En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium du Dauphiné
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
02/06
Firminy
Roche-la-Molière
16.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Ilan Van Wilder
Team DSM
12u57'21"
2
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
op 24"
3
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
op 35"
4
David Gaudu
Groupama - FDJ
op 46"
5
Steff Cras
Lotto Soudal
op 1'03"
6
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
op 1'11"
7
Felix Gall
Team DSM
op 1'13"
8
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
op 1'32"
9
Kevin Vermaerke
Team DSM
op 1'46"
10
Maxime Chevalier
B&B Hotels p/b KTM
op 2'05"
11
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
op 2'30"
12
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
op 3'04"
13
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
op 4'15"
14
Brent Van Moer
Lotto Soudal
op 5'13"
15
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
op 6'02"
16
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
op 6'42"
17
Omer Goldstein
Israel Start-Up Nation
op 6'50"
18
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
op 9'47"
19
Marco Brenner
Team DSM
op 11'06"
20
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
op 11'50"
21
Barnabas Peak
Team BikeExchange
op 12'25"
22
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
op 12'34"
23
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 13'45"
24
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 14'46"
25
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
op 16'31"
26
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 17'04"
27
Sébastien Grignard
Lotto Soudal
op 17'49"
28
Mark Padun
Bahrain Victorious
op 17'52"
29
Kaden Groves
Team BikeExchange
op 18'18"
30
Harry Sweeny
Lotto Soudal
op 18'23"
31
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
op 18'45"
32
William Barta
EF Education - Nippo
op 18'46"
33
Kevin Colleoni
Team BikeExchange
op 19'01"
34
Jasper De Plus
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 19'36"
35
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
op 20'11"
36
Andres Camilo Ardila Ordoñez
UAE Team Emirates
op 20'13"
37
Martin Salmon
Team DSM
op 20'15"
38
Michel Ries
Trek - Segafredo
op 23'22"
39
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
op 24'44"
40
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 31'21"
41
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
op 32'40"
42
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 32'58"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares