En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baloise Belgium Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
12/06
Sint-Niklaas
Knokke-Heist
183.5 km
Result
Standings
Points
1
Jan-Willem van Schip
Roompot - Charles
4u15'14"
2
Tim Merlier
Corendon - Circus
op 4"
3
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
z.t
4
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
z.t
5
Roy Jans
Corendon - Circus
z.t
6
Jasper Philipsen
Belgium
z.t
7
Daan Soete
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
8
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
z.t
9
Arne Marit
Belgium
z.t
10
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
11
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
12
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
z.t
13
Thijs Aerts
Telenet Baloise Lions
z.t
14
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
15
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
16
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
17
Corné Van Kessel
Telenet Baloise Lions
z.t
18
Andreas Goeman
Telenet Baloise Lions
z.t
19
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
z.t
20
Nathan Van Hooydonck
Belgium
z.t
21
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
z.t
22
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
23
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
24
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
25
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
26
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
27
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
28
Adam Blythe
Lotto - Soudal
z.t
29
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
30
Senne Leysen
Roompot - Charles
z.t
31
Floris Gerts
Tarteletto - Isorex
z.t
32
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
33
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
34
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
z.t
35
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
36
Niccolo Bonifazio
Total Direct Energie
z.t
37
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
38
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
39
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
40
Thomas Joseph
Tarteletto - Isorex
z.t
41
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
42
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
43
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
44
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
z.t
45
Timothy Stevens
Cibel
z.t
46
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
47
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
48
Cedric Beullens
Belgium
z.t
49
Davide Martinelli
Deceuninck - Quick Step
z.t
50
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
51
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
52
Anthony Turgis
Total Direct Energie
z.t
53
Clement Russo
Team Arkéa- Samsic
z.t
54
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
55
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
z.t
56
Jesper Asselman
Roompot - Charles
z.t
57
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
z.t
58
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
59
Quinten Hermans
Telenet Baloise Lions
z.t
60
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
z.t
61
Dieter Vanthourenhout
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
62
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
63
Eli Iserbyt
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
64
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
65
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
z.t
66
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
67
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
z.t
68
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
69
Ryan Kamp
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
70
Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
z.t
71
Gijs Van Hoecke
Belgium
z.t
72
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
73
Maxime Vantomme
Tarteletto - Isorex
z.t
74
Toon Aerts
Telenet Baloise Lions
z.t
75
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
z.t
76
Jens Reynders
Belgium
z.t
77
Pieter Weening
Roompot - Charles
z.t
78
Gianni Marchand
Cibel
z.t
79
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
80
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
81
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
82
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
83
Jim Aernouts
Telenet Baloise Lions
z.t
84
Lasse Norman Hansen
Corendon - Circus
z.t
85
Fabio Sabatini
Deceuninck - Quick Step
z.t
86
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
87
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
88
Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
z.t
89
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
90
Kobe Goossens
Belgium
z.t
91
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
92
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
93
Yannick Peeters
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
94
Andreas Kron
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
95
Jens Adams
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
96
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
z.t
97
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
98
Lars Boom
Roompot - Charles
z.t
99
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
100
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
101
Lennert Teugels
Cibel
z.t
102
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
103
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
104
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
z.t
105
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
106
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
107
Eros Capecchi
Deceuninck - Quick Step
z.t
108
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
109
Michael Vanthourenhout
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
110
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
111
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
z.t
112
Jeroen Eyskens
Cibel
z.t
113
Niki Terpstra
Total Direct Energie
z.t
114
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
115
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
116
Jérôme Baugnies
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
117
Kris Boeckmans
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
118
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
119
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
120
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
121
Lars van der Haar
Telenet Baloise Lions
z.t
122
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
123
Krister Hagen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
124
David van der Poel
Corendon - Circus
z.t
125
Zico Waeytens
Cofidis
z.t
126
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
z.t
127
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
128
Cedric Raymackers
Cibel
z.t
129
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
130
Michiel Dieleman
Cibel
z.t
131
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
132
Glenn Debruyne
Cibel
z.t
133
Jeremy Lecroq
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
134
Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
op 43"
135
Rasmus Byriel Iversen
Lotto - Soudal
z.t
136
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
z.t
137
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
138
David Boucher
Tarteletto - Isorex
z.t
139
Damien Gaudin
Total Direct Energie
op 1'17"
140
William Clarke
Trek - Segafredo
z.t
141
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
z.t
142
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 2'22"
143
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 2'28"
144
Adrien Petit
Total Direct Energie
op 2'34"
145
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
op 3'40"
146
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
z.t
147
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
148
Johan Le Bon
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
149
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
op 4"
150
Victor Langellotti
Burgos - BH
op 8'17"
151
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
op 10'17"
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
DNF
Matthew Gibson
Burgos - BH
DNF
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1986
1985
1984
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares