En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovénie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
18/06
Rogaška Slatina
Novo Mesto
160 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
3u41'48"
2
Mark Cavendish
Team Dimension Data
z.t
3
Sonny Colbrelli
Bahrain - Merida
op 1"
4
Jakub Mareczko
Wilier Triestina
z.t
5
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
6
Andrea Palini
Androni Giocattoli
z.t
7
Luka Mezgec
Orica - Scott
z.t
8
Rok Korosec
Amplatz - BMC
z.t
9
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini
z.t
10
Ziga Jerman
ROG - Ljubljana
z.t
11
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
op 0"
12
Paolo Toto
Sangemini - MG. K Vis
z.t
13
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
z.t
14
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
15
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
16
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
17
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
18
Jack Haig
Orica - Scott
z.t
19
Alois Kankovsky
Elkov - Author Cycling Team
z.t
20
Dusan Rajovic
Adria Mobil
z.t
21
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
22
Michele Scartezzini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
23
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
z.t
24
Pawel Cieslik
Elkov - Author Cycling Team
z.t
25
Peter Kusztor
Amplatz - BMC
z.t
26
Tadej Pogacar
ROG - Ljubljana
z.t
27
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
28
Luka Cotar
z.t
29
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
30
Federico Zurlo
UAE Team Emirates
z.t
31
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
z.t
32
Maximilian Kuen
Tirol Cycling Team
z.t
33
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
34
Giovanni Visconti
Bahrain - Merida
z.t
35
Ziga Rucigaj
ROG - Ljubljana
z.t
36
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
37
Hermann Pernsteiner
Amplatz - BMC
z.t
38
Clemens Fankhauser
Tirol Cycling Team
z.t
39
Josip Rumac
Synergy Baku Cycling Project
z.t
40
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
41
Josef Cerny
Elkov - Author Cycling Team
z.t
42
Matej Drinovec
z.t
43
Luka Pibernik
Bahrain - Merida
z.t
44
Pavel Brutt
Gazprom - Rusvelo
z.t
45
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
46
Nicola Gaffurini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
47
Francesco Manuel Bongiorno
Sangemini - MG. K Vis
z.t
48
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
49
Niccolo' Salvietti
Sangemini - MG. K Vis
z.t
50
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini
z.t
51
Alexander Edmondson
Orica - Scott
z.t
52
Tilen Finkst
ROG - Ljubljana
z.t
53
Jure Golcer
Adria Mobil
z.t
54
Michele Gazzarra
z.t
55
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
56
Kristian Sbaragli
Team Dimension Data
z.t
57
Matej Mugerli
Amplatz - BMC
z.t
58
Robert Jenko
z.t
59
Borut Bozic
Bahrain - Merida
z.t
60
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
61
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
62
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
z.t
63
Vojtech Hacecky
Elkov - Author Cycling Team
z.t
64
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Jiri Polnický
Elkov - Author Cycling Team
z.t
66
Enrico Salvador
Tirol Cycling Team
z.t
67
Dennis Paulus
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
68
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
69
David Per
Bahrain - Merida
z.t
70
Izidor Penko
ROG - Ljubljana
z.t
71
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
z.t
72
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
73
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
74
Andreas Walzel
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
75
Musa Mikayilzade
Synergy Baku Cycling Project
z.t
76
Tadej Logar
z.t
77
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
z.t
78
Valens Ndayisenga
Tirol Cycling Team
z.t
79
Daniel Eichinger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
80
Matic Groselj
ROG - Ljubljana
z.t
81
Marek Canecky
Amplatz - BMC
z.t
82
Martin Hunal
Elkov - Author Cycling Team
z.t
83
Matteo Draperi
Wilier Triestina
z.t
84
Andi Bajc
Amplatz - BMC
z.t
85
Filippo Pozzato
Wilier Triestina
z.t
86
Manuel Belletti
Wilier Triestina
z.t
87
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
88
Domen Novak
Bahrain - Merida
z.t
89
Kanan Gahramanli
Synergy Baku Cycling Project
z.t
90
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
z.t
91
Marko Pavlic
z.t
92
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
z.t
93
Tomas Buchacek
Elkov - Author Cycling Team
z.t
94
János Pelikán
Amplatz - BMC
z.t
95
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
z.t
96
Filippo Ganna
UAE Team Emirates
z.t
97
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini
z.t
98
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
99
Aljaz Prah
ROG - Ljubljana
z.t
100
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
z.t
101
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
op 27"
102
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
103
Enver Asanov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
104
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
op 31"
105
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
op 36"
106
Michael Hepburn
Orica - Scott
op 41"
107
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 47"
108
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini
op 50"
109
Mirko Trosino
Wilier Triestina
op 57"
110
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
op 59"
111
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina
z.t
112
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
z.t
113
Jon Ander Insausti Irastorza
Bahrain - Merida
op 1'13"
114
Primoz Obal
op 1'21"
115
Mitchell Docker
Orica - Scott
z.t
116
Christopher Juul Jensen
Orica - Scott
op 1'24"
117
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
op 1'34"
118
Michael Kukrle
Elkov - Author Cycling Team
op 1'39"
119
Gerd Fidler
Amplatz - BMC
op 1'46"
120
Matteo Busato
Wilier Triestina
op 1'50"
121
Andreas Graf
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
122
Nils Friedl
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
123
Svein Tuft
Orica - Scott
z.t
124
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
125
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 2'09"
126
Nathan Haas
Team Dimension Data
op 2'11"
127
Jaka Primozic
op 2'23"
128
Aleksejs Saramotins
Bora - HansGrohe
op 3'07"
129
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
130
Gianfranco Visconti
Meridiana Kamen Team
z.t
131
Mattia De Marchi
Hrinkow Advarics Cycleang
op 3'13"
132
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
op 3'26"
133
Erik Baska
Bora - HansGrohe
op 4'09"
Filippo Fortin
Tirol Cycling Team
DNF
Matthias Krizek
Tirol Cycling Team
DNF
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
DNF
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
1995
1994
1993
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares