En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Slovenia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
22/06
Nova Gorica
Ajdovscina
158 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Giovanni Visconti
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
4u00'53"
2
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
3
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
z.t
4
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
5
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 32"
6
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
z.t
7
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
8
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
op 1'38"
9
Cameron Meyer
Mitchelton - Scott
op 2'22"
10
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
11
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
12
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
13
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
14
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
15
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
16
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
17
Grega Bole
Bahrein - Merida
op 3'19"
18
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
19
Sebastian Schönberger
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
20
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
21
Domen Novak
Bahrein - Merida
op 4'14"
22
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
23
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 6'32"
24
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
25
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
26
Kristijan Hocevar
Slovenia
z.t
27
Davide Rebellin
Meridiana Kamen Team
z.t
28
Lars Ytting Bak
Team Dimension Data
z.t
29
Martin Lavric
Slovenia
z.t
30
Francesco Manuel Bongiorno
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
31
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
32
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
33
Matej Drinovec
Slovenia
op 9'47"
34
Matteo Montaguti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 9'54"
35
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
36
Umberto Marengo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
37
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 12'12"
38
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
39
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
40
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
41
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
42
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
43
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
44
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
45
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
46
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 13'35"
47
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
op 14'25"
48
Marco Maronese
Bardiani CSF
op 14'50"
49
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
50
Giovanni Lonardi
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 16'46"
51
Simone Velasco
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
52
Edoardo Affini
Mitchelton - Scott
z.t
53
Jan Stöhr
AC Sparta Praha
z.t
54
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
55
Lorenzo Fortunato
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
56
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
57
Dion Smith
Mitchelton - Scott
z.t
58
Callum Scotson
Mitchelton - Scott
op 16'57"
59
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 17'41"
60
Erik Baska
Bora - HansGrohe
op 18'41"
61
Mark Cavendish
Team Dimension Data
op 18'42"
62
Phil Bauhaus
Bahrein - Merida
z.t
63
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
64
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
66
Marcel Sieberg
Bahrein - Merida
z.t
67
Rok Korosec
Ljubljana Gusto Santic
z.t
68
Luka Cotar
Slovenia
z.t
69
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
70
Giacomo Nizzolo
Team Dimension Data
z.t
71
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
72
Timothy Guy
Ljubljana Gusto Santic
z.t
73
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
74
Rasmus Tiller
Team Dimension Data
z.t
75
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
z.t
76
Matic Veber
Slovenia
z.t
77
David Per
Adria Mobil
z.t
78
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
79
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
80
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
z.t
81
Aljaz Prah
Ljubljana Gusto Santic
z.t
82
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
83
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
84
Enrico Gasparotto
Team Dimension Data
z.t
85
Frantisek Honsa
AC Sparta Praha
z.t
86
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
87
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
88
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
89
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Santic
z.t
90
Oscar Gatto
Bora - HansGrohe
z.t
91
Brian Kamstra
Team Novo Nordisk
z.t
92
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
93
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
94
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
95
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
96
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
97
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
op 18'51"
98
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
z.t
99
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Santic
z.t
100
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
101
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
102
Laurent Evrard
Meridiana Kamen Team
z.t
103
Conor Dunne
Israel Cycling Academy
z.t
104
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
105
Tomas Kalojiros
AC Sparta Praha
z.t
106
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
107
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
108
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
z.t
109
Shane Archbold
Bora - HansGrohe
z.t
110
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
111
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
112
Luka Lakota
Slovenia
op 19'13"
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
DNF
Matthias Mangertseder
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Tomás Schuhler
AC Sparta Praha
DNF
Michal Schuran
AC Sparta Praha
DNF
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
DNS
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNS
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
1995
1994
1993
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares