En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium du Dauphiné
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
06/06
La Léchère-les-Bains
Les Gets
147 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Mark Padun
Bahrain Victorious
4u06'49"
2
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
op 1'36"
3
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
4
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
op 1'57"
5
David Gaudu
Groupama - FDJ
op 2'10"
6
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
7
Alexey Lutsenko
Astana - Premier Tech
z.t
8
Richie Porte
Ineos Grenadiers
z.t
9
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
10
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
11
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
12
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
z.t
13
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
14
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
op 2'43"
15
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
op 2'50"
16
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
op 3'04"
17
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 4'04"
18
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
19
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
20
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
21
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
22
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
23
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
op 5'16"
24
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
25
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
z.t
26
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
27
Michel Ries
Trek - Segafredo
op 6'12"
28
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
z.t
29
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
30
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
31
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
z.t
32
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
33
Michael Valgren Andersen
EF Education - Nippo
z.t
34
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
35
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
36
Pierre Rolland
B&B Hotels p/b KTM
z.t
37
Chad Haga
Team DSM
op 7'34"
38
Felix Gall
Team DSM
z.t
39
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
op 7'43"
40
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
41
Matthew Holmes
Lotto Soudal
op 8'16"
42
Simon Geschke
Cofidis
z.t
43
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
op 9'50"
44
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
45
Dylan Teuns
Bahrain Victorious
z.t
46
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
47
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
op 10'24"
48
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
z.t
49
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
z.t
50
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
51
Christopher Froome
Israel Start-Up Nation
z.t
52
Carlos Barbero Cuesta
Team Qhubeka NextHash
op 12'33"
53
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
54
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 13'13"
55
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
z.t
56
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
op 14'12"
57
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
58
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
59
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
60
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
61
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
62
Julien El Fares
EF Education - Nippo
z.t
63
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
op 14'21"
64
Anthony Perez
Cofidis
op 17'21"
65
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 18'34"
66
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
67
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
68
Omer Goldstein
Israel Start-Up Nation
z.t
69
Franck Bonnamour
B&B Hotels p/b KTM
z.t
70
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
71
Nils Politt
Bora - HansGrohe
op 20'17"
72
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 20'57"
73
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
op 21'17"
74
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
z.t
75
Brent Van Moer
Lotto Soudal
op 22'05"
76
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
77
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
78
Barnabas Peak
Team BikeExchange
z.t
79
Eliot Lietaer
B&B Hotels p/b KTM
z.t
80
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
81
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
op 23'41"
82
Sonny Colbrelli
Bahrain Victorious
z.t
83
Marco Haller
Bahrain Victorious
op 25'24"
84
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
85
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
z.t
86
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
87
Maxime Chevalier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
88
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
89
Andres Camilo Ardila Ordoñez
UAE Team Emirates
z.t
90
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
91
William Barta
EF Education - Nippo
z.t
92
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
93
Tony Martin
Jumbo - Visma
z.t
94
Dmitriy Gruzdev
Astana - Premier Tech
z.t
95
Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
z.t
96
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
97
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
98
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
z.t
99
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
op 26'49"
100
Ilan Van Wilder
Team DSM
op 31'24"
101
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
102
Marco Brenner
Team DSM
z.t
103
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
104
Nathan Haas
Cofidis
z.t
105
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
106
Kevin Vermaerke
Team DSM
z.t
107
Sebastian Schönberger
B&B Hotels p/b KTM
z.t
108
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
109
Sébastien Grignard
Lotto Soudal
z.t
110
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
111
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
112
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
z.t
113
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
z.t
114
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
115
Martin Salmon
Team DSM
z.t
116
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
117
Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
z.t
118
Brent Bookwalter
Team BikeExchange
z.t
Jasper De Plus
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
DNF
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
DNF
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
DNF
Emmanuel Morin
Cofidis
DNF
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
DNF
Hideto Nakane
EF Education - Nippo
DNF
Logan Owen
EF Education - Nippo
DNF
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
DNF
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
DNF
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
DNF
Harry Sweeny
Lotto Soudal
DNF
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares