En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovénie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
20/06
Ribnica
Kocevje
160.7 km
Result
Standings
Points
1
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
4u01'09"
2
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
3
Grega Bole
Vini Fantini - Nippo
z.t
4
Damiano Caruso
Cannondale
z.t
5
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
6
Enrico Battaglin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
7
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
z.t
8
Davide Villella
Cannondale
z.t
9
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
10
Paul Voss
Team Netapp - Endura
z.t
11
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Fabio Taborre
Neri Sottoli
z.t
13
Kristijan Koren
Cannondale
z.t
14
Ilnur Zakarin
Rusvelo
z.t
15
Simone Petilli
Area Zero Pro Team
z.t
16
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
17
David De La Cruz Melgarejo
Team Netapp - Endura
z.t
18
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
19
Mauro Finetto
Neri Sottoli
z.t
20
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
21
Tiago José Pinto Machado
Team Netapp - Endura
z.t
22
Simon Yates
Orica-GreenEDGE
z.t
23
Artem Ovechkin
Rusvelo
z.t
24
Christopher Horner
Lampre - Merida
z.t
25
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
26
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen
z.t
27
Matteo Rabottini
Neri Sottoli
z.t
28
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
29
Enrico Barbin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
30
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
z.t
31
Jure Golcer
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
32
Sergey Firsanov
Rusvelo
z.t
33
Alessandro Bisolti
Vini Fantini - Nippo
z.t
34
Edoardo Zardini
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
35
Sergey Lagutin
Rusvelo
z.t
36
Matej Mohoric
Cannondale
op 3'01"
37
Jan Polanc
Lampre - Merida
z.t
38
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 3'51"
39
Kristjan Fajt
Adria Mobil
z.t
40
Roman Maikin
Rusvelo
z.t
41
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
42
Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
43
Klemen Stimulak
Adria Mobil
z.t
44
Primož Roglič
Adria Mobil
z.t
45
Matej Mugerli
Adria Mobil
z.t
46
Alessio Marchetti
Radenska
z.t
47
Luka Pibernik
Radenska
z.t
48
Domen Novak
Adria Mobil
z.t
49
Luka Kovacic
z.t
50
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
z.t
51
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
52
Antonio Parrinello
Androni Giocattoli
z.t
53
Antonio Santoro
Meridiana Kamen
z.t
54
Andrea Pasqualon
Area Zero Pro Team
z.t
55
Marco Tecchio
Area Zero Pro Team
z.t
56
Stefano Tonin
Area Zero Pro Team
z.t
57
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
58
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
59
Markus Eibegger
Synergy Baku Cycling Project
z.t
60
Simone Ponzi
Neri Sottoli
z.t
61
Pierpaolo De Negri
Vini Fantini - Nippo
z.t
62
Pavel Brutt
Katusha
z.t
63
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli
z.t
64
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
65
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
66
Paolo Ciavatta
Area Zero Pro Team
z.t
67
Andrei Solomennikov
Rusvelo
z.t
68
Giorgio Cecchinel
Neri Sottoli
z.t
69
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
70
Angelo Pagani
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
71
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
72
Matthias Krizek
Cannondale
op 9'07"
73
Tadej Hiti
Radenska
z.t
74
Rok Korosec
Radenska
z.t
75
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
76
Elia Viviani
Cannondale
z.t
77
Kim Magnusson
Vini Fantini - Nippo
z.t
78
Gregor Gazvoda
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
79
Blaz Furdi
Meridiana Kamen
z.t
80
Borut Bozic
Astana Pro Team
z.t
81
Francesco Failli
Neri Sottoli
z.t
82
Andreas Schillinger
Team Netapp - Endura
z.t
83
Gianluca Mengardo
Area Zero Pro Team
z.t
84
Niccolo Bonifazio
Lampre - Merida
z.t
85
Fabio Chinello
Area Zero Pro Team
z.t
86
Gianluca Leonardi
Area Zero Pro Team
z.t
87
Davide Cimolai
Lampre - Merida
z.t
88
Zakkari Dempster
Team Netapp - Endura
z.t
89
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
90
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
91
Andrea Fedi
Neri Sottoli
z.t
92
Davide Mucelli
Meridiana Kamen
z.t
93
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
94
Gang Xu
Lampre - Merida
z.t
95
Luigi Miletta
Neri Sottoli
z.t
96
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
97
Juan Esteban Arango Carvajal
Colombia
z.t
98
Maxim Belkov
Katusha
z.t
99
Maxim Averin
Synergy Baku Cycling Project
op 13'44"
100
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
101
Gasper Katrasnik
z.t
102
Mikhail Ignatyev
Katusha
z.t
103
Igor Boev
Rusvelo
z.t
104
Eduard-Michael Grosu
Vini Fantini - Nippo
z.t
105
Riccardo Stacchiotti
Vini Fantini - Nippo
z.t
106
Alessandro Malaguti
Vini Fantini - Nippo
z.t
107
Matteo Di Serafino
Androni Giocattoli
z.t
108
Bruno Maltar
Adria Mobil
z.t
109
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen
z.t
110
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
z.t
111
Duber Armando Quintero Artunduaga
Colombia
z.t
112
Andrea Manfredi
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
113
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
114
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
115
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
116
Tom Van Asbroeck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
117
Connor McConvey
Synergy Baku Cycling Project
z.t
118
Luca Paolini
Katusha
z.t
119
Blaz Jarc
Team Netapp - Endura
op 18'18"
120
Matej Razingar
z.t
121
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
op 18'44"
122
Tadej Logar
z.t
123
Aldo Ino Ilesic
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
124
Ziga Rucigaj
Radenska
z.t
125
Marko Pavlic
Radenska
z.t
126
Andrej Rajsp
Radenska
z.t
127
Robert Jenko
Meridiana Kamen
z.t
128
Manuel Belletti
Androni Giocattoli
z.t
129
Matic Safaric Kolar
Radenska
z.t
130
Juraj Sagan
Cannondale
z.t
131
Jan Sokol
Synergy Baku Cycling Project
z.t
132
Anton Vorobyev
Katusha
z.t
133
Tural Isgandarov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
134
David Per
Adria Mobil
z.t
135
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
z.t
136
Matthew Brammeier
Synergy Baku Cycling Project
z.t
137
Alexander Rybakov
Katusha
z.t
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
DNF
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares