En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
30/05
Luxembourg
Luxembourg
2.3 km
Result
Standings
1
Damien Gaudin
Direct Energie
3'16"
2
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 1"
3
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
op 3"
4
Adrien Petit
Direct Energie
op 4"
5
Jonathan Hivert
Direct Energie
op 5"
6
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
op 6"
7
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
op 8"
8
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
9
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
10
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
12
Sylvain Chavanel
Direct Energie
op 9"
13
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
15
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
op 11"
16
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
17
Anthony Perez
Cofidis
z.t
18
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
op 12"
19
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
20
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
21
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
22
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
op 14"
23
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
z.t
24
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
25
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
26
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
op 15"
27
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
28
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
29
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
30
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
31
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
32
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 16"
33
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
34
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
35
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
36
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
op 17"
37
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
38
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
39
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
40
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
41
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
z.t
42
Brian Nauleau
Direct Energie
op 18"
43
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
44
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
45
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
46
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
47
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
48
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
49
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
op 19"
50
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
51
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
52
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
53
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
54
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
55
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
56
Lukas Meiler
Team Vorarlberg - Santic
op 20"
57
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 21"
58
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
z.t
59
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
60
Patrick Schelling
Team Vorarlberg - Santic
z.t
61
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
op 22"
62
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
63
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
64
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
65
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
op 23"
66
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
67
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
68
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
69
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
op 24"
70
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
71
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
72
Loic Chetout
Cofidis
z.t
73
Davide Orrico
Team Vorarlberg - Santic
z.t
74
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
op 25"
75
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
76
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
77
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - Losch
z.t
78
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
op 26"
79
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
80
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
z.t
81
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 27"
82
Lucas Carstensen
Bike Aid
z.t
83
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
84
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
z.t
85
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
op 28"
86
Daniel Westmattelmann
Team Lotto - Kern Haus
z.t
87
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
88
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
89
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
op 29"
90
Meron Teshome Hagos
Bike Aid
op 30"
91
Manuel Antunes Amaro
CCC Sprandi Polkowice
op 31"
92
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
93
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
94
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
op 32"
95
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
96
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
op 33"
97
Florian Nowak
Team Lotto - Kern Haus
op 36"
98
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
op 37"
99
Meron Abraham
Bike Aid
z.t
100
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
op 40"
101
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
op 41"
102
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 42"
103
Timo Schäfer
Bike Aid
op 44"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares