En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
04/06
Luxembourg
Clemency
212.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
André Greipel
Lotto - Soudal
5u25'07"
2
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
z.t
3
Daniele Ratto
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
4
Adrien Petit
Cofidis
z.t
5
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
6
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
z.t
7
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
z.t
8
Alexander Krieger
Leopard Development Team
z.t
9
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
10
Bryan Coquard
Team Europcar
z.t
11
Kristian Haugaard Jensen
Leopard Development Team
z.t
12
Sjoerd Van Ginneken
Roompot Oranje Peloton
z.t
13
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
z.t
15
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
16
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
17
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles
z.t
18
Oliver Naesen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
19
James Vanlandschoot
Wanty - Groupe Gobert
z.t
20
Troels Ronning Vinther
Cult Energy Pro Cycling
z.t
21
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
22
Russell Downing
Cult Energy Pro Cycling
z.t
23
Gregory Henderson
Lotto - Soudal
z.t
24
Rudy Molard
Cofidis
z.t
25
Christopher Jones
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
26
Joël Zangerle
Cult Energy Pro Cycling
z.t
27
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
28
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
z.t
29
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
30
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
z.t
31
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
z.t
32
Miguel Angel Rubiano Chavez
Colombia
z.t
33
Kevin Ledanois
Bretagne - Séché Environnement
z.t
34
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
35
Linus Gerdemann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
36
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
z.t
37
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
38
Christian Mager
Cult Energy Pro Cycling
z.t
39
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
40
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
41
Martin Mortensen
Cult Energy Pro Cycling
z.t
42
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
z.t
43
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
44
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
46
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
47
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
48
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
49
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
50
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
51
Carter Jones
Team Giant - Alpecin
z.t
52
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
z.t
53
Sean De Bie
Lotto - Soudal
z.t
54
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
55
Tom Wirtgen
Leopard Development Team
z.t
56
Marc de Maar
Roompot Oranje Peloton
z.t
57
Antoine Duchesne
Team Europcar
z.t
58
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
59
Frédéric Brun
Bretagne - Séché Environnement
z.t
60
Lars van der Haar
Team Giant - Alpecin
z.t
61
Maurits Lammertink
Roompot Oranje Peloton
z.t
62
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
63
Thomas Wertz
Wallonie Bruxelles
z.t
64
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia
z.t
65
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
z.t
66
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
z.t
67
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
68
Davide Frattini
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
69
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
z.t
70
Georg Preidler
Team Giant - Alpecin
z.t
71
Ivar Slik
Roompot Oranje Peloton
z.t
72
Alessandro Bazzana
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
73
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
74
Jan Dieteren
Leopard Development Team
z.t
75
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
z.t
76
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
77
Dennis Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
78
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
79
Loic Pestiaux
Wallonie Bruxelles
z.t
80
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
81
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
82
Johan Coenen
Team Differdange - Losch
z.t
83
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
84
Thomas Deruette
Team Differdange - Losch
z.t
85
Romain Hardy
Cofidis
z.t
86
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
87
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
88
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
89
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
z.t
90
Jonathan Hivert
Bretagne - Séché Environnement
z.t
91
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
92
Mike Terpstra
Roompot Oranje Peloton
z.t
93
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
94
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
95
Kevin Feiereisen
Leopard Development Team
z.t
96
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
op 20"
97
Yohann Gène
Team Europcar
op 31"
98
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
op 45"
99
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
op 55"
100
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
op 1'19"
101
Kenny Dehaes
Lotto - Soudal
op 1'21"
102
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
op 1'28"
103
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
z.t
104
Brian van Goethem
Roompot Oranje Peloton
op 1'34"
105
Cedric Raymackers
Team Differdange - Losch
op 1'43"
106
Matthew Brammeier
MTN - Qhubeka
op 2'15"
107
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
op 0"
108
Robert Förster
UnitedHealthCare Cycling Team
op 2'37"
109
Federico Zurlo
UnitedHealthCare Cycling Team
op 3'01"
110
Boris Vallee
Lotto - Soudal
op 3'02"
111
Luc Turchi
Leopard Development Team
op 3'41"
112
Pit Schlechter
Leopard Development Team
z.t
113
Dominique Rollin
Cofidis
op 8'10"
114
Pontus Kastemyr
Team Differdange - Losch
op 10'33"
115
Boris Dron
Wanty - Groupe Gobert
z.t
116
Rick Ampler
Team Differdange - Losch
op 11'59"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares