En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
01/06
Wassertrüdingen
Nürnberg
159.6 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Geraint Thomas
Sky Procycling
19u17'42"
2
Mathias Frank
IAM Cycling
op 19"
3
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
op 35"
4
Leopold Konig
Team Netapp - Endura
op 43"
5
Thibaut Pinot
FDJ.fr
op 1'10"
6
Jan Barta
Team Netapp - Endura
op 1'35"
7
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
op 1'38"
8
Johann Tschopp
IAM Cycling
op 1'58"
9
Marcel Wyss
IAM Cycling
op 2'00"
10
Peter Kennaugh
Sky Procycling
op 2'04"
11
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
op 2'12"
12
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 2'19"
13
Jack Bauer
Garmin - Sharp
op 2'22"
14
Christian Knees
Sky Procycling
op 2'23"
15
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
op 2'30"
16
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 2'35"
17
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
18
Branislau Samoilau
CCC Polsat Polkowice
op 2'55"
19
Warren Barguil
Team Giant - Shimano
op 2'56"
20
Pavel Brutt
Katusha
op 3'01"
21
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
op 3'08"
22
Silvio Herklotz
Team Stölting
op 3'14"
23
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
op 3'27"
24
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
25
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
op 3'33"
26
Mirco Saggiorato
Team Stölting
op 3'34"
27
Lawson Craddock
Team Giant - Shimano
op 3'35"
28
Emanuel Buchmann
Rad-Net Rose Team
op 3'38"
29
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
op 3'57"
30
Luis Mas Bonet
Caja Rural
op 3'59"
31
Maximilian Werda
Team Stölting
op 4'15"
32
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
op 4'19"
33
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
op 4'20"
34
Lukasz Owsian
CCC Polsat Polkowice
op 4'40"
35
Hayden Roulston
Trek Factory Racing
op 4'58"
36
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
op 5'00"
37
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 5'30"
38
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
op 5'41"
39
Reinardt Janse van Rensburg
Team Giant - Shimano
op 6'00"
40
Juriy Vasyliv
Team Stölting
op 6'40"
41
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
op 6'47"
42
Johannes Weber
Team Heizomat
op 7'01"
43
Thomas Damuseau
Team Giant - Shimano
op 7'15"
44
Grégory Rast
Trek Factory Racing
op 7'45"
45
Fabian Schormaier
Team Heizomat
op 7'57"
46
Julien Essers
Team Heizomat
op 8'17"
47
Heinrich Haussler
IAM Cycling
op 8'56"
48
Jérémy Roy
FDJ.fr
op 9'09"
49
Nikias Arndt
Team Giant - Shimano
op 9'34"
50
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Caja Rural
op 10'15"
51
Arthur Vichot
FDJ.fr
op 10'23"
52
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
op 10'25"
53
David Arroyo Duran
Caja Rural
op 10'30"
54
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
op 10'53"
55
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
op 11'00"
56
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
op 11'09"
57
Alexander Kolobnev
Katusha
op 11'14"
58
Jens Voigt
Trek Factory Racing
op 11'23"
59
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
op 11'45"
60
Alexander Krieger
Team Stuttgart
op 11'53"
61
Sebastian Deckert
LKT Team Brandenburg
op 11'56"
62
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
op 12'48"
63
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
op 12'49"
64
Yaroslav Popovych
Trek Factory Racing
op 12'54"
65
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
op 12'58"
66
Alexander Porsev
Katusha
op 13'05"
67
Matthieu Ladagnous
FDJ.fr
op 13'25"
68
Luke Rowe
Sky Procycling
op 13'46"
69
Cédric Pineau
FDJ.fr
op 13'49"
70
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 15'00"
71
Jan Dieteren
Team Stölting
op 15'07"
72
Daniel Schorn
Team Netapp - Endura
op 15'30"
73
Stefan Denifl
IAM Cycling
op 15'49"
74
Fernando Grijalba
Caja Rural
op 16'01"
75
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
op 16'54"
76
Nikodemus Holler
Team Stuttgart
op 17'09"
77
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
op 17'11"
78
Anton Vorobyev
Katusha
op 17'20"
79
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
op 17'41"
80
Jan-Niklas Droste
Team Heizomat
op 17'50"
81
Benoît Jarrier
Bretagne - Séché Environnement
op 19'02"
82
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
op 19'28"
83
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
op 19'29"
84
Jaroslaw Marycz
CCC Polsat Polkowice
op 19'30"
85
Vladimir Isaychev
Katusha
op 19'47"
86
Aleksey Tsatevich
Katusha
op 20'01"
87
Sebastian Langeveld
Garmin - Sharp
op 20'05"
88
Steele Von Hoff
Garmin - Sharp
op 20'30"
89
Roger Kluge
IAM Cycling
op 20'57"
90
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
op 21'08"
91
Davide Viganò
Caja Rural
op 21'16"
92
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
op 21'17"
93
Julian Kern
Ag2r - La Mondiale
op 21'23"
94
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
op 21'53"
95
Marcos García Fernandez
Caja Rural
op 21'57"
96
Markus Eichler
Team Stölting
op 22'20"
97
Mikhail Ignatyev
Katusha
op 22'39"
98
Marco Mathis
Rad-Net Rose Team
op 22'45"
99
Alexander Grad
Team Heizomat
op 23'14"
100
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
op 23'17"
101
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
op 23'29"
102
Stefan Schäfer
LKT Team Brandenburg
op 23'49"
103
Julian Schulze
LKT Team Brandenburg
op 23'56"
104
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
op 25'16"
105
Phil Bauhaus
Team Stölting
op 25'27"
106
Marcel Weber
Team Stuttgart
op 25'28"
107
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
op 25'35"
108
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
op 26'06"
109
Kai Kautz
Team Stuttgart
op 26'57"
110
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
op 27'23"
111
Thomas Peterson
Team Giant - Shimano
op 27'49"
112
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
op 27'55"
113
Sam Bennett
Team Netapp - Endura
op 29'35"
114
Florenz Knauer
Team Heizomat
op 29'39"
115
Max Walsleben
Team Stuttgart
op 30'20"
116
Lasse Norman Hansen
Garmin - Sharp
op 30'37"
117
Tino Thömel
Team Stuttgart
op 30'52"
118
Jack Cummings
Team Stuttgart
op 32'24"
119
Dominic Klemme
IAM Cycling
op 33'02"
120
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
op 33'22"
121
Moritz Schaffner
Rad-Net Rose Team
op 37'03"
122
Fabian Brintrup
Rad-Net Rose Team
op 39'25"
Ian Boswell
Sky Procycling
DNF
David Millar
Garmin - Sharp
DNF
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
DNS
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
DNF
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Shimano
DNS
Anthony Roux
FDJ.fr
DNS
Joe Dombrowski
Sky Procycling
DNF
Tobias Knaup
LKT Team Brandenburg
DNF
Dario Rapps
Team Heizomat
DNF
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
DNS
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares