En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Hainan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
28/10
Sanya
Sanya
88.2 km
Result
Final Classification
1
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
2u01'31"
2
Rizzardo Brenioli
Giant Kenda Cycling Team
z.t
3
Justin Jules
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
4
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
5
Sylwester Janiszewski
CCC Polsat Polkowice
z.t
6
Daniele Colli
Geox - TMC
z.t
7
Reinardt Janse van Rensburg
MTN Qhubeka
z.t
8
Valentin Iglinskiy
Astana Pro Team
z.t
9
Martijn Verschoor
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
10
Kamil Zielinski
CCC Polsat Polkowice
z.t
11
Bert De Backer
Skil - Shimano
z.t
12
Tyler Magner
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
13
Dennis Van Niekerk
MTN Qhubeka
z.t
14
Kazuhiro Mori
Aisan Racing Team
z.t
15
Petr Lechner
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
16
Stuart Shaw
Drapac
z.t
17
Takeaki Ayabe
Aisan Racing Team
z.t
18
Stefan Ganser
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
19
Mart Ojavee
Champion System
z.t
20
Christian Poos
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
21
Xavier Florencio Cabre
Geox - TMC
z.t
22
Joey Rosskopf
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
23
Peter Erdin
Atlas Personal
z.t
24
Siu Wai Ko
z.t
25
Marko Kump
Geox - TMC
z.t
26
Adam Phelan
Drapac
z.t
27
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
28
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
29
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
30
Amir Mustafa Rusli
Drapac
z.t
31
Raphael Addy
Atlas Personal
z.t
32
Chan Jae Jang
Terengganu Cycling Team
z.t
33
André Benoit
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
34
Muhamad Adiq Husainie Othman
Drapac
z.t
35
Nozomu Kimori
Aisan Racing Team
z.t
36
Zhi An Chen
China 361° Cycling Team
z.t
37
Wei Kei Chang
Giant Kenda Cycling Team
z.t
38
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
39
Luc Hagenaars
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
40
Johannes Fröhlinger
Skil - Shimano
z.t
41
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
42
Alexander Schmitt
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
43
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Astana Pro Team
z.t
44
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
Terengganu Cycling Team
z.t
45
Matthieu Sprick
Skil - Shimano
z.t
46
Haijun Ma
z.t
47
Lars Pria
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
48
Kun Jiang
Max Success Sports
z.t
49
Jai Crawford
Giant Kenda Cycling Team
z.t
50
Vladimir Efimkin
z.t
51
David McCann
Giant Kenda Cycling Team
z.t
52
Chi Ho Yuen
z.t
53
Xue Cheng
China 361° Cycling Team
z.t
54
Alexander Schrangl
z.t
55
Darren Lapthorne
Drapac
z.t
56
Holger Burkhardt
Champion System
z.t
57
Daniel Reiter
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
58
Matthias Bertling
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
59
Emmanuel van Ruitenbeek
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
60
Chun Hing Chan
z.t
61
Ruisong Zhang
Max Success Sports
z.t
62
Maurizio Gorato
Geox - TMC
z.t
63
Wai Man Chau
Champion System
z.t
64
Yin-Chih Wang
z.t
65
Xuanfu Wu
z.t
66
Muradjan Khalmuratov
z.t
67
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
z.t
68
Vytautas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
69
Yuanjun Chen
z.t
70
Kam-Po Wong
z.t
71
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
72
Han Feng
Skil - Shimano
op 8"
73
Daniel Westmattelmann
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
74
Simon Pellaud
Atlas Personal
z.t
75
Jonathan Fumeaux
Atlas Personal
z.t
76
Kin San Wu
Champion System
z.t
77
Dariusz Batek
CCC Polsat Polkowice
z.t
78
Florian Salzinger
Atlas Personal
z.t
79
Yohan Cauquil
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
80
Tomasz Kiendys
CCC Polsat Polkowice
z.t
81
Thomas Vaubourzeix
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
82
Pawel Charucki
CCC Polsat Polkowice
z.t
83
Eugen Wacker
Letua Cycling Team
z.t
84
Julien Antomarchi
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
85
David Rösch
Atlas Personal
z.t
86
Sergey Renev
Astana Pro Team
z.t
87
Johannes Christoffel Nel
z.t
88
Ying Hon Yeung
z.t
89
Yasuharu Nakajima
Aisan Racing Team
z.t
90
Kim Do Hyeong
Terengganu Cycling Team
z.t
91
Ronan van Zandbeek
Skil - Shimano
op 14"
92
Deon Locke
Champion System
op 18"
93
Martin Wesemann
MTN Qhubeka
z.t
94
Wenlong Zhang
China 361° Cycling Team
z.t
95
James Tennent
MTN Qhubeka
z.t
96
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
op 21"
97
Bradley Potgieter
MTN Qhubeka
op 49"
Adam Semple
DNS
2023
2022
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares