En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
01/06
Luxembourg
Bascharage
172 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
4u06'06"
2
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
z.t
3
Aksel Nommela
Leopard Pro Cycling
z.t
4
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
5
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
6
Michael Carbel Svendgaard
Team Veloconcept
z.t
7
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
8
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
z.t
9
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
10
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
z.t
11
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
12
Kasper Asgreen
Team Veloconcept
z.t
13
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
14
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
z.t
15
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
16
Floris Gerts
BMC Racing Team
z.t
17
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
18
John Mandrysch
Leopard Pro Cycling
z.t
19
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
20
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
21
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
22
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
z.t
23
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
24
Romain Le Roux
Armee de Terre
z.t
25
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
26
Rasmus Poulsen
Team Veloconcept
z.t
27
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
28
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
29
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
30
Fabien Canal
Armee de Terre
z.t
31
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
z.t
32
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
33
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
34
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
35
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
36
Michael Reihs
Team Veloconcept
z.t
37
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
z.t
38
Gregory Habeaux
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
39
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
40
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
z.t
41
Mads Baadsgaard Rahbek
Team Veloconcept
z.t
42
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
43
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
44
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
z.t
45
Maxime Bouet
Fortuneo-Oscaro
z.t
46
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
47
Raffael Freienstein
Team Lotto - Kern Haus
z.t
48
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
z.t
49
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
50
Damien Gaudin
Armee de Terre
z.t
51
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
52
Carmelo Foti
Leopard Pro Cycling
z.t
53
Martijn Tusveld
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
54
Richard Weinzheimer
Team Lotto - Kern Haus
z.t
55
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
56
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
57
Julien Loubet
Armee de Terre
z.t
58
Nicolaj Steen
Team Veloconcept
z.t
59
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
60
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
61
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini
z.t
62
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
z.t
63
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
z.t
64
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
z.t
65
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
66
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
z.t
67
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
68
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
69
Christopher Hatz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
70
Anthony Perez
Cofidis
z.t
71
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
72
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
73
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
z.t
74
Stijn Steels
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
75
Pierre-Luc Perichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
76
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
77
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
78
Daniel Westmattelmann
Team Lotto - Kern Haus
z.t
79
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Veloconcept
z.t
80
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
81
Eduardo Sepulveda
Fortuneo-Oscaro
z.t
82
Alexander Kamp Egested
Team Veloconcept
z.t
83
Benjamin Thomas
Armee de Terre
z.t
84
Mike Diener
Team Differdange - Losch
z.t
85
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
z.t
86
Martin Elmiger
BMC Racing Team
z.t
87
Arnold Jeannesson
Fortuneo-Oscaro
z.t
88
Loic Chetout
Cofidis
z.t
89
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
90
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
91
Francis Mourey
Fortuneo-Oscaro
z.t
92
Nathan Van Hooydonck
BMC Racing Team
z.t
93
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
94
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
95
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
z.t
96
Otto Vergaerde
Veranda's Willems - Crelan
z.t
97
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
z.t
98
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
99
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
100
Christophe Premont
Veranda's Willems - Crelan
op 2'24"
101
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
op 0"
102
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
103
Kevin Lebreton
Armee de Terre
op 6'27"
104
Jimmy Raibaud
Armee de Terre
z.t
105
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
z.t
106
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 8'11"
107
Luc Turchi
Team Lotto - Kern Haus
op 10'04"
108
Claudio Catania
Team Differdange - Losch
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares