En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baloise Belgium Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
12/06
Sint-Niklaas
Knokke-Heist
183.5 km
Result
Standings
Points
1
Jan-Willem van Schip
Roompot - Charles
4u14'57"
2
Tim Merlier
Corendon - Circus
op 15"
3
Glenn Debruyne
Cibel
z.t
4
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 16"
5
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 17"
6
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
op 21"
7
Roy Jans
Corendon - Circus
z.t
8
Jasper Philipsen
Belgium
z.t
9
Daan Soete
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
10
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
z.t
11
Arne Marit
Belgium
z.t
12
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
13
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
14
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
z.t
15
Thijs Aerts
Telenet Baloise Lions
z.t
16
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
17
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
18
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
19
Corné Van Kessel
Telenet Baloise Lions
z.t
20
Andreas Goeman
Telenet Baloise Lions
z.t
21
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
z.t
22
Nathan Van Hooydonck
Belgium
z.t
23
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
z.t
24
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
25
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
26
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
27
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
28
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
29
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
30
Adam Blythe
Lotto - Soudal
z.t
31
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
32
Senne Leysen
Roompot - Charles
z.t
33
Floris Gerts
Tarteletto - Isorex
z.t
34
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
35
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
36
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
z.t
37
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
38
Niccolo Bonifazio
Total Direct Energie
z.t
39
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
40
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
41
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
42
Thomas Joseph
Tarteletto - Isorex
z.t
43
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
44
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
45
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
46
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
z.t
47
Timothy Stevens
Cibel
z.t
48
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
49
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
50
Cedric Beullens
Belgium
z.t
51
Davide Martinelli
Deceuninck - Quick Step
z.t
52
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
53
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
54
Anthony Turgis
Total Direct Energie
z.t
55
Clement Russo
Team Arkéa- Samsic
z.t
56
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
57
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
z.t
58
Jesper Asselman
Roompot - Charles
z.t
59
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
z.t
60
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
61
Quinten Hermans
Telenet Baloise Lions
z.t
62
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
z.t
63
Dieter Vanthourenhout
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
64
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
65
Eli Iserbyt
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
66
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
67
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
z.t
68
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
69
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
z.t
70
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
71
Ryan Kamp
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
72
Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
z.t
73
Gijs Van Hoecke
Belgium
z.t
74
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
75
Maxime Vantomme
Tarteletto - Isorex
z.t
76
Toon Aerts
Telenet Baloise Lions
z.t
77
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
z.t
78
Jens Reynders
Belgium
z.t
79
Pieter Weening
Roompot - Charles
z.t
80
Gianni Marchand
Cibel
z.t
81
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
82
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
83
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
84
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
85
Jim Aernouts
Telenet Baloise Lions
z.t
86
Lasse Norman Hansen
Corendon - Circus
z.t
87
Fabio Sabatini
Deceuninck - Quick Step
z.t
88
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
89
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
90
Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
z.t
91
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
92
Kobe Goossens
Belgium
z.t
93
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
94
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
95
Yannick Peeters
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
96
Andreas Kron
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
97
Jens Adams
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
98
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
z.t
99
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
100
Lars Boom
Roompot - Charles
z.t
101
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
102
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
103
Lennert Teugels
Cibel
z.t
104
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
105
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
z.t
106
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
107
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
108
Eros Capecchi
Deceuninck - Quick Step
z.t
109
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
110
Michael Vanthourenhout
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
111
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
112
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
z.t
113
Jeroen Eyskens
Cibel
z.t
114
Niki Terpstra
Total Direct Energie
z.t
115
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
116
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
117
Jérôme Baugnies
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
118
Kris Boeckmans
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
119
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
120
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
121
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
122
Lars van der Haar
Telenet Baloise Lions
z.t
123
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
124
Krister Hagen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
125
David van der Poel
Corendon - Circus
z.t
126
Zico Waeytens
Cofidis
z.t
127
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
z.t
128
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
129
Cedric Raymackers
Cibel
z.t
130
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
131
Michiel Dieleman
Cibel
z.t
132
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
133
Jeremy Lecroq
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
134
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
135
Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
op 1'00"
136
Rasmus Byriel Iversen
Lotto - Soudal
z.t
137
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
z.t
138
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
139
David Boucher
Tarteletto - Isorex
z.t
140
Damien Gaudin
Total Direct Energie
op 1'34"
141
William Clarke
Trek - Segafredo
z.t
142
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
z.t
143
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 2'39"
144
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 2'45"
145
Adrien Petit
Total Direct Energie
op 2'51"
146
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
op 3'57"
147
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
z.t
148
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
149
Johan Le Bon
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
150
Victor Langellotti
Burgos - BH
op 8'34"
151
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
op 10'34"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1986
1985
1984
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares