En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Hainan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
23/10
Qionghai
Xinglong
183.6 km
Result
Standings
Points
1
Julien Antomarchi
Team La Pomme Marseille 13
3u15'59"
2
Andrea Palini
Lampre - Merida
op 2"
3
Niccolo Bonifazio
Lampre - Merida
z.t
4
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
5
Wouter Wippert
Drapac Cycling
z.t
6
Barry Markus
Belkin Pro Cycling Team
z.t
7
Mohammad Saufi Mat Senan
Terengganu Cycling Team
z.t
8
Justin Jules
Team La Pomme Marseille 13
z.t
9
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
z.t
10
Ondrej Rybin
Team Dukla Praha
z.t
11
Alois Kankovsky
Team Dukla Praha
z.t
12
Sergiy Grechyn
Torku Sekerspor
z.t
13
Domingos André Maciel Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
z.t
14
Stepan Astafyev
Vino 4Ever
z.t
15
Wenlong Zhang
z.t
16
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
17
Oleg Zemlyakov
Vino 4Ever
z.t
18
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
19
Enver Asanov
z.t
20
Freddy Gonzalez Martinez
z.t
21
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
22
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
23
Artyom Zakharov
z.t
24
Volodymyr Kogut
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
25
Sergey Vlassenko
Vino 4Ever
z.t
26
Taras Voropayev
Vino 4Ever
z.t
27
Lukasz Owsian
CCC Polsat Polkowice
z.t
28
Feng Qiao
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
29
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
30
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
z.t
31
Nicky van der Lijke
Belkin Pro Cycling Team
z.t
32
Ibai Salas
Burgos-BH
z.t
33
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
34
Diego Leon Cuervo Zambraro
Burgos-BH
z.t
35
Adrian Kurek
CCC Polsat Polkowice
z.t
36
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
z.t
37
Alvaro Robredo Crespo
Burgos-BH
z.t
38
Ching Ying Mow
HKSI Pro Cycling Team
z.t
39
Thomas Raeymaekers
Team Novo Nordisk
z.t
40
Boris Shpilevskiy
RTS-Santic Racing Team
z.t
41
Bekir Baki Akirsan
Torku Sekerspor
z.t
42
Fatih Keles
Torku Sekerspor
z.t
43
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
44
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
45
Maxim Averin
Synergy Baku Cycling Project
z.t
46
Shi Jie Yu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
47
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
48
Darío Hernandez
Burgos-BH
z.t
49
Julien El Fares
Team La Pomme Marseille 13
z.t
49
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
51
Federico Butto'
Burgos-BH
z.t
52
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
Terengganu Cycling Team
z.t
53
José Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
z.t
54
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
55
Jinde Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
56
Scott Ambrose
Team Novo Nordisk
z.t
57
Travis Meyer
Drapac Cycling
z.t
58
Volodymyr Zagorodniy
Kolss Cycling Team
z.t
59
Chun Wing Leung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
60
Aaron Perry
Team Novo Nordisk
z.t
61
Jing Yang
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
62
Moreno Hofland
Belkin Pro Cycling Team
z.t
63
Wei Kei Chang
z.t
64
Ismail Iliasov
z.t
65
Milan Kadlec (1)
Team Dukla Praha
z.t
66
Branislau Samoilau
CCC Polsat Polkowice
z.t
67
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
68
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
69
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
70
Lok Chun Wu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
71
Ma Guangtong
Hengxiang Cycling Team
z.t
72
Jiamin Li
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
73
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
74
Zhikang Gao
Hengxiang Cycling Team
z.t
75
Jonathan Cantwell
Drapac Cycling
z.t
76
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
77
Alexandre Shushemoin
Vino 4Ever
z.t
78
Moisés Dueñas Nevado
Burgos-BH
z.t
79
Zhao Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
z.t
80
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
81
Yuriy Agarkov
ISD Continental Team
z.t
82
Nicolas Lefrançois
Team Novo Nordisk
z.t
83
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
z.t
84
Nikolay Mihaylov
CCC Polsat Polkowice
z.t
85
Nikolay Zhurkin
RTS-Santic Racing Team
z.t
86
Ho San Chiu
z.t
87
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
88
Ruslan Karimov
RTS-Santic Racing Team
z.t
89
Anwar Azis Muhd Shaiful
Terengganu Cycling Team
z.t
90
Tom Leezer
Belkin Pro Cycling Team
z.t
91
Roman Furst
Team Dukla Praha
z.t
92
Victor Niño Corredor
Start - Trigon Cycling Team
z.t
93
Jan Kraus
Team Dukla Praha
z.t
94
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
95
Guanghui Li
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
96
Vitalii Popkov
ISD Continental Team
z.t
97
Mario Alberto Rojas Rojas
RTS-Santic Racing Team
z.t
98
Christoph Schweizer
Synergy Baku Cycling Project
z.t
99
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Cycling Team
z.t
100
Peilun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
101
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
z.t
102
Zhishan Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
103
Lijun Bai
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
104
Gang Xu
Lampre - Merida
z.t
105
Yuepeng Liu
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
106
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
107
Dmitriy Lukyanov
z.t
108
Ying Chuan Gu
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
109
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
z.t
110
Thomas Rostollan
Team La Pomme Marseille 13
z.t
111
Paulius Siskevicius
Team La Pomme Marseille 13
z.t
112
Juan Carlos Riutort Martinez
Burgos-BH
z.t
113
Maxat Ayazbayev
Astana Pro Team
z.t
114
Martin Blaha
Team Dukla Praha
z.t
115
King Wai Cheung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
116
Vojtech Hacecky
Team Dukla Praha
z.t
117
Matteo Bono
Lampre - Merida
op 16"
118
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
op 29"
119
Jiankun Liu
China Hainan Yindongli Cycling Team
op 30"
120
Nan Wu
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
121
Yi Hui Ni
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
122
Jordan Kerby
Drapac Cycling
z.t
123
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
op 2"
124
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
op 55"
125
Zhi Hui Jiang
Giant-Champion System Pro Cycling
op 1'17"
126
Benjamin Johnson
Drapac Cycling
z.t
127
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
op 1'37"
128
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
z.t
129
Yuriy Metlushenko
Torku Sekerspor
op 2"
130
Wei Chieh Liu
China Hainan Yindongli Cycling Team
op 3'01"
131
Floris Goesinnen
Drapac Cycling
op 6'17"
132
Fethullah Köse
Torku Sekerspor
op 2"
2023
2022
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares