En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
22/05
Carpi
Novi Ligure
206 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Caleb Ewan
Lotto - Soudal
5u17'26"
2
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
3
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
4
Elia Viviani
Deceuninck - Quick Step
z.t
5
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
z.t
6
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
7
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
8
Giacomo Nizzolo
Team Dimension Data
z.t
9
Jakub Mareczko
CCC Team
z.t
10
Sean Bennett
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
11
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
12
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
13
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
14
Giovanni Lonardi
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
15
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
16
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
z.t
17
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
18
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
19
Bob Jungels
Deceuninck - Quick Step
z.t
20
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
21
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
z.t
22
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
24
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
25
Mikel Landa Meana
Movistar Team
z.t
26
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
27
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
z.t
28
Salvatore Puccio
Team INEOS
z.t
29
Matteo Montaguti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
30
Jan Bakelants
Team Sunweb
z.t
31
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
32
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
z.t
33
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
34
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
35
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
36
Paul Martens
Team Jumbo - Visma
z.t
37
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
38
Jos van Emden
Team Jumbo - Visma
z.t
39
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
40
Primož Roglič
Team Jumbo - Visma
z.t
41
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
42
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
43
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
z.t
44
Tanel Kangert
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
45
Manuel Antunes Amaro
CCC Team
z.t
46
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
47
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
48
Tom Bohli
UAE Team Emirates
z.t
49
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
50
Kamil Gradek
CCC Team
z.t
51
Manuele Boaro
Astana Pro Team
z.t
52
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
53
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
54
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
55
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Team
z.t
56
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
57
Pavel Sivakov
Team INEOS
z.t
58
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
59
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
60
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
62
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
63
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
64
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
65
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
66
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
67
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
68
Tao Geoghegan Hart
Team INEOS
z.t
69
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
z.t
70
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
71
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
72
Eros Capecchi
Deceuninck - Quick Step
z.t
73
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
74
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
75
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
76
Lukasz Owsian
CCC Team
z.t
77
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
78
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
z.t
79
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
80
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
z.t
81
Fabio Sabatini
Deceuninck - Quick Step
z.t
82
Ion Izagirre Insausti
Astana Pro Team
z.t
83
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
84
Louis Vervaeke
Team Sunweb
z.t
85
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
86
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
87
Koen Bouwman
Team Jumbo - Visma
z.t
88
Eddie Dunbar
Team INEOS
z.t
89
Luca Covili
Bardiani CSF
z.t
90
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
91
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
z.t
92
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
93
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
94
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
95
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
96
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
97
Domenico Pozzovivo
Bahrein - Merida
z.t
98
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
99
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
100
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
101
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
102
Jai Hindley
Team Sunweb
z.t
103
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
104
Nathan Brown
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
105
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
106
Iván Ramiro Sosa
Team INEOS
z.t
107
Enrico Gasparotto
Team Dimension Data
z.t
108
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
109
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
110
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
111
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
z.t
112
William Clarke
Trek - Segafredo
z.t
113
Sebastian Henao Gomez
Team INEOS
z.t
114
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
115
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
116
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
117
Danilo Wyss
Team Dimension Data
z.t
118
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
119
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
120
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 27"
121
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 29"
122
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
123
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
124
Jhonnatan Manuel Narvaez
Team INEOS
z.t
125
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
126
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
127
Roger Kluge
Lotto - Soudal
op 33"
128
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
129
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
z.t
130
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 41"
131
Sepp Kuss
Team Jumbo - Visma
op 42"
132
Antwan Tolhoek
Team Jumbo - Visma
z.t
133
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
134
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
op 45"
135
Tom Leezer
Team Jumbo - Visma
op 48"
136
Conor Dunne
Israel Cycling Academy
z.t
137
Brent Bookwalter
Mitchelton - Scott
op 1'10"
138
Marco Haller
Team Katusha Alpecin
z.t
139
Mark Renshaw
Team Dimension Data
op 1'27"
140
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 1'30"
141
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
142
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
143
Josef Cerny
CCC Team
z.t
144
Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
145
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
146
Francisco José Ventoso Alberdi
CCC Team
z.t
147
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
op 1'45"
148
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
149
Christian Knees
Team INEOS
op 1'57"
150
Jack Bauer
Mitchelton - Scott
op 2'46"
151
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
152
Dmitrii Strakhov
Team Katusha Alpecin
z.t
153
Enrico Battaglin
Team Katusha Alpecin
op 2'51"
154
Damiano Caruso
Bahrein - Merida
op 0"
155
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
op 3'18"
156
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
157
Scott Davies
Team Dimension Data
z.t
158
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
159
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 3'50"
160
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
op 4'24"
161
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
162
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares