En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Slovenia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
23/06
Trebnje
Novo Mesto
157.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
19u41'23"
2
Giovanni Visconti
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 22"
3
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
op 25"
4
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
op 30"
5
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'04"
6
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
op 1'08"
7
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'21"
8
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
op 2'21"
9
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 3'17"
10
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 4'49"
11
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 4'56"
12
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 7'12"
13
Grega Bole
Bahrein - Merida
op 8'03"
14
Sebastian Schönberger
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 8'09"
15
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
16
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 8'50"
17
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 9'03"
18
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 11'16"
19
Daniel Savini
Bardiani CSF
op 11'22"
20
Davide Rebellin
Meridiana Kamen Team
z.t
21
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
op 12'41"
22
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 13'16"
23
Cameron Meyer
Mitchelton - Scott
op 16'34"
24
Domen Novak
Bahrein - Merida
op 16'36"
25
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 17'11"
26
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 18'49"
27
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 18'58"
28
Kristijan Hocevar
Slovenia
op 19'31"
29
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
op 20'44"
30
Francesco Manuel Bongiorno
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 21'40"
31
Matteo Montaguti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 21'48"
32
Lars Ytting Bak
Team Dimension Data
op 24'37"
33
Martin Lavric
Slovenia
op 25'12"
34
Umberto Marengo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 25'15"
35
Simone Velasco
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 27'13"
36
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 28'31"
37
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
op 28'49"
38
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 29'03"
39
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
op 29'48"
40
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
op 30'49"
41
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
op 31'06"
42
Ziga Groselj
Adria Mobil
op 32'23"
43
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
op 32'50"
44
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
op 33'41"
45
Marco Marcato
UAE Team Emirates
op 35'03"
46
Tomas Kalojiros
AC Sparta Praha
op 37'33"
47
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 38'55"
48
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 39'25"
49
Matej Drinovec
Slovenia
op 42'29"
50
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 42'31"
51
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 42'51"
52
Marko Kump
Adria Mobil
op 43'10"
53
Enrico Gasparotto
Team Dimension Data
z.t
54
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 43'28"
55
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
op 44'43"
56
Giacomo Nizzolo
Team Dimension Data
op 44'49"
57
Dion Smith
Mitchelton - Scott
op 45'34"
58
David Per
Adria Mobil
op 47'34"
59
Lorenzo Fortunato
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 48'23"
60
Matic Veber
Slovenia
op 48'45"
61
Aljaz Prah
Ljubljana Gusto Santic
op 49'08"
62
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
op 49'46"
63
Rasmus Tiller
Team Dimension Data
op 50'04"
64
Simone Consonni
UAE Team Emirates
op 50'41"
65
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 51'24"
66
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
op 51'53"
67
Edoardo Affini
Mitchelton - Scott
op 52'29"
68
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 53'36"
69
Shane Archbold
Bora - HansGrohe
op 54'16"
70
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
op 54'46"
71
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 55'57"
72
Marco Maronese
Bardiani CSF
op 57'08"
73
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Santic
op 57'09"
74
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
op 57'26"
75
Callum Scotson
Mitchelton - Scott
op 57'53"
76
Rok Korosec
Ljubljana Gusto Santic
op 58'14"
77
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
op 58'20"
78
Phil Bauhaus
Bahrein - Merida
op 58'23"
79
Oscar Gatto
Bora - HansGrohe
op 58'28"
80
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 59'07"
81
Erik Baska
Bora - HansGrohe
op 59'13"
82
Jan Stöhr
AC Sparta Praha
op 59'25"
83
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1u00'15"
84
Giovanni Lonardi
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 1u00'19"
85
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
op 1u00'29"
86
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
op 1u00'42"
87
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
op 1u01'02"
88
Mark Cavendish
Team Dimension Data
op 1u01'17"
89
Mark Renshaw
Team Dimension Data
op 1u01'27"
90
Marcel Sieberg
Bahrein - Merida
op 1u01'32"
91
Conor Dunne
Israel Cycling Academy
z.t
92
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 1u02'33"
93
Brian Kamstra
Team Novo Nordisk
op 1u02'34"
94
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 1u03'56"
95
Frantisek Honsa
AC Sparta Praha
op 1u05'06"
96
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 1u05'55"
97
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
op 1u07'02"
98
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
op 1u07'03"
99
Luka Cotar
Slovenia
z.t
100
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Santic
op 1u07'05"
101
Luka Lakota
Slovenia
op 1u07'34"
102
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
op 1u08'10"
103
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
op 1u09'06"
104
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
105
Timothy Guy
Ljubljana Gusto Santic
op 1u09'13"
106
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
op 1u09'15"
107
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 1u09'22"
108
Laurent Evrard
Meridiana Kamen Team
op 1u10'29"
109
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 1u15'16"
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
DNF
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
DNF
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
DNS
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
DNF
Matthias Mangertseder
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Tomás Schuhler
AC Sparta Praha
DNF
Michal Schuran
AC Sparta Praha
DNF
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
DNS
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNS
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNS
Antonino Schillaci Pugliese
Meridiana Kamen Team
DNF
Daniel Lehner
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares