En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Trofeo Alcudia-Port d'Alcudia
Result
1
André Greipel
Israel Start-Up Nation
3u50'24"
2
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
3
Christophe Noppe
Team Arkéa - Samsic
z.t
4
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
5
Gabriel Cullaigh
Movistar Team
z.t
6
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
z.t
7
Giovanni Lonardi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
8
Tom Devriendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
9
Xavier Canellas Sanchez
Gios
z.t
10
Ethan Vernon
z.t
11
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
12
Sven Thurau
Team Dauner | Akkon
z.t
13
Oscar Pelegri
Electro Hiper Europa
z.t
14
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
16
Sander De Pestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
17
Szymon Wojciech Sajnok
Cofidis
z.t
18
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
z.t
19
Donavan Vincent Grondin
Team Arkéa - Samsic
z.t
20
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Franck Bonnamour
B&B Hotels p/b KTM
z.t
22
Carlos Barbero Cuesta
Team Qhubeka NextHash
z.t
23
Eliot Lietaer
B&B Hotels p/b KTM
z.t
24
Rick Zabel
Israel Start-Up Nation
z.t
25
Patrick Haller
Leopard Pro Cycling
z.t
26
Magnus Sheffield
Rally Cycling
z.t
27
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
28
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Electro Hiper Europa
z.t
29
Markus Pajur
Team Arkéa - Samsic
z.t
30
Sebastian Schönberger
B&B Hotels p/b KTM
z.t
31
Cédric Pries
Leopard Pro Cycling
z.t
32
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
33
Rhys Britton
op 13"
34
Corey Davis
Maloja Pushbikers
op 16"
35
Valère Thiébaud
z.t
36
Dominik Bauer
Team Dauner | Akkon
z.t
37
Fabio Christen
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
38
Jan-Marc Temmen
Team Dauner | Akkon
z.t
39
Alfred George
z.t
40
David Gabor Kovacs
Electro Hiper Europa
z.t
41
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
42
Eddy Fine
Cofidis
z.t
43
Andreas Stokbro Nielsen
Team Qhubeka NextHash
z.t
44
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
45
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
46
Miká Heming
Maloja Pushbikers
z.t
47
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
z.t
48
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa
z.t
49
Gonzalo Serrano
Movistar Team
z.t
50
Juan Eugenio Belandria Marquina
Gios
z.t
51
Roman Duckert
Team Dauner | Akkon
z.t
52
Jarno Mobach
Leopard Pro Cycling
z.t
53
Juri Hollmann
Movistar Team
z.t
54
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Burgos - BH
z.t
55
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
z.t
56
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
57
Juan Diego Alba Bolivar
Movistar Team
z.t
58
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
59
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
60
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
61
Maxime Chevalier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
62
Franz Schlachter
Maloja Pushbikers
z.t
63
Christian Scaroni
Gazprom - Rusvelo
z.t
64
Alan Boileau
B&B Hotels p/b KTM
z.t
65
Saned Abu-fares
Israel Cycling Academy
z.t
66
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
67
Isaac Canton Serrano
Burgos - BH
z.t
68
Jorge Bueno Garcia
Gios
z.t
69
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
70
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
71
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
z.t
72
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
z.t
73
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
74
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
75
Yousef Mirza Banihammad
UAE Team Emirates
z.t
76
Anton Kuzmin
Gazprom - Rusvelo
z.t
77
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
z.t
78
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
79
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
Jonas Fabian Messerschmidt
Team Dauner | Akkon
z.t
81
Jonas Koch
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
82
Joey Rosskopf
Rally Cycling
z.t
83
Stephen Bassett
Rally Cycling
z.t
84
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
85
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
86
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
87
Kilian Steigner
Team Dauner | Akkon
z.t
88
Marcos Jurado Rodriguez
Electro Hiper Europa
z.t
89
Emil Mielke Vinjebo
Team Qhubeka NextHash
z.t
90
Riley Pickrell
Israel Cycling Academy
z.t
91
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
92
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
93
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
94
Gavin Mannion
Rally Cycling
z.t
95
Nicola Bagioli
B&B Hotels p/b KTM
z.t
96
José Manuel Gutierrez Revuelta
Gios
z.t
97
Byron Munton
Electro Hiper Europa
z.t
98
Jose Bruzual
Gios
z.t
99
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
100
Michal Galka
Maloja Pushbikers
z.t
101
Mathias Vacek
Gazprom - Rusvelo
z.t
102
Robert Donaldson
z.t
103
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
op 32"
104
Emerson Oronte
Rally Cycling
z.t
105
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
106
Laurin Von Stetten
Maloja Pushbikers
z.t
107
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
op 41"
108
Jakub Boucek
Israel Cycling Academy
op 45"
109
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
110
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
op 56"
111
Rob Britton
Rally Cycling
z.t
112
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
113
Marco König
Bike Aid
z.t
114
Miguel Heidemann
Leopard Pro Cycling
z.t
115
Kenny De Ketele
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
116
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
117
Maurits Lammertink
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
118
Thomas Champion
Cofidis
z.t
119
Joab Schneiter
Vini Zabù
z.t
120
Georg Zimmermann
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
121
Victor Langellotti
Burgos - BH
z.t
122
Alexander Evans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
123
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
124
Dayer Uberney Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
125
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
126
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
127
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
128
Corné Van Kessel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
129
Mirco Maestri
Bardiani CSF Faizane'
op 1'34"
130
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
op 1'41"
131
Justin Wolf
Bike Aid
op 1'46"
132
Salim Kipkemboi
Bike Aid
z.t
133
Mekseb Debesay
Bike Aid
op 1'51"
134
William Tidball
op 1'53"
135
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'08"
136
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
137
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 2'14"
138
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Burgos - BH
z.t
139
Sebastian Mora Vedri
Movistar Team
op 2'20"
140
Robbe Ghys
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'23"
141
Thomas Oliver Stockwell
op 2'27"
142
Samuel Watson
z.t
143
Cory Greenberg
Team Dauner | Akkon
op 2'35"
144
Nathan Haas
Cofidis
z.t
145
Fernando Lopes Gonzalez
Gios
op 2'50"
146
Jonathan Bogli
Nippo-Provence-Pts Conti
op 3'03"
147
Víctor Martínez Garcia
Electro Hiper Europa
z.t
148
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 3'32"
149
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
150
Thibault Ferasse
B&B Hotels p/b KTM
op 3'37"
151
Carmelo Urbano Fontiveros
Caja Rural - Seguros RGA
op 6'08"
152
Kyle Murphy
Rally Cycling
op 6'43"
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
DNF
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
DNF
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
DNF
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
DNF
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
DNF
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
DNF
Matthias Schnapka
Bike Aid
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Info
Parcours
Result
Palmares