En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium du Dauphiné
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
09/06
La Motte-Servolex
Mâcon
173.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
John Degenkolb
Team HTC - Highroad
4u15'42"
2
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
z.t
3
Juan José Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
4
Tomas Vaitkus
Astana Pro Team
z.t
5
William Bonnet
FDJ
z.t
6
Tyler Farrar
Garmin - Cervélo
z.t
7
Marco Bandiera
Quick Step Cycling Team
z.t
8
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
9
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
10
Kenny Dehaes
Omega Pharma - Lotto
z.t
11
Sébastien Chavanel
Team Europcar
z.t
12
Grega Bole
Lampre - ISD
z.t
13
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
14
John Murphy
BMC Racing Team
z.t
15
Fabian Wegmann
Team Leopard - Trek
z.t
16
Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
z.t
17
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Kristijan Koren
Liquigas - Cannondale
z.t
19
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
20
Maciej Paterski
Liquigas - Cannondale
z.t
21
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Procycling
z.t
22
Mauro Finetto
Liquigas - Cannondale
z.t
23
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
24
Lars Boom
Rabobank
z.t
25
Jelle Vanendert
Omega Pharma - Lotto
z.t
26
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
27
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
28
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Oliver Zaugg
Team Leopard - Trek
z.t
30
Ramunas Navardauskas
Garmin - Cervélo
z.t
31
Yury Trofimov
Katusha Team
z.t
32
Thomas Rohregger
Team Leopard - Trek
z.t
33
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
34
Julien Simon
Saur - Sojasun
z.t
35
Julian Dean
Garmin - Cervélo
z.t
36
Maarten Tjallingii
Rabobank
z.t
37
Geoffroy Lequatre
Team RadioShack
z.t
38
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
39
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
40
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Bruno Pires
Team Leopard - Trek
z.t
42
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
43
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
44
Yukiya Arashiro
Team Europcar
z.t
45
Dmitriy Fofonov
Astana Pro Team
z.t
46
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Rui Alberto Costa Da Faria
Movistar Team
z.t
49
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
50
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
51
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
53
Ben Hermans
Team RadioShack
z.t
54
Arnold Jeannesson
FDJ
z.t
55
Alexander Kolobnev
Katusha Team
z.t
56
Janez Brajkovic
Team RadioShack
z.t
57
Matthew Busche
Team RadioShack
z.t
58
Mauro Da Dalto
Liquigas - Cannondale
z.t
59
Gatis Smukulis
Team HTC - Highroad
z.t
60
Aitor Perez Arrieta
Lampre - ISD
z.t
61
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Highroad
z.t
62
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
63
Andrey Kashechkin
Lampre - ISD
z.t
64
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
65
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
66
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
z.t
67
Christophe Kern
Team Europcar
z.t
68
Dario Cataldo
Quick Step Cycling Team
z.t
69
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
70
Bradley Wiggins
Sky Procycling
z.t
71
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
72
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
73
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
z.t
74
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
75
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
76
Tristan Valentin
Cofidis
z.t
77
Jurgen Roelandts
Omega Pharma - Lotto
z.t
78
Jan Tratnik
Quick Step Cycling Team
z.t
79
Damien Monier
Cofidis
z.t
80
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
81
Francisco Perez Sanchez
Movistar Team
z.t
82
Vitaliy Kondrut
Lampre - ISD
z.t
83
Francesco Bellotti
Liquigas - Cannondale
z.t
84
Santo Anzà
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
85
Kevin Seeldraeyers
Quick Step Cycling Team
z.t
86
Alexandre Vinokourov
Astana Pro Team
z.t
87
Sven Vandousselaere
Omega Pharma - Lotto
z.t
88
Rémi Pauriol
FDJ
z.t
89
Marc de Maar
Quick Step Cycling Team
z.t
90
Geraint Thomas
Sky Procycling
z.t
91
Jurgen Van den Broeck
Omega Pharma - Lotto
z.t
92
Rémy Di Gregorio
Astana Pro Team
z.t
93
David Moncoutié
Cofidis
z.t
94
Sandy Casar
FDJ
z.t
95
Markel Irizar Aranburu
Team RadioShack
z.t
96
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
z.t
97
Anders Lund
Team Leopard - Trek
z.t
98
Maxim Belkov
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
99
Pierrick Fédrigo
FDJ
z.t
100
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Laurent Didier
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
102
Sébastien Joly
Saur - Sojasun
z.t
103
Brian Bach Vandborg
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
104
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
105
Haimar Zubeldia Agirre
Team RadioShack
z.t
106
Pierre Rolland
Team Europcar
z.t
107
Vladimir Gusev
Katusha Team
z.t
108
Julien Vermote
Quick Step Cycling Team
z.t
109
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
110
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
111
Francis Mourey
FDJ
z.t
112
Jérémy Roy
FDJ
z.t
113
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
114
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
115
Adriano Malori
Lampre - ISD
z.t
116
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
117
Frederik Willems
Omega Pharma - Lotto
z.t
118
Jason McCartney
Team RadioShack
z.t
119
Simon Gerrans
Sky Procycling
z.t
120
Danny Pate
Team HTC - Highroad
z.t
121
Vladimir Karpets
Katusha Team
z.t
122
Rafal Majka
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
123
Michal Golas
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
124
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
125
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
126
Jurgen Van De Walle
Omega Pharma - Lotto
z.t
127
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Team RadioShack
z.t
128
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
129
Joost Posthuma
Team Leopard - Trek
z.t
130
Mathieu Perget
Ag2r - La Mondiale
z.t
131
Mikhail Ignatyev
Katusha Team
z.t
132
Cameron Wurf
Liquigas - Cannondale
z.t
133
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
134
Luis Léon Sanchez Gil
Rabobank
z.t
135
José Vicente Garcia Acosta
Movistar Team
z.t
136
Paolo Longo Borghini
Liquigas - Cannondale
z.t
137
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
138
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
z.t
139
Robert Gesink
Rabobank
z.t
140
Andy Cappelle
Quick Step Cycling Team
z.t
141
Karsten Kroon
BMC Racing Team
z.t
142
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
143
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
144
David Lopez Garcia
Movistar Team
z.t
145
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
146
Perrig Quemeneur
Team Europcar
z.t
147
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
148
Daniel Martin
Garmin - Cervélo
z.t
149
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
150
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
151
Egor Silin
Katusha Team
z.t
152
Sergueï Ivanov
Katusha Team
z.t
153
Marco Marzano
Lampre - ISD
z.t
154
Balint Szeghalmi
Lampre - ISD
z.t
155
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
156
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
157
Paul Martens
Rabobank
z.t
158
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
159
Carlos Barredo Llamazales
Rabobank
z.t
160
Lieuwe Westra
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 37"
161
Andreas Klier
Garmin - Cervélo
op 1'18"
162
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
163
David Zabriskie
Garmin - Cervélo
op 1'34"
164
Daniel Lloyd(1)
Garmin - Cervélo
op 1'36"
165
Tony Martin
Team HTC - Highroad
op 1'45"
166
Frantisek Rabon
Team HTC - Highroad
op 2'00"
167
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
op 2'03"
168
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
op 0"
169
Oscar Pujol Muñoz
Omega Pharma - Lotto
op 2'50"
170
Brice Feillu
Team Leopard - Trek
op 4'43"
171
Johan Vansummeren
Garmin - Cervélo
op 5'12"
172
Jan Ghyselinck
Team HTC - Highroad
z.t
Francesco Reda
Quick Step Cycling Team
DNF
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
DNF
Stefan Denifl
Team Leopard - Trek
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares