En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
03/06
Luxembourg
Hesperange
179.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Giovanni Visconti
ISD - Neri
4u29'55"
2
Yauheni Hutarovich
FDJ
z.t
3
Borut Bozic
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
4
Sebastian Siedler
Vorarlberg - Corratec
z.t
5
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
z.t
6
Ian Stannard
Sky Professional Cycling Team
z.t
7
Sergueï Ivanov
Team Katusha
z.t
8
Oscar Gatto
ISD - Neri
z.t
9
Michal Golas
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
10
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
z.t
11
Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
z.t
12
Mitchell Docker
Skil - Shimano
z.t
13
Eduard Vorganov
Team Katusha
z.t
14
Arthur Vichot
FDJ
z.t
15
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
z.t
16
Sébastien Turgot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
17
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Professional Cycling Team
z.t
18
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
z.t
19
Koen de Kort
Skil - Shimano
z.t
20
Laurent Didier
Team Saxo Bank
z.t
21
Jérémy Roy
FDJ
z.t
22
Steve Houanard
Skil - Shimano
z.t
23
Kevyn Ista
Cofidis
z.t
24
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
25
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
27
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
z.t
28
Grégory Rast
Team RadioShack
z.t
29
Romain Zingle
Cofidis
z.t
30
Andreas Klöden
Team RadioShack
z.t
31
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet
z.t
32
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
z.t
33
Serge Pauwels
Sky Professional Cycling Team
z.t
34
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
35
Piergiorgio Camussa
Vorarlberg - Corratec
z.t
36
Pavel Brutt
Team Katusha
z.t
37
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
38
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
39
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
z.t
40
Bert Scheirlinckx
Landbouwkrediet
z.t
41
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
42
Manuel Calvente Corbas
Andalucia - Cajasur
z.t
43
Christoph Sokoll
Vorarlberg - Corratec
z.t
44
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
45
Brice Feillu
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
46
Bart Dockx
Landbouwkrediet
z.t
47
Alexander Kolobnev
Team Katusha
z.t
48
Sandy Casar
FDJ
z.t
49
Danilo Napolitano
Team Katusha
z.t
50
Lance Armstrong
Team RadioShack
z.t
51
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
z.t
52
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
z.t
53
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet
z.t
54
Thomas Lövkvist
Sky Professional Cycling Team
z.t
55
Angel Vicioso Arcos
Andalucia - Cajasur
z.t
56
Simon Gerrans
Sky Professional Cycling Team
z.t
57
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
58
Frédéric Guesdon
FDJ
z.t
59
Patrik Sinkewitz
ISD - Neri
z.t
60
Carlo Scognamiglio
ISD - Neri
z.t
61
Tristan Valentin
Cofidis
op 31"
62
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
63
Nico Schneider
Continental Team Differdange
op 39"
64
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
65
Jean-Pierre Drucker
Continental Team Differdange
z.t
66
Alexandr Pliuschin
Team Katusha
z.t
67
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
68
Tony Gallopin
Cofidis
z.t
69
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
z.t
70
Tom Van Den Haute
Landbouwkrediet
z.t
71
Christian Poos
Continental Team Differdange
z.t
72
Robert Retschke
Continental Team Differdange
z.t
73
Vytautas Kaupas
Continental Team Differdange
z.t
74
Kevin Neirynck
Landbouwkrediet
z.t
75
Steven Caethoven
Landbouwkrediet
z.t
76
Bjorn Selander
Team RadioShack
z.t
77
Jens Voigt
Team Saxo Bank
z.t
78
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
79
Martin Mortensen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
80
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
81
Koen Barbé
Landbouwkrediet
z.t
82
Jorge Martín Montenegro
Andalucia - Cajasur
z.t
83
Ruslan Pydgornyy
ISD - Neri
op 47"
84
Daryl Impey
Team RadioShack
z.t
85
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
86
Paolo Longo Borghini
ISD - Neri
z.t
87
Juan Javier Estrada Ruiz
Andalucia - Cajasur
z.t
88
Kim Kirchen
Team Katusha
z.t
89
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
90
Hakan Nilsson
Continental Team Differdange
z.t
91
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
92
Kjell Carlström
Sky Professional Cycling Team
op 1'51"
93
Kurt-Asle Arvesen
Sky Professional Cycling Team
z.t
94
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
z.t
95
Anthony Charteau
Bbox Bouygues Telecom
z.t
96
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
z.t
97
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
98
Silvere Ackermann
Vorarlberg - Corratec
z.t
99
Morten Knudsen
Continental Team Differdange
op 3'20"
100
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
op 5'15"
101
Davide Ricci Bitti
ISD - Neri
z.t
102
Johnny Hoogerland
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
103
Yoann Offredo
FDJ
op 9'40"
104
Gianni Meersman
FDJ
z.t
105
Sam Bewley
Team RadioShack
z.t
106
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
z.t
107
Antonio Cabello Baena
Andalucia - Cajasur
z.t
108
Guillaume Blot
Cofidis
z.t
109
Clemens Fankhauser
Vorarlberg - Corratec
z.t
110
Anthony Roux
FDJ
z.t
111
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
112
Freddy Bichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
113
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
114
Frederik Wilmann
Skil - Shimano
z.t
115
Romain Matheou
Saur - Sojasun
z.t
116
Jimmy Casper
Saur - Sojasun
z.t
117
Sergio De Lis De Andrés
Euskaltel - Euskadi
z.t
118
Stefan Cohnen
Continental Team Differdange
z.t
Cedric Coutouly
Saur - Sojasun
DNF
Matic Strgar
Vorarlberg - Corratec
DNF
Ben Swift
Sky Professional Cycling Team
DNF
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares