En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
GP Kanton Aargau
Result
1
Alexander Kristoff
Katusha
4u28'04"
2
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
z.t
3
Davide Appollonio
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
4
Niccolo Bonifazio
Lampre - Merida
z.t
5
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
6
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
7
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
8
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
z.t
9
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
10
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
11
Linus Gerdemann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
12
Fabian Lienhard
z.t
13
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Ralf Matzka
Bora - Argon 18
z.t
16
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
z.t
17
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
18
Lasse Norman Hansen
Team Cannondale - Garmin
z.t
19
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
21
Benjamin King
Team Cannondale - Garmin
z.t
22
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
23
Moreno Moser
Team Cannondale - Garmin
z.t
24
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
z.t
25
Patrick Konrad
Bora - Argon 18
z.t
26
Gian Friesecke
z.t
27
Joël Zangerle
Cult Energy Pro Cycling
z.t
28
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Natnael Berhane
MTN - Qhubeka
z.t
30
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Fabio Taborre
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
32
Mirko Selvaggi
Wanty - Groupe Gobert
z.t
33
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
z.t
34
Cesare Benedetti
Bora - Argon 18
z.t
35
Alessio Taliani
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
36
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
37
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Clément Chevrier
IAM Cycling
z.t
39
Valerio Conti
Lampre - Merida
z.t
40
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
41
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Team Cannondale - Garmin
z.t
42
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
43
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
44
Yury Trofimov
Katusha
z.t
45
Luka Pibernik
Lampre - Merida
z.t
46
Andreas Schillinger
Bora - Argon 18
z.t
47
Francis De Greef
Wanty - Groupe Gobert
z.t
48
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
49
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
50
Davide Malacarne
Astana Pro Team
z.t
51
Joe Dombrowski
Team Cannondale - Garmin
z.t
52
Fränk Schleck
Trek Factory Racing
z.t
53
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
54
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
55
Julian David Arredondo
Trek Factory Racing
op 11"
56
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 13"
57
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
op 18"
58
Silvan Dillier
BMC Racing Team
op 20"
59
Ilnur Zakarin
Katusha
op 29"
60
Sergey Lagutin
Katusha
op 32"
61
Sergei Chernetski
Katusha
op 44"
62
Alberto Cecchin
Roth - Skoda
op 1'23"
63
Simon Zahner
op 2'33"
64
Ildar Arslanov
Rusvelo
z.t
65
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
z.t
66
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 2'36"
67
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'43"
68
Andrea Pasqualon
Roth - Skoda
op 4'53"
69
Rasmus Guldhammer
Cult Energy Pro Cycling
z.t
70
Alberto Nardin
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'54"
71
Matej Mohoric
Team Cannondale - Garmin
op 5'28"
72
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
op 6'41"
73
Martin Mortensen
Cult Energy Pro Cycling
z.t
74
Daniel Schorn
Bora - Argon 18
z.t
75
Lukas Jaun
Roth - Skoda
z.t
76
Simon Pellaud
IAM Cycling
z.t
77
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
78
Mario Jorge Costa da Faria
Lampre - Merida
z.t
79
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
z.t
80
Alberto Bettiol
Team Cannondale - Garmin
z.t
81
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
z.t
82
Artem Nych
Rusvelo
z.t
83
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
z.t
84
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 6'45"
85
Grégory Rast
Trek Factory Racing
z.t
86
Bob Jungels
Trek Factory Racing
z.t
87
Alexander Rybakov
Rusvelo
z.t
88
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
89
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
90
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
91
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
z.t
92
Silvan Dietrich
Roth - Skoda
op 10'03"
93
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
94
Lars Schnyder
z.t
95
Roman Kustadinchev
Rusvelo
z.t
96
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
97
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
98
Aleksandr Komin
Rusvelo
z.t
99
Nico Brüngger
Roth - Skoda
z.t
100
Laurent Didier
Trek Factory Racing
z.t
101
Floris De Tier
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
102
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
103
Pirmin Lang
IAM Cycling
z.t
104
Alexander Foliforov
Rusvelo
z.t
105
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
106
Milo Borisavljevic
Roth - Skoda
z.t
Phil Bauhaus
Bora - Argon 18
DNF
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
DNF
Borut Bozic
Astana Pro Team
DNF
Davide Cimolai
Lampre - Merida
DNF
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
DNF
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
DNF
Tiziano Dall'Antonia
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jacopo Guarnieri
Katusha
DNF
Mathew Hayman
Orica-GreenEDGE
DNF
Claudio Imhof
DNF
Martin Kohler
Drapac Professional Cycling
DNF
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
DNF
Christian Mager
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Frank Pasche
DNF
Christoph Pfingsten
Bora - Argon 18
DNF
Jérôme Pineau
IAM Cycling
DNF
Patrick Schelling
IAM Cycling
DNF
Michael Schwarzmann
Bora - Argon 18
DNF
Manuel Senni
BMC Racing Team
DNF
Mamyr Stash
Rusvelo
DNF
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
DNF
Giacomo Tomio
Roth - Skoda
DNF
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
DNF
Andrea Vaccher
Roth - Skoda
DNF
Anton Vorobyev
Katusha
DNF
Gang Xu
Lampre - Merida
DNF
Rick Zabel
BMC Racing Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
Info
Parcours
Result
Palmares