En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium du Dauphiné
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
31/05
Brioude
Saugues
172.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
4u25'20"
2
Sonny Colbrelli
Bahrain Victorious
op 11"
3
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
4
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
z.t
5
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
6
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
7
Ilan Van Wilder
Team DSM
z.t
8
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
9
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
10
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
11
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
12
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
z.t
13
Alexey Lutsenko
Astana - Premier Tech
z.t
14
Michael Valgren Andersen
EF Education - Nippo
z.t
15
Felix Gall
Team DSM
z.t
16
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
17
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
18
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
z.t
19
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
20
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
21
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
z.t
22
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
23
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
24
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
25
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
26
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
27
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
28
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
29
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
30
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
z.t
31
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
z.t
32
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
z.t
33
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
z.t
34
Richie Porte
Ineos Grenadiers
z.t
35
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
36
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
37
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
38
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
39
Pierre Rolland
B&B Hotels p/b KTM
z.t
40
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
41
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
z.t
42
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
43
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
44
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
op 21"
45
Dylan Teuns
Bahrain Victorious
op 22"
46
Kevin Vermaerke
Team DSM
op 31"
47
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
48
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
z.t
49
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
op 32"
50
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
51
Maxime Chevalier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
52
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
op 52"
53
Sebastian Schönberger
B&B Hotels p/b KTM
op 1'36"
54
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
op 1'38"
55
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
op 1'44"
56
Simon Geschke
Cofidis
op 1'48"
57
Barnabas Peak
Team BikeExchange
op 2'49"
58
Julien El Fares
EF Education - Nippo
op 3'00"
59
Anthony Perez
Cofidis
z.t
60
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
61
Eliot Lietaer
B&B Hotels p/b KTM
z.t
62
Michel Ries
Trek - Segafredo
z.t
63
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
64
Brent Van Moer
Lotto Soudal
op 3'25"
65
Nils Politt
Bora - HansGrohe
z.t
66
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
67
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
68
Christopher Froome
Israel Start-Up Nation
z.t
69
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
70
Michael Gogl
Team Qhubeka NextHash
z.t
71
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
z.t
72
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
73
Franck Bonnamour
B&B Hotels p/b KTM
z.t
74
Marco Brenner
Team DSM
z.t
75
Omer Goldstein
Israel Start-Up Nation
z.t
76
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
77
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
op 5'25"
78
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
79
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
80
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
z.t
81
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
op 6'20"
82
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
83
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
84
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
z.t
85
Brent Bookwalter
Team BikeExchange
z.t
86
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
op 7'42"
87
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
z.t
88
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
89
Carlos Barbero Cuesta
Team Qhubeka NextHash
z.t
90
Hideto Nakane
EF Education - Nippo
z.t
91
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
92
Kevin Colleoni
Team BikeExchange
z.t
93
Nathan Haas
Cofidis
op 8'56"
94
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
95
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
96
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
97
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
98
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
99
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
100
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
101
Sébastien Grignard
Lotto Soudal
z.t
102
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
103
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
z.t
104
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
105
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
106
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
107
Chad Haga
Team DSM
z.t
108
Martin Salmon
Team DSM
z.t
109
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 10'02"
110
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
z.t
111
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
112
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
113
Dmitriy Gruzdev
Astana - Premier Tech
z.t
114
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
115
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
z.t
116
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
117
Jasper De Plus
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
118
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
119
Harry Sweeny
Lotto Soudal
op 11'25"
120
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
121
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
z.t
122
Logan Owen
EF Education - Nippo
z.t
123
William Barta
EF Education - Nippo
z.t
124
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
125
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
126
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
127
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
128
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
129
William Bonnet
Groupama - FDJ
z.t
130
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
z.t
131
Lachlan David Morton
EF Education - Nippo
z.t
132
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
z.t
133
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
z.t
134
Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
z.t
135
Kaden Groves
Team BikeExchange
op 14'53"
136
Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
z.t
137
Tony Martin
Jumbo - Visma
z.t
138
Marco Haller
Bahrain Victorious
z.t
139
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
140
Andres Camilo Ardila Ordoñez
UAE Team Emirates
z.t
141
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
142
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
143
Matthew Holmes
Lotto Soudal
op 16'29"
Ian Garrison
Deceuninck - Quick Step
DNF
Benjamin Perry
Astana - Premier Tech
DNF
Robert Power
Team Qhubeka NextHash
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares