En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baloise Belgium Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
23/05
Buggenhout
Buggenhout
179 km
Result
Standings
Points
1
André Greipel
Lotto - Soudal
3u54'29"
2
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
3
Tim Merlier
Veranda's Willems - Crelan
z.t
4
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
5
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
z.t
6
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
7
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
8
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
9
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
z.t
10
Bram Welten
Team Fortuneo - Samsic
z.t
11
Roy Jans
Cibel - Cebon
z.t
12
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
13
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Laurens Sweeck
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
15
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
z.t
16
Corné Van Kessel
Telenet Fidea Lions
z.t
17
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
18
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
19
Eddie Dunbar
Aqua Blue Sport
z.t
20
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
21
Braam Merlier
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
22
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Magnus Cort Nielsen
Astana Pro Team
z.t
24
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
25
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
26
Gil d'Heygere
Belgium
z.t
27
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
28
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
29
Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
z.t
30
Jens Adams
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
31
Adrián Gonzalez Velasco
Burgos - BH
z.t
32
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
33
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
34
Thimo Willems
Belgium
z.t
35
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
36
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
37
Timothy Stevens
Cibel - Cebon
z.t
38
David Boucher
Tarteletto - Isorex
z.t
39
Romain Le Roux
Team Fortuneo - Samsic
z.t
40
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
41
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
42
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
z.t
43
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
z.t
44
Michiel Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
45
Senne Leysen
Veranda's Willems - Crelan
z.t
46
Michael Boros
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
47
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
48
Andreas Goeman
Telenet Fidea Lions
z.t
49
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
z.t
50
Casper Pedersen
Aqua Blue Sport
z.t
51
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
52
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
53
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
54
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
55
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
56
Johan Jacobs
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
57
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
58
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
59
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
60
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
61
Maxime Daniel
Team Fortuneo - Samsic
z.t
62
Lars van der Haar
Telenet Fidea Lions
z.t
63
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
64
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
65
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
66
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
67
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
68
Nicolas Cleppe
Telenet Fidea Lions
z.t
69
Mark Christian
Aqua Blue Sport
z.t
70
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
71
Toon Aerts
Telenet Fidea Lions
z.t
72
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
73
Polychronis Tzortzakis
Tarteletto - Isorex
z.t
74
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
75
Kenny Molly
Belgium
z.t
76
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
77
Odd Christian Eiking
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
78
Umberto Orsini
Bardiani CSF
z.t
79
Quinten Hermans
Telenet Fidea Lions
z.t
80
Jim Aernouts
Telenet Fidea Lions
z.t
81
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
82
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
83
Stijn Steels
Veranda's Willems - Crelan
z.t
84
Elie Gesbert
Team Fortuneo - Samsic
z.t
85
Michael Carbel Svendgaard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
86
Davide Rebellin
Sovac - Natura4Ever
z.t
87
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
z.t
88
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
89
David Tanner
Veranda's Willems - Crelan
z.t
90
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
91
Marco Mathis
Team Katusha Alpecin
z.t
92
Dieter Bouvry
Cibel - Cebon
z.t
93
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
94
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
95
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
96
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
97
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
98
Niels De Rooze
Tarteletto - Isorex
z.t
99
Arnaud Gérard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
100
Jonas Vangenechten
Vital Concept Cycling Club
z.t
101
Bert De Backer
Vital Concept Cycling Club
z.t
102
Gaetan Bille
Sovac - Natura4Ever
z.t
103
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
104
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
105
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
106
Diether Sweeck
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
107
Daan Soete
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
108
Laurens Huys
Belgium
z.t
109
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
110
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
111
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
z.t
112
Kris Boeckmans
Vital Concept Cycling Club
z.t
113
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
op 50"
114
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
115
Clement Russo
Team Fortuneo - Samsic
z.t
116
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
op 0"
117
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
118
Ibai Salas
Burgos - BH
z.t
119
Julien Morice
Vital Concept Cycling Club
op 1'03"
120
Florian Deriaux
Sovac - Natura4Ever
z.t
121
Robin Stenuit
Sovac - Natura4Ever
z.t
122
Louis Deguide
Sovac - Natura4Ever
op 1'14"
123
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
op 1'28"
124
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
op 1'34"
125
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
126
Cedric Beullens
Belgium
op 1'45"
127
Ward Jaspers
Belgium
op 0"
128
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
op 2'38"
129
Laurent Evrard
Sovac - Natura4Ever
op 4'06"
130
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 4'35"
131
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
132
Alexander Geuens
Sovac - Natura4Ever
op 0"
133
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
134
Michael Bresciani
Bardiani CSF
op 7'17"
135
Gerben Thijssen
Belgium
op 14'22"
136
Corentin Ermenault
Vital Concept Cycling Club
op 15'17"
137
Luca Wackermann
Bardiani CSF
op 0"
138
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
DNF
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1986
1985
1984
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares