En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Hainan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
26/10
Danzhou
Dongfang
196 km
Result
Standings
1
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
4u36'52"
2
Chan Jae Jang
Terengganu Cycling Team
z.t
3
Daniele Colli
Geox - TMC
z.t
4
Justin Jules
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
5
Valentin Iglinskiy
Astana Pro Team
z.t
6
Kazuhiro Mori
Aisan Racing Team
z.t
7
Anuar Manan
Terengganu Cycling Team
z.t
8
Kamil Zielinski
CCC Polsat Polkowice
z.t
9
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
z.t
10
Takeaki Ayabe
Aisan Racing Team
z.t
11
Raphael Addy
Atlas Personal
z.t
12
Sylwester Janiszewski
CCC Polsat Polkowice
z.t
13
Xavier Florencio Cabre
Geox - TMC
z.t
14
Martijn Verschoor
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
15
Christian Poos
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
16
Maurizio Gorato
Geox - TMC
z.t
17
Peter Erdin
Atlas Personal
z.t
18
Reinardt Janse van Rensburg
MTN Qhubeka
z.t
19
Petr Lechner
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
20
Holger Burkhardt
Champion System
z.t
21
Mart Ojavee
Champion System
z.t
22
Stefan Ganser
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
23
André Benoit
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
24
Luc Hagenaars
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
25
Siu Wai Ko
z.t
26
Vladimir Efimkin
z.t
27
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
28
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
29
Zhi An Chen
China 361° Cycling Team
z.t
30
Wenlong Zhang
China 361° Cycling Team
z.t
31
Bradley Potgieter
MTN Qhubeka
z.t
32
Joey Rosskopf
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
33
Rizzardo Brenioli
Giant Kenda Cycling Team
z.t
34
Julien Antomarchi
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
35
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
36
Adam Phelan
Drapac
z.t
37
Daniel Reiter
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
38
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
39
David McCann
Giant Kenda Cycling Team
z.t
40
Emmanuel van Ruitenbeek
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
41
Muhamad Adiq Husainie Othman
Drapac
z.t
42
Tyler Magner
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
43
Kin San Wu
Champion System
z.t
44
Adam Semple
z.t
45
Haijun Ma
z.t
46
Wei Kei Chang
Giant Kenda Cycling Team
z.t
47
Vytautas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
48
Han Feng
Skil - Shimano
z.t
49
Simon Pellaud
Atlas Personal
z.t
50
Xuanfu Wu
z.t
51
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
Terengganu Cycling Team
z.t
52
Eugen Wacker
Letua Cycling Team
z.t
53
Alexander Schmitt
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
54
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
55
Jai Crawford
Giant Kenda Cycling Team
z.t
56
Yuanjun Chen
z.t
57
Xue Cheng
China 361° Cycling Team
z.t
58
Yin-Chih Wang
z.t
59
Dennis Van Niekerk
MTN Qhubeka
z.t
60
Wai Man Chau
Champion System
z.t
61
Bert De Backer
Skil - Shimano
z.t
62
Stuart Shaw
Drapac
z.t
63
Johannes Fröhlinger
Skil - Shimano
z.t
64
Lars Pria
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
65
Ying Hon Yeung
z.t
66
Amir Mustafa Rusli
Drapac
z.t
67
Darren Lapthorne
Drapac
z.t
68
Kun Jiang
Max Success Sports
z.t
69
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
z.t
70
Matthias Bertling
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
71
Muradjan Khalmuratov
z.t
72
Tomasz Kiendys
CCC Polsat Polkowice
z.t
73
Chi Ho Yuen
z.t
74
Alexander Schrangl
z.t
75
Thomas Vaubourzeix
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
76
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Astana Pro Team
z.t
77
Yasuharu Nakajima
Aisan Racing Team
z.t
78
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
79
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
80
Chun Hing Chan
z.t
81
Masakazu Ito
Aisan Racing Team
z.t
82
Matthieu Sprick
Skil - Shimano
z.t
83
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
84
Yohan Cauquil
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
85
Kim Do Hyeong
Terengganu Cycling Team
z.t
86
Johannes Christoffel Nel
z.t
87
Sergey Renev
Astana Pro Team
z.t
88
Daniel Westmattelmann
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
89
Martin Wesemann
MTN Qhubeka
op 9"
90
Ruisong Zhang
Max Success Sports
z.t
91
James Tennent
MTN Qhubeka
z.t
92
Deon Locke
Champion System
z.t
93
Jonathan Fumeaux
Atlas Personal
z.t
94
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
z.t
95
Ronan van Zandbeek
Skil - Shimano
op 14"
96
Kam-Po Wong
op 28"
97
David Rösch
Atlas Personal
op 31"
98
Florian Salzinger
Atlas Personal
z.t
99
Pawel Charucki
CCC Polsat Polkowice
op 49"
100
Nozomu Kimori
Aisan Racing Team
op 1'24"
101
Marko Kump
Geox - TMC
op 6'24"
102
Dariusz Batek
CCC Polsat Polkowice
op 14'26"
2023
2022
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares