En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
08/06
Mersch
Luxembourg
168.2 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
André Greipel
Lotto - Belisol Team
4u04'54"
2
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
op 14"
3
Daniel Teklehaimanot Girmazion
MTN - Qhubeka
z.t
4
Rudy Molard
Cofidis
z.t
5
Silvio Herklotz
Team Stölting
z.t
6
Björn Leukemans
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
7
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
z.t
8
Fränk Schleck
Trek Factory Racing
z.t
9
Sergey Lagutin
Rusvelo
z.t
10
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
11
Jean-Pierre Drucker
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
12
Maxime Anciaux
Wallonie Bruxelles
z.t
13
Romain Hardy
Cofidis
z.t
14
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
z.t
15
Joël Zangerle
Leopard Development Team
z.t
16
César Bihel
Team Differdange - Losch
z.t
17
Diego Milan Jimenez
Team Differdange - Losch
z.t
18
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
op 28"
19
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
z.t
20
Vegard Breen
Lotto - Belisol Team
z.t
21
Kiryll Pozdnyakov
Rusvelo
z.t
22
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
op 39"
23
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
op 41"
24
Fabio Taborre
Neri Sottoli
op 46"
25
Dennis Coenen
Leopard Development Team
z.t
26
Christian Mager
Team Stölting
op 52"
27
Thomas Koep
Team Stölting
op 1'08"
28
Ivan Rovny
Tinkoff - Saxo
z.t
29
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
op 1'12"
30
Laurens De Vreese
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'17"
31
Corrado Lampa
Team Differdange - Losch
op 1'33"
32
Oliver Zaugg
Tinkoff - Saxo
op 1'37"
33
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
34
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
35
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
op 2'11"
36
Johan Coenen
Team Differdange - Losch
op 2'20"
37
Alex Kirsch
Leopard Development Team
op 2'25"
38
Ivan Balykin
Rusvelo
z.t
39
Tom Thill
Leopard Development Team
op 2'30"
40
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
op 2'38"
41
Laurent Didier
Trek Factory Racing
op 3'02"
42
Edwig Cammaerts
Cofidis
z.t
43
Sergey Firsanov
Rusvelo
op 4'38"
44
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
op 4'41"
45
Andy Schleck
Trek Factory Racing
z.t
46
Grégory Rast
Trek Factory Racing
z.t
47
Quentin Bertholet
Wallonie Bruxelles
z.t
48
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
49
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
z.t
50
Jelle Vanendert
Lotto - Belisol Team
z.t
51
Jonathan Paredes
Colombia
z.t
52
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
53
Andrei Solomennikov
Rusvelo
z.t
54
Mirco Saggiorato
Team Stölting
z.t
55
Artem Ovechkin
Rusvelo
z.t
56
Marcel Sieberg
Lotto - Belisol Team
op 4'45"
57
Gregory Habeaux
Team Wanty - Groupe Gobert
op 5'26"
58
Gregory Henderson
Lotto - Belisol Team
op 6'02"
59
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
op 9'00"
60
Adrien Petit
Cofidis
op 9'20"
61
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
62
Phil Bauhaus
Team Stölting
op 14'20"
63
Matthias Plarre
Leopard Development Team
z.t
64
Pit Schlechter
Leopard Development Team
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares