En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium du Dauphiné
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
31/05
Brioude
Saugues
172.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
8u38'32"
2
Sonny Colbrelli
Bahrain Victorious
op 12"
3
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 20"
4
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
op 24"
5
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
6
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
7
Michael Valgren Andersen
EF Education - Nippo
z.t
8
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
9
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
10
Ilan Van Wilder
Team DSM
z.t
11
Alexey Lutsenko
Astana - Premier Tech
z.t
12
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
z.t
13
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
14
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
15
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
16
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
17
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
18
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
z.t
19
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
20
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
21
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
z.t
22
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
23
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
24
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
25
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
z.t
26
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
27
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
28
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
z.t
29
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
30
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
31
Felix Gall
Team DSM
z.t
32
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
33
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
34
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
35
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
36
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
37
Richie Porte
Ineos Grenadiers
z.t
38
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
39
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
z.t
40
Pierre Rolland
B&B Hotels p/b KTM
z.t
41
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
z.t
42
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
op 34"
43
Dylan Teuns
Bahrain Victorious
op 35"
44
Kevin Vermaerke
Team DSM
op 44"
45
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
46
Maxime Chevalier
B&B Hotels p/b KTM
op 45"
47
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
48
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
op 1'05"
49
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
op 1'51"
50
Simon Geschke
Cofidis
op 2'01"
51
Brent Van Moer
Lotto Soudal
op 3'02"
52
Eliot Lietaer
B&B Hotels p/b KTM
op 3'13"
53
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
54
Julien El Fares
EF Education - Nippo
z.t
55
Anthony Perez
Cofidis
z.t
56
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
op 3'14"
57
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
op 3'34"
58
Nils Politt
Bora - HansGrohe
op 3'38"
59
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
z.t
60
Michael Gogl
Team Qhubeka NextHash
z.t
61
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
62
Omer Goldstein
Israel Start-Up Nation
z.t
63
Franck Bonnamour
B&B Hotels p/b KTM
z.t
64
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
65
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
66
Christopher Froome
Israel Start-Up Nation
z.t
67
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
op 4'28"
68
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
op 4'35"
69
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
op 4'55"
70
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
op 5'38"
71
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
z.t
72
Sebastian Schönberger
B&B Hotels p/b KTM
op 6'00"
73
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
op 6'33"
74
Brent Bookwalter
Team BikeExchange
z.t
75
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
op 7'24"
76
Carlos Barbero Cuesta
Team Qhubeka NextHash
op 7'55"
77
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
78
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
op 9'04"
79
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 9'06"
80
Nathan Haas
Cofidis
op 9'09"
81
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
82
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
83
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
84
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 9'41"
85
Marco Brenner
Team DSM
z.t
86
Barnabas Peak
Team BikeExchange
op 9'46"
87
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 9'49"
88
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
op 10'13"
89
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 10'15"
90
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
op 10'26"
91
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
op 10'57"
92
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
op 11'38"
93
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
op 11'40"
94
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 11'41"
95
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
op 12'36"
96
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
op 13'17"
97
Sébastien Grignard
Lotto Soudal
op 13'20"
98
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
99
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
100
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
op 13'58"
101
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
op 14'09"
102
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 14'39"
103
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
104
Kevin Colleoni
Team BikeExchange
z.t
105
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
op 14'58"
106
Kaden Groves
Team BikeExchange
op 15'06"
107
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 15'12"
108
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
109
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
110
Chad Haga
Team DSM
z.t
111
Harry Sweeny
Lotto Soudal
op 15'49"
112
William Barta
EF Education - Nippo
z.t
113
Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
z.t
114
Martin Salmon
Team DSM
op 15'53"
115
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 16'18"
116
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
117
Jasper De Plus
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
118
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
119
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
op 16'29"
120
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
121
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 16'59"
122
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
123
Dmitriy Gruzdev
Astana - Premier Tech
z.t
124
Andres Camilo Ardila Ordoñez
UAE Team Emirates
op 17'37"
125
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
op 17'41"
126
Michel Ries
Trek - Segafredo
op 17'47"
127
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 18'22"
128
Logan Owen
EF Education - Nippo
z.t
129
William Bonnet
Groupama - FDJ
z.t
130
Lachlan David Morton
EF Education - Nippo
z.t
131
Hideto Nakane
EF Education - Nippo
op 19'30"
132
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
op 20'44"
133
Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
op 21'09"
134
Tony Martin
Jumbo - Visma
z.t
135
Marco Haller
Bahrain Victorious
op 21'50"
136
Matthew Holmes
Lotto Soudal
op 23'26"
137
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
op 26'12"
138
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
139
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
140
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
z.t
141
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 29'04"
142
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
143
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 29'40"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares