En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Hainan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
25/10
Chengmai
Danzhou
201.8 km
Result
Standings
1
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
3u54'22"
2
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
z.t
3
Peter Erdin
Atlas Personal
z.t
4
Rizzardo Brenioli
Giant Kenda Cycling Team
z.t
5
Martijn Verschoor
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
6
Marko Kump
Geox - TMC
z.t
7
Kazuhiro Mori
Aisan Racing Team
z.t
8
Zhi An Chen
China 361° Cycling Team
z.t
9
Stuart Shaw
Drapac
z.t
10
Christian Poos
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
11
Xavier Florencio Cabre
Geox - TMC
z.t
12
Siu Wai Ko
z.t
13
Maurizio Gorato
Geox - TMC
z.t
14
Valentin Iglinskiy
Astana Pro Team
z.t
15
Holger Burkhardt
Champion System
z.t
16
Muhamad Adiq Husainie Othman
Drapac
z.t
17
Daniele Colli
Geox - TMC
z.t
18
Justin Jules
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
19
Adam Phelan
Drapac
z.t
20
Kin San Wu
Champion System
z.t
21
Anuar Manan
Terengganu Cycling Team
z.t
22
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
z.t
23
Petr Lechner
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
24
Joey Rosskopf
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
25
Stefan Ganser
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
26
Alexander Schmitt
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
27
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
28
Amir Mustafa Rusli
Drapac
z.t
29
Bradley Potgieter
MTN Qhubeka
z.t
30
Johannes Fröhlinger
Skil - Shimano
z.t
31
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
32
Emmanuel van Ruitenbeek
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
33
Simon Pellaud
Atlas Personal
z.t
34
Muradjan Khalmuratov
z.t
35
David McCann
Giant Kenda Cycling Team
z.t
36
Chan Jae Jang
Terengganu Cycling Team
z.t
37
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
38
Kun Jiang
Max Success Sports
z.t
39
Yuanjun Chen
z.t
40
Kam-Po Wong
z.t
41
Ruisong Zhang
Max Success Sports
z.t
42
Han Feng
Skil - Shimano
z.t
43
Dariusz Batek
CCC Polsat Polkowice
z.t
44
Vladimir Efimkin
z.t
45
Wei Kei Chang
Giant Kenda Cycling Team
z.t
46
Daniel Reiter
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
47
Haijun Ma
z.t
48
Jai Crawford
Giant Kenda Cycling Team
z.t
49
Wenlong Zhang
China 361° Cycling Team
z.t
50
Yin-Chih Wang
z.t
50
Xuanfu Wu
z.t
52
Adam Semple
z.t
53
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
54
Lars Pria
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
55
Yasuharu Nakajima
Aisan Racing Team
z.t
56
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
57
Masakazu Ito
Aisan Racing Team
z.t
58
Wai Man Chau
Champion System
z.t
59
Darren Lapthorne
Drapac
z.t
60
Julien Antomarchi
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
61
Tomasz Kiendys
CCC Polsat Polkowice
z.t
62
Vytautas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
63
Deon Locke
Champion System
z.t
64
Kim Do Hyeong
Terengganu Cycling Team
z.t
65
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Astana Pro Team
z.t
66
Reinardt Janse van Rensburg
MTN Qhubeka
z.t
67
Matthias Bertling
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
68
Chi Ho Yuen
z.t
69
Chun Hing Chan
z.t
70
Mart Ojavee
Champion System
z.t
71
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
72
Matthieu Sprick
Skil - Shimano
z.t
73
Kamil Zielinski
CCC Polsat Polkowice
z.t
74
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
z.t
75
Dennis Van Niekerk
MTN Qhubeka
z.t
76
Bert De Backer
Skil - Shimano
z.t
77
Xue Cheng
China 361° Cycling Team
z.t
78
Thomas Vaubourzeix
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
79
David Rösch
Atlas Personal
z.t
80
Florian Salzinger
Atlas Personal
z.t
81
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
82
Tyler Magner
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
83
André Benoit
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
84
Yohan Cauquil
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
85
Ronan van Zandbeek
Skil - Shimano
z.t
86
Jonathan Fumeaux
Atlas Personal
z.t
87
Johannes Christoffel Nel
z.t
88
Daniel Westmattelmann
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
89
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
Terengganu Cycling Team
z.t
90
Pawel Charucki
CCC Polsat Polkowice
z.t
91
Takeaki Ayabe
Aisan Racing Team
z.t
92
Sylwester Janiszewski
CCC Polsat Polkowice
op 14"
93
Nozomu Kimori
Aisan Racing Team
op 18"
94
Raphael Addy
Atlas Personal
op 0"
95
Ying Hon Yeung
op 59"
96
Martin Wesemann
MTN Qhubeka
op 1'34"
97
Luc Hagenaars
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
98
Alexander Schrangl
op 0"
99
Eugen Wacker
Letua Cycling Team
op 2'29"
100
Sergey Renev
Astana Pro Team
z.t
101
Tom Veelers
Skil - Shimano
op 4'45"
102
James Tennent
MTN Qhubeka
op 5'57"
Stanley Namanyana
MTN Qhubeka
DNF
Thomas Palmer
Drapac
DNF
Frank Dressler-Lehnhof
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
DNS
Xitao Ji
China 361° Cycling Team
DSQ
2023
2022
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares