En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Hainan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
25/10
Sanya
Wuzhishan
115.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Niccolo Bonifazio
Lampre - Merida
4u02'18"
2
Barry Markus
Belkin Pro Cycling Team
z.t
3
Wouter Wippert
Drapac Cycling
z.t
4
Justin Jules
Team La Pomme Marseille 13
z.t
5
Alois Kankovsky
Team Dukla Praha
z.t
6
Yuriy Metlushenko
Torku Sekerspor
z.t
7
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
8
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
9
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
10
Mohammad Saufi Mat Senan
Terengganu Cycling Team
z.t
11
Nicky van der Lijke
Belkin Pro Cycling Team
z.t
12
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
13
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
z.t
14
Boris Shpilevskiy
RTS-Santic Racing Team
z.t
15
Andrea Palini
Lampre - Merida
z.t
16
Maxim Averin
Synergy Baku Cycling Project
z.t
17
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
18
Federico Butto'
Burgos-BH
z.t
19
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
20
Julien El Fares
Team La Pomme Marseille 13
z.t
21
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
z.t
22
José Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
z.t
23
Ibai Salas
Burgos-BH
z.t
24
Domingos André Maciel Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
z.t
25
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
26
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
27
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
z.t
28
Oleg Zemlyakov
Vino 4Ever
z.t
29
Jonathan Cantwell
Drapac Cycling
z.t
30
Ismail Iliasov
z.t
31
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
32
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
33
Jinde Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
34
Ondrej Rybin
Team Dukla Praha
z.t
35
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
36
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
z.t
37
Zhao Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
z.t
38
Sergiy Grechyn
Torku Sekerspor
z.t
39
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
40
Chun Wing Leung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
41
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
z.t
42
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
43
Nikolay Mihaylov
CCC Polsat Polkowice
z.t
44
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
45
Alvaro Robredo Crespo
Burgos-BH
z.t
46
Sergey Vlassenko
Vino 4Ever
z.t
47
Adrian Kurek
CCC Polsat Polkowice
z.t
48
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
49
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
50
Thomas Rostollan
Team La Pomme Marseille 13
z.t
51
Fatih Keles
Torku Sekerspor
z.t
52
Nicolas Lefrançois
Team Novo Nordisk
z.t
53
Christoph Schweizer
Synergy Baku Cycling Project
z.t
54
Ma Guangtong
Hengxiang Cycling Team
z.t
55
Travis Meyer
Drapac Cycling
z.t
56
Feng Qiao
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
57
Wei Kei Chang
z.t
58
Moisés Dueñas Nevado
Burgos-BH
z.t
59
Bekir Baki Akirsan
Torku Sekerspor
z.t
60
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
61
Artyom Zakharov
z.t
62
Nikolay Zhurkin
RTS-Santic Racing Team
z.t
63
Guanghui Li
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
64
Mario Alberto Rojas Rojas
RTS-Santic Racing Team
z.t
65
Diego Leon Cuervo Zambraro
Burgos-BH
z.t
66
Stepan Astafyev
Vino 4Ever
z.t
67
Enver Asanov
z.t
68
Taras Voropayev
Vino 4Ever
z.t
69
Tom Leezer
Belkin Pro Cycling Team
z.t
70
Zhikang Gao
Hengxiang Cycling Team
z.t
71
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
72
Branislau Samoilau
CCC Polsat Polkowice
z.t
73
Lukasz Owsian
CCC Polsat Polkowice
z.t
74
Freddy Gonzalez Martinez
z.t
75
Moreno Hofland
Belkin Pro Cycling Team
z.t
76
Ching Ying Mow
HKSI Pro Cycling Team
z.t
77
Ruslan Karimov
RTS-Santic Racing Team
z.t
78
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
z.t
79
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
80
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
81
Lijun Bai
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
82
Vitalii Popkov
ISD Continental Team
z.t
83
Fethullah Köse
Torku Sekerspor
z.t
84
Ho San Chiu
z.t
85
Yuriy Agarkov
ISD Continental Team
z.t
86
Darío Hernandez
Burgos-BH
z.t
87
Jordan Kerby
Drapac Cycling
z.t
88
Juan Carlos Riutort Martinez
Burgos-BH
z.t
89
Vojtech Hacecky
Team Dukla Praha
z.t
90
Alexandre Shushemoin
Vino 4Ever
z.t
91
Jiamin Li
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
92
Volodymyr Kogut
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
93
Milan Kadlec (1)
Team Dukla Praha
z.t
94
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
95
Jan Kraus
Team Dukla Praha
z.t
96
Volodymyr Zagorodniy
Kolss Cycling Team
z.t
97
Jiankun Liu
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
98
Anwar Azis Muhd Shaiful
Terengganu Cycling Team
z.t
99
Dmitriy Lukyanov
z.t
100
Paulius Siskevicius
Team La Pomme Marseille 13
z.t
101
Roman Furst
Team Dukla Praha
z.t
102
Peilun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
103
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Cycling Team
z.t
104
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
Terengganu Cycling Team
z.t
105
Yuepeng Liu
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
106
Shi Jie Yu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
107
Zhishan Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
108
Jing Yang
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
109
Victor Niño Corredor
Start - Trigon Cycling Team
z.t
110
Ying Chuan Gu
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
111
Wei Chieh Liu
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
112
Maxat Ayazbayev
Astana Pro Team
z.t
113
Scott Ambrose
Team Novo Nordisk
z.t
114
Martin Blaha
Team Dukla Praha
z.t
115
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
116
Julien Antomarchi
Team La Pomme Marseille 13
z.t
117
Thomas Raeymaekers
Team Novo Nordisk
op 15"
118
Yi Hui Ni
Giant-Champion System Pro Cycling
op 16"
119
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
op 22"
120
Nan Wu
Giant-Champion System Pro Cycling
op 24"
121
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
122
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
z.t
123
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
124
Gang Xu
Lampre - Merida
z.t
125
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
op 29"
126
Benjamin Johnson
Drapac Cycling
op 30"
127
Lok Chun Wu
HKSI Pro Cycling Team
op 47"
128
Zhi Hui Jiang
Giant-Champion System Pro Cycling
op 2'12"
Wenlong Zhang
DNS
2023
2022
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares