36'31"
73
Daniel Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
op 37'46"
74
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
op 37'50"
75
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
op 37'55"
76
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
op 38'13"
77
Nikita Stalnov
Astana - Premier Tech
op 38'17"
78
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
op 38'23"
79
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 38'25"
80
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 38'39"
81
Sebastian Kolze Changizi
Team Coloquick
op 39'10"
82
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 39'38"
83
Alexander Konychev
Team BikeExchange
op 39'47"
84
Robert Scott
Canyon Dhb Sungod
op 40'05"
85
Jonathan Milan
Bahrain Victorious
op 40'29"
86
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 40'39"
87
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
op 40'48"
88
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
op 40'50"
89
Viacheslav Kuznetsov
Gazprom - Rusvelo
op 40'53"
90
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
op 40'54"
91
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 41'14"
92
Sam Bewley
Team BikeExchange
op 41'21"
93
Matthew Bostock
Canyon Dhb Sungod
op 41'24"
94
Enrique Sanz
Equipo Kern Pharma
op 41'58"
95
Callum Scotson
Team BikeExchange
op 42'46"
96
Adrian Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 42'57"
97
Matthew Gibson
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 43'06"
98
Gruffudd Lewis
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 43'36"
99
Marcel Sieberg
Bahrain Victorious
op 44'07"
100
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
op 44'21"
101
Daniel Bigham
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 44'30"
102
Ziga Jerman
Androni Giocatolli - Sidermec
op 44'33"
103
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
104
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 45'00"
105
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
op 45'01"
106
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 45'13"
107
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 45'19"
108
Charles Page
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 45'23"
109
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
op 45'43"
110
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 45'59"
111
Frederik Muff
Team Coloquick
op 46'19"
112
Marko Pavlic
Slovenia
op 46'53"
113
Kevin Inkelaar
Bahrain Victorious
op 47'01"
114
Mikel Alonso Flores
Euskaltel - Euskadi
op 47'31"
115
Nik Cemazar
Slovenia
op 49'16"
116
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
op 55'28"
117
Dzmitry Zhyhunou
Euskaltel - Euskadi
op 55'35"
118
Adam Stachowiak
Mazowsze Serce Polski
op 1u00'34"
Nicolai Brochner
Team Coloquick
DNF
Daniel Staniszewski
Mazowsze Serce Polski
DNF
Rory Townsend
Canyon Dhb Sungod
DNF
Simon Wilson
Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF
Zeb Kyffin
Ribble Weldtite Pro Cycling
DNS
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNS
Nicolai Brochner
Team Coloquick
DNF
Daniel Staniszewski
Mazowsze Serce Polski
DNF
Rory Townsend
Canyon Dhb Sungod
DNF
Simon Wilson
Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF
Zeb Kyffin
Ribble Weldtite Pro Cycling
DNS
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNS
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Kasper Andersen
Team Coloquick
DNF
Zac Barnhill
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
DNF
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
DNF
Oliver Wulff Frederiksen
Team Coloquick
DNF
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
DNF
Jernej Hribar
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Julius Johansen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Teo Pecnik
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Jaka Primozic
Slovenia
DNF
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
DNF
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
DNF
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Tobias Vanco
Dukla Banska Bystrica
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares