En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
30/05
Berching
Fürstenfeldbruck
156.6 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Maxime Monfort
Team HTC - Columbia
18u31'38"
2
Adriano Malori
Lampre - Farnese Vini
op 12"
3
Simon Spilak
Lampre - Farnese Vini
op 49"
4
Simon Geschke
Skil - Shimano
op 59"
5
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 1'00"
6
Nelson Oliveira
Xacobeo Galicia
op 1'04"
7
Stefan Denifl
Cervélo Test Team
z.t
8
Kristof Vandewalle
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 1'06"
9
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
op 1'10"
10
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
11
Geraint Thomas
Sky Professional Cycling Team
op 1'11"
12
Christian Knees
Team Milram
op 1'15"
13
Nils Plötner
Heizomat
op 1'23"
14
Grega Bole
Lampre - Farnese Vini
op 1'26"
15
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
op 1'32"
16
Danny Pate
Garmin - Transitions
op 1'41"
17
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
op 1'44"
18
Andreas Dietziker
Vorarlberg - Corratec
op 1'45"
19
Niki Terpstra
Team Milram
op 1'46"
20
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
op 1'51"
21
Christian Meier
Garmin - Transitions
op 1'53"
22
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
op 1'56"
23
Reto Hollenstein
Vorarlberg - Corratec
op 1'59"
24
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
op 2'04"
25
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
26
Björn Glasner
Team Kuota - Indeland
z.t
27
Sylvain Calzati
Sky Professional Cycling Team
op 2'05"
28
Steve Houanard
Skil - Shimano
op 2'08"
29
Jan Barta
Team Netapp
z.t
30
Frederik Veuchelen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
31
Gerald Ciolek
Team Milram
op 2'14"
32
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
op 2'20"
33
Alexander Gottfried
Team Netapp
op 2'45"
34
Travis Meyer
Garmin - Transitions
op 3'42"
35
Lars Petter Nordhaug
Sky Professional Cycling Team
op 4'04"
36
Hayden Roulston
Team HTC - Columbia
op 4'09"
37
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
op 5'09"
38
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
op 5'17"
39
Johannes Fröhlinger
Team Milram
op 5'29"
40
Patrick Gretsch
Team HTC - Columbia
op 5'44"
41
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 5'59"
42
Dominik Nerz
Team Milram
op 6'04"
43
Emmanuel van Ruitenbeek
Team Kuota - Indeland
op 6'07"
44
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
op 6'08"
45
Andreas Klier
Cervélo Test Team
op 6'19"
46
Peter Kennaugh
Sky Professional Cycling Team
op 6'20"
47
Arnoud van Groen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 6'26"
48
Martin Reimer
Cervélo Test Team
op 6'37"
49
Johan Vansummeren
Garmin - Transitions
op 6'44"
50
Davide Viganò
Sky Professional Cycling Team
op 6'50"
51
Andreas Schillinger
Team Netapp
op 6'51"
52
Martijn Maaskant
Garmin - Transitions
op 7'18"
53
Sebastian Siedler
Vorarlberg - Corratec
op 7'27"
54
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
op 7'44"
55
Alex Meenhorst
Team Netapp
op 7'45"
56
Albert Timmer
Skil - Shimano
op 7'50"
57
Mirco Lorenzetto
Lampre - Farnese Vini
z.t
58
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 8'03"
59
Steffen Radochla
Team Nutrixxion Sparkasse
op 8'07"
60
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 8'19"
61
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 8'34"
62
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
op 8'41"
63
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
op 8'54"
64
Davide Appollonio
Cervélo Test Team
op 9'19"
65
Diego Ulissi
Lampre - Farnese Vini
op 9'49"
66
Martin Velits
Team HTC - Columbia
op 10'39"
67
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Columbia
op 10'49"
68
Daniel Westmattelmann
Team Kuota - Indeland
op 11'53"
69
Kirk Carlsen
Garmin - Transitions
op 12'03"
70
Tassilo Fricke
Team Netapp
op 12'45"
71
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
op 14'16"
72
Dimitri Claeys
Team Netapp
op 14'35"
73
Piergiorgio Camussa
Vorarlberg - Corratec
op 15'25"
74
Roy Sentjens
Team Milram
op 15'44"
75
Leigh Howard
Team HTC - Columbia
op 16'46"
76
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
op 17'04"
77
Roger Hammond
Cervélo Test Team
op 17'29"
78
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank
op 18'01"
79
Kim Lachmann
Team Nutrixxion Sparkasse
op 18'08"
80
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 18'29"
81
Dirk Müller
Team Nutrixxion Sparkasse
op 18'34"
82
Daniel Schorn
Team Netapp
op 18'37"
83
Marcin Sapa
Lampre - Farnese Vini
op 19'08"
84
René Weissinger
Vorarlberg - Corratec
op 19'16"
85
Alexander Krieger
Heizomat
op 19'21"
86
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank
op 21'10"
87
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
op 21'16"
88
Peter Wrolich
Team Milram
op 24'11"
89
Alexander Grad
Team Kuota - Indeland
op 25'33"
90
Piet Rooijakkers
Skil - Shimano
op 27'38"
91
Marcel Meisen
Team Kuota - Indeland
op 27'44"
92
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
op 29'36"
93
Robert Wagner
Skil - Shimano
op 29'52"
94
Felix Rinker
Heizomat
op 30'10"
95
Rene Haselbacher
Vorarlberg - Corratec
op 32'04"
96
Frank Høj
Team Saxo Bank
op 32'32"
97
Angelo Furlan
Lampre - Farnese Vini
op 33'29"
98
René Obst
Team Nutrixxion Sparkasse
op 33'51"
99
Wouter Mol
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 33'58"
100
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
op 34'34"
101
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 34'44"
102
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
op 35'05"
103
Han Feng
Skil - Shimano
op 35'11"
104
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
op 35'32"
105
Jonas Schmeiser
Heizomat
op 35'45"
106
Lars Wackernagel
Team Nutrixxion Sparkasse
op 37'36"
107
Edvald Boasson-Hagen
Sky Professional Cycling Team
op 37'45"
108
Luc Hagenaars
Team Kuota - Indeland
op 40'19"
109
Kurt-Asle Arvesen
Sky Professional Cycling Team
op 40'58"
110
Matthias Preuß
op 43'03"
111
Ralf Matzka
Heizomat
op 43'33"
112
Michael Schweizer
Team Nutrixxion Sparkasse
op 43'52"
113
Tim Barth
Heizomat
op 45'59"
Sébastian Baldauf
Vorarlberg - Corratec
DNF
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Joost van Leijen
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Sergej Fuchs
Team Nutrixxion Sparkasse
DNS
Grégory Joseph
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Klaas Lodewyck
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Peter Velits
Team HTC - Columbia
DNF
Ricardo van der Velde
Garmin - Transitions
DNF
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
DNS
Fabian Schaar
Heizomat
DNS
Geert Steurs
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares