En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta Ciclista a Catalunya
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
27/03
Parets del Valles
Barcelona
124.5 km
Result
Final Classification
1
Samuel Dumoulin
Cofidis
2u33'55"
2
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
3
Kenny Dehaes
Omega Pharma - Lotto
z.t
4
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
5
Manuel Antonio Cardoso Leal
Team RadioShack
z.t
6
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
z.t
7
Michal Golas
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
8
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
10
Kevin Seeldraeyers
Quick Step Cycling Team
z.t
11
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
12
Michel Kreder
Garmin - Cervélo
z.t
13
Gatis Smukulis
Team HTC - Highroad
z.t
14
Evgeny Petrov
Astana Pro Team
z.t
15
Marc de Maar
Quick Step Cycling Team
z.t
16
Mauricio Alberto Ardila Cano
Geox - TMC
z.t
17
Craig Lewis
Team HTC - Highroad
z.t
18
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
19
Patrick Gretsch
Team HTC - Highroad
z.t
20
Oliver Zaugg
Team Leopard - Trek
z.t
21
Martin Pedersen (1)
Team Leopard - Trek
z.t
22
Christopher Horner
Team RadioShack
z.t
23
Bauke Mollema
Rabobank
z.t
24
Christopher Froome
Sky Procycling
z.t
25
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Timothy Duggan
Liquigas - Cannondale
z.t
27
Michele Scarponi
Lampre - ISD
z.t
28
Kjell Carlström
Sky Procycling
z.t
29
Janez Brajkovic
Team RadioShack
z.t
30
Thomas Rohregger
Team Leopard - Trek
z.t
31
Eduard Vorganov
Katusha Team
z.t
32
Daniel Martin
Garmin - Cervélo
z.t
33
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
34
Xavier Tondo Volpini
Movistar Team
z.t
35
Pieter Weening
Rabobank
z.t
36
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
37
Camilo Andres Suarez Albarracin
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
38
Alberto Contador Velasco
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
39
Thomas Peterson
Garmin - Cervélo
z.t
40
Peter Stetina
Garmin - Cervélo
z.t
41
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
42
Thomas Danielson
Garmin - Cervélo
z.t
43
Blazej Janiaczyk
CCC Polsat Polkowice
z.t
44
Josep Jufre Pou
Astana Pro Team
z.t
45
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
z.t
46
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
z.t
47
Linus Gerdemann
Team Leopard - Trek
z.t
48
Gert Dockx
Omega Pharma - Lotto
z.t
49
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
50
Joan Horrach Rippoll
Katusha Team
z.t
51
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
52
Julien Vermote
Quick Step Cycling Team
z.t
53
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
54
José Luis Cano
Andalucia Caja Granada
z.t
55
Marcel Wyss
Geox - TMC
z.t
56
Rafael Valls Ferri
Geox - TMC
z.t
57
Artem Ovechkin
Katusha Team
z.t
58
Egor Silin
Katusha Team
z.t
59
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
60
Javier Moreno Bazan
Caja Rural
z.t
61
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
z.t
62
Cristiano Salerno
Liquigas - Cannondale
z.t
63
Haimar Zubeldia Agirre
Team RadioShack
z.t
64
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
65
Jeffry Louder
BMC Racing Team
z.t
66
Lukasz Bodnar
CCC Polsat Polkowice
z.t
67
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
68
Stefan Denifl
Team Leopard - Trek
z.t
69
Morris Possoni
Sky Procycling
z.t
70
Dario David Cioni
Sky Procycling
z.t
71
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
z.t
72
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
73
Francesco Masciarelli
Astana Pro Team
z.t
74
David De La Fuente Rasilla
Geox - TMC
z.t
75
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
76
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia Caja Granada
z.t
78
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
79
Kristof Vandewalle
Quick Step Cycling Team
z.t
80
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Highroad
z.t
81
Christian Vandevelde
Garmin - Cervélo
z.t
82
Philip Deignan
Team RadioShack
z.t
83
Cameron Wurf
Liquigas - Cannondale
z.t
84
Vladimir Karpets
Katusha Team
z.t
85
Mauro Da Dalto
Liquigas - Cannondale
z.t
86
Sylwester Szmyd
Liquigas - Cannondale
z.t
87
Valentin Iglinskiy
Astana Pro Team
z.t
88
Steven Kruijswijk
Rabobank
op 27"
89
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
90
Mathieu Perget
Ag2r - La Mondiale
op 32"
91
Chad Beyer
BMC Racing Team
op 37"
92
Addy Engels
Quick Step Cycling Team
op 59"
93
Martin Velits
Team HTC - Highroad
op 1'07"
94
Caleb Fairly
Team HTC - Highroad
z.t
95
Francisco Perez Sanchez
Movistar Team
z.t
96
Yury Trofimov
Katusha Team
op 1'26"
97
Javier Iriarte
Movistar Team
op 1'29"
98
Jose Alberto Benitez Roman
Andalucia Caja Granada
z.t
99
Oscar Pujol Muñoz
Omega Pharma - Lotto
op 1'35"
100
José Joao Pimenta Costa Mendes
CCC Polsat Polkowice
op 1'39"
101
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank - SunGard
op 1'49"
102
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
103
Marco Corti
Geox - TMC
z.t
104
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
105
Denys Kostyuk
Lampre - ISD
op 2'23"
106
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 2'49"
107
Vicente David Bernabeu Armengol
Andalucia Caja Granada
op 2'57"
108
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
109
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
110
André Steensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
111
Alessandro Spezialetti
Lampre - ISD
z.t
112
Daniele Pietropolli
Lampre - ISD
z.t
113
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Astana Pro Team
z.t
114
Marco Marzano
Lampre - ISD
z.t
115
Javier Ramirez Abeja
Andalucia Caja Granada
z.t
116
Carlos Barredo Llamazales
Rabobank
z.t
117
Daniel Navarro Garcia
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
118
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia Caja Granada
z.t
119
Stef Clement
Rabobank
z.t
120
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
z.t
121
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
122
Aitor Perez Arrieta
Lampre - ISD
z.t
123
Benjamin Noval Gonzalez
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
124
Victor Hugo Peña Grisales
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
125
Eloy Ruiz Pinto
Andalucia Caja Granada
z.t
126
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
127
Maciej Paterski
Liquigas - Cannondale
z.t
128
Rémi Cusin
Cofidis
z.t
129
David Moncoutié
Cofidis
z.t
130
Wouter Mol
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
131
Paul Martens
Rabobank
z.t
132
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
133
Denis Menchov
Geox - TMC
z.t
134
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
z.t
135
Carlos Sastre Candil
Geox - TMC
z.t
136
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Caja Rural
z.t
137
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
138
Julian Sanchez Pimienta
Caja Rural
z.t
139
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
140
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
141
Jason McCartney
Team RadioShack
z.t
142
Frantisek Rabon
Team HTC - Highroad
z.t
143
Dmitrii Kozonchuk
Geox - TMC
z.t
144
Ruslan Pydgornyy
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
145
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 3'02"
146
Timothy Roe
BMC Racing Team
op 3'21"
147
Nairo Quintana Rojas
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 3'38"
148
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 4'16"
149
Brice Feillu
Team Leopard - Trek
z.t
150
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
151
William Clarke
Team Leopard - Trek
z.t
152
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
153
Mariusz Witecki
CCC Polsat Polkowice
op 4'33"
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
DNF
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
DNF
Julian Dean
Garmin - Cervélo
DNF
Imanol Erviti
Movistar Team
DNF
José Herrada Lopez
Caja Rural
DNF
Tomasz Marczynski
CCC Polsat Polkowice
DNF
John Edibberto Martinez Montero
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
DNF
Travis Meyer
Garmin - Cervélo
DNF
Serge Pauwels
Sky Procycling
DNF
Juan Mauricio Soler Hernandez
Movistar Team
DNF
Jelle Vanendert
Omega Pharma - Lotto
DNF
Dario Cataldo
Quick Step Cycling Team
DNS
Levi Leipheimer
Team RadioShack
DNS
David Loosli
Lampre - ISD
DNS
Arturo Mora Ortiz
Caja Rural
DNS
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
DNS
Joost van Leijen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1920
1913
1912
1911
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares