En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium du Dauphiné
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
03/06
Saint-Chamond
Saint-Vallier
174.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
4u02'15"
2
Sonny Colbrelli
Bahrain Victorious
z.t
3
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
4
Carlos Barbero Cuesta
Team Qhubeka NextHash
z.t
5
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
6
Michael Valgren Andersen
EF Education - Nippo
z.t
7
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
8
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
9
Harry Sweeny
Lotto Soudal
z.t
10
Franck Bonnamour
B&B Hotels p/b KTM
z.t
11
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
z.t
12
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
13
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
z.t
14
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
z.t
15
Kevin Vermaerke
Team DSM
z.t
16
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
z.t
17
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
18
Alexey Lutsenko
Astana - Premier Tech
z.t
19
Brent Van Moer
Lotto Soudal
z.t
20
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
21
Richie Porte
Ineos Grenadiers
z.t
22
Ilan Van Wilder
Team DSM
z.t
23
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
24
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
25
Marco Brenner
Team DSM
z.t
26
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
z.t
27
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
28
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
29
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
z.t
30
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
31
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
32
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
33
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
34
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
z.t
35
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
z.t
36
Felix Gall
Team DSM
z.t
37
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
38
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
z.t
39
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
40
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
41
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
42
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
43
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
44
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
op 8"
45
Dylan Teuns
Bahrain Victorious
z.t
46
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
op 21"
47
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
op 36"
48
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
49
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
50
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
z.t
51
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
52
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
53
Maxime Chevalier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
54
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
55
Pierre Rolland
B&B Hotels p/b KTM
z.t
56
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
op 41"
57
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 1'19"
58
Omer Goldstein
Israel Start-Up Nation
z.t
59
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
z.t
60
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
z.t
61
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
62
Simon Geschke
Cofidis
z.t
63
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
64
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
op 1'24"
65
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
z.t
66
Andres Camilo Ardila Ordoñez
UAE Team Emirates
op 2'08"
67
Chad Haga
Team DSM
z.t
68
Sebastian Schönberger
B&B Hotels p/b KTM
op 2'30"
69
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
z.t
70
Nathan Haas
Cofidis
op 3'03"
71
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
72
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
73
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
74
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
z.t
75
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
76
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
77
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
78
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
79
Michel Ries
Trek - Segafredo
z.t
80
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
81
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
82
Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
z.t
83
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
84
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
85
Christopher Froome
Israel Start-Up Nation
z.t
86
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
87
Anthony Perez
Cofidis
z.t
88
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
89
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
z.t
90
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
91
Eliot Lietaer
B&B Hotels p/b KTM
z.t
92
Sébastien Grignard
Lotto Soudal
op 5'19"
93
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
94
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
95
William Barta
EF Education - Nippo
z.t
96
Julien El Fares
EF Education - Nippo
z.t
97
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
98
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
99
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
100
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
101
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
102
Hideto Nakane
EF Education - Nippo
op 6'31"
103
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 7'02"
104
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
105
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
z.t
106
Brent Bookwalter
Team BikeExchange
z.t
107
Dmitriy Gruzdev
Astana - Premier Tech
z.t
108
Kevin Colleoni
Team BikeExchange
z.t
109
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
z.t
110
Nils Politt
Bora - HansGrohe
op 8'07"
111
Tony Martin
Jumbo - Visma
z.t
112
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
113
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
114
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 8'40"
115
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
116
Logan Owen
EF Education - Nippo
z.t
117
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
118
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
119
Barnabas Peak
Team BikeExchange
z.t
120
William Bonnet
Groupama - FDJ
z.t
121
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
122
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
123
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
z.t
124
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
op 9'26"
125
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 10'06"
126
Mark Padun
Bahrain Victorious
op 10'59"
127
Marco Haller
Bahrain Victorious
z.t
128
Jasper De Plus
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 11'12"
129
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
130
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
131
Lachlan David Morton
EF Education - Nippo
z.t
132
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 15'47"
133
Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
z.t
134
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
135
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
136
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
137
Martin Salmon
Team DSM
z.t
Kaden Groves
Team BikeExchange
DNF
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
DNF
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
DNF
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares