En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovénie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
21/06
Rogaška Slatina
Novo Mesto
165.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Primož Roglič
Adria Mobil
13u42'16"
2
Mikel Nieve Ituralde
Team Sky
op 5"
3
Jure Golcer
Team Felbermayr Simplon Wels
op 8"
4
Mauro Finetto
SouthEast
z.t
5
Diego Ulissi
Lampre - Merida
op 14"
6
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 15"
7
Salvatore Puccio
Team Sky
op 32"
8
Jan Polanc
Lampre - Merida
op 44"
9
Simone Stortoni
Androni Giocattoli - Sidermec
op 51"
10
Alexander Foliforov
Rusvelo
op 53"
11
Matija Kvasina
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
12
Egor Silin
Katusha
op 56"
13
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani CSF
op 1'08"
14
Alessio Taliani
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'22"
15
Nathan Earle
Team Sky
op 1'30"
16
Domen Novak
Adria Mobil
op 1'40"
17
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'03"
18
Sergey Firsanov
Rusvelo
z.t
19
Edoardo Zardini
Bardiani CSF
op 2'04"
20
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 2'06"
21
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
op 2'38"
22
Paolo Ciavatta
d'Amico Bottecchia
op 2'49"
23
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 5'01"
24
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
op 5'09"
25
Enea Cambianica
Meridiana Kamen Team
op 5'20"
26
Simone Ponzi
SouthEast
op 5'30"
27
Artem Nych
Rusvelo
op 5'39"
28
Giorgio Cecchinel
SouthEast
op 6'56"
29
Kristjan Fajt
Adria Mobil
op 7'34"
30
Ildar Arslanov
Rusvelo
op 8'11"
31
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia
op 9'01"
32
Marko Pavlic
Radenska Ljubljana
op 9'26"
33
Davide Appollonio
Androni Giocattoli - Sidermec
op 12'58"
34
Elia Favilli
SouthEast
op 13'12"
35
Manuele Mori
Lampre - Merida
op 13'13"
36
Francesco Gavazzi
SouthEast
op 13'16"
37
Didier Alonso Chaparro Lopez
op 13'36"
38
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
op 14'55"
39
Ziga Groselj
op 18'16"
40
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 18'36"
41
Fabio Taborre
Androni Giocattoli - Sidermec
op 20'51"
42
Artem Ovechkin
Rusvelo
op 20'54"
43
Sven Erik Bystrøm
Katusha
op 21'01"
44
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
op 21'08"
45
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli - Sidermec
op 21'15"
46
Janez Brajkovic
UnitedHealthCare Cycling Team
op 21'17"
47
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
op 21'18"
48
Eduard Vorganov
Katusha
op 21'23"
49
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
op 21'25"
50
Christopher Jones
UnitedHealthCare Cycling Team
op 22'18"
51
Roman Maikin
Rusvelo
op 22'51"
52
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 25'32"
53
Xabier Zandio Echaide
Team Sky
op 26'18"
54
Vladimir Isaychev
Katusha
op 29'00"
55
Antonio Parrinello
d'Amico Bottecchia
op 29'28"
56
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
op 29'34"
57
Oscar Gatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 30'14"
58
Antonio Nibali
Nippo - Vini Fantini
op 30'26"
59
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 30'40"
60
Davide Frattini
UnitedHealthCare Cycling Team
op 30'58"
61
Matej Marin
Team Felbermayr Simplon Wels
op 31'07"
62
Gasper Katrasnik
op 31'09"
63
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
op 32'42"
64
Andrew Fenn
Team Sky
op 33'27"
65
Federico Zurlo
UnitedHealthCare Cycling Team
op 33'44"
66
Christopher Sutton
Team Sky
op 33'48"
67
Marco Canola
UnitedHealthCare Cycling Team
op 33'53"
68
Ziga Rucigaj
Radenska Ljubljana
op 34'01"
69
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
op 34'02"
70
Alessandro Bazzana
UnitedHealthCare Cycling Team
op 34'03"
71
Maxim Belkov
Katusha
op 34'19"
72
Luca Sterbini
Bardiani CSF
op 34'24"
73
Luca Wackermann
SouthEast
op 34'32"
74
Andrea Manfredi
Bardiani CSF
op 35'08"
75
Alessandro Malaguti
Nippo - Vini Fantini
op 36'55"
76
Marko Kump
Adria Mobil
op 37'24"
77
Rafael Andriato
SouthEast
op 37'35"
78
Andrea Fedi
SouthEast
op 38'06"
79
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
op 38'35"
80
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 38'45"
81
Carlos Mario Ramirez Botero
Colombia
op 38'54"
82
Juan Pablo Valencia
Colombia
op 38'58"
83
Jef Van Meirhaeghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 38'59"
84
Daniele Ratto
UnitedHealthCare Cycling Team
op 39'05"
85
Matic Groselj
op 39'14"
86
Walter Fernando Pedraza Morales
Colombia
op 39'17"
87
Adriano Brogi
d'Amico Bottecchia
op 39'20"
88
Tadej Logar
op 39'21"
89
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 39'26"
90
David Per
Adria Mobil
z.t
91
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
op 39'27"
92
Matic Veber
op 39'28"
93
Matej Razingar
op 39'43"
94
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 39'57"
95
Gregor Krajnc
Radenska Ljubljana
op 40'03"
96
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
op 40'16"
97
Miha Poljanec
op 46'41"
98
Martin Otonicar
Radenska Ljubljana
op 47'09"
99
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
op 47'10"
100
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
101
Robert Förster
UnitedHealthCare Cycling Team
op 47'16"
102
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
op 47'18"
103
Klemen Stimulak
Adria Mobil
op 47'22"
104
Andrea Piechele
Bardiani CSF
op 47'27"
105
Jure Miskulin
Radenska Ljubljana
op 47'32"
106
Giorgio Bocchiola
d'Amico Bottecchia
op 47'39"
107
Ilia Koshevoy
Lampre - Merida
op 48'03"
108
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
op 48'14"
109
Simone Sterbini
Bardiani CSF
op 48'17"
110
Robert Jenko
Radenska Ljubljana
op 48'19"
111
Luka Pajek
op 48'37"
112
Simone Andreetta
Bardiani CSF
op 49'00"
113
Zan Jerkic
Radenska Ljubljana
op 49'41"
Eduardo Estrada
d'Amico Bottecchia
DNF
Marcel Huber
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Rok Korosec
Radenska Ljubljana
DNF
Chun Kai Feng
Lampre - Merida
DNS
Gabriele Campello
d'Amico Bottecchia
DNF
Artur Ershov
Rusvelo
DNF
Silvio Giorni
d'Amico Bottecchia
DNF
Cristiano Monguzzi
Meridiana Kamen Team
DNF
Alexander Porsev
Katusha
DNF
Rudiger Selig
Katusha
DNF
Alexander Serov
Rusvelo
DNF
Endi irol
Meridiana Kamen Team
DNF
Filip Cengic
Meridiana Kamen Team
DNF
Nicola Poletti
d'Amico Bottecchia
DNF
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
1995
1994
1993
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares