En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
13/05
Molfetta
Peschici
189 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
4u24'59"
2
Giovanni Visconti
Bahrain - Merida
op 4"
3
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
op 10"
4
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
op 12"
5
Michael Woods
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
6
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
7
Vincenzo Nibali
Bahrain - Merida
z.t
8
Adam Yates
Orica - Scott
z.t
9
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
10
Bob Jungels
Quick Step Floors
z.t
11
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
12
Tom Dumoulin
Team Sunweb
z.t
13
Mikel Landa Meana
Team Sky
z.t
14
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Wilco Kelderman
Team Sunweb
z.t
16
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
17
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
18
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
19
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
20
Davide Formolo
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
21
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
22
Ilnur Zakarin
Katusha - Alpecin
z.t
23
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
24
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
25
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
26
Simone Petilli
UAE Team Emirates
z.t
27
Natnael Berhane
Team Dimension Data
z.t
28
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
29
Laurens De Plus
Quick Step Floors
z.t
30
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
op 21"
31
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
op 22"
32
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
33
Nathan Haas
Team Dimension Data
op 26"
34
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
35
Pierre Rolland
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
36
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
37
Rudy Molard
FDJ
z.t
38
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 31"
39
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Peter Stetina
Trek - Segafredo
op 34"
41
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 38"
42
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina
z.t
43
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 0"
44
Kanstantsin Sivtsov
Bahrain - Merida
op 46"
45
Laurens ten Dam
Team Sunweb
op 49"
46
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
op 53"
47
José Herrada Lopez
Movistar Team
op 59"
48
Sébastien Reichenbach
FDJ
op 1'03"
49
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
50
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 1'25"
51
Diego Rosa
Team Sky
op 1'28"
52
Franco Pellizotti
Bahrain - Merida
z.t
53
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
54
Steve Morabito
FDJ
op 1'42"
55
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
op 2'45"
56
Georg Preidler
Team Sunweb
op 3'11"
57
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
z.t
58
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
z.t
59
José Joao Pimenta Costa Mendes
Bora - HansGrohe
op 3'23"
60
José Gonçalves
Katusha - Alpecin
z.t
61
Hugh Carthy
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
62
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
63
Bart De Clercq
Lotto - Soudal
op 4'45"
64
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
65
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Team Dimension Data
z.t
66
Jesper Hansen
Astana Pro Team
z.t
67
Tobias Ludvigsson
FDJ
z.t
68
Jérémy Roy
FDJ
z.t
69
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Enrico Gasparotto
Bahrain - Merida
z.t
71
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
72
Simon Geschke
Team Sunweb
z.t
73
Kristian Sbaragli
Team Dimension Data
op 5'12"
74
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
op 5'44"
75
Nicola Boem
Bardiani CSF
op 6'34"
76
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
op 6'52"
77
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
78
Jurgen Van den Broeck
Team LottoNL - Jumbo
op 6'59"
79
Valerio Agnoli
Bahrain - Merida
z.t
80
Filippo Pozzato
Wilier Triestina
z.t
81
Manuele Boaro
Bahrain - Merida
z.t
82
Victor Campenaerts
Team LottoNL - Jumbo
z.t
83
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
84
Luka Pibernik
Bahrain - Merida
z.t
85
Robert Kiserlovski
Katusha - Alpecin
z.t
86
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
87
Alberto Losada Alguacil
Katusha - Alpecin
z.t
88
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
89
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
90
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
91
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
92
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
93
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
94
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
95
Philip Deignan
Team Sky
z.t
96
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
97
Davide Villella
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
98
Eros Capecchi
Quick Step Floors
z.t
99
Vasili Kiryienka
Team Sky
op 7'36"
100
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
op 8'32"
101
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 8'38"
102
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
103
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina
op 8'59"
104
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 9'37"
105
Kristijan Koren
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
106
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
107
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
108
Michal Golas
Team Sky
z.t
109
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
110
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
111
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
112
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
113
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
z.t
114
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
115
Rubén Plaza Molina
Orica - Scott
op 10'26"
116
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
z.t
117
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
118
Matvey Mamykin
Katusha - Alpecin
z.t
119
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
120
Manuel Senni
BMC Racing Team
z.t
121
Rory Sutherland
Movistar Team
z.t
122
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
z.t
123
Omar Fraile Matarranza
Team Dimension Data
z.t
124
Angel Vicioso Arcos
Katusha - Alpecin
z.t
125
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
126
Laurent Didier
Trek - Segafredo
z.t
127
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
128
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
129
Martijn Keizer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
130
Jesus Hernandez Blazquez
Trek - Segafredo
z.t
131
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sunweb
z.t
132
Pavel Brutt
Gazprom - Rusvelo
z.t
133
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
134
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
135
Aleksey Tsatevich
Gazprom - Rusvelo
z.t
136
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
137
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
138
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
139
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
z.t
140
Eugert Zhupa
Wilier Triestina
z.t
141
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
142
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
143
William Bonnet
FDJ
z.t
144
Pieter Serry
Quick Step Floors
z.t
145
Tom Stamsnijder
Team Sunweb
z.t
146
Kenny Elissonde
Team Sky
z.t
147
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
148
Joe Dombrowski
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
149
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
150
Michael Hepburn
Orica - Scott
z.t
151
Twan Castelijns
Team LottoNL - Jumbo
z.t
152
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
153
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
154
Phil Bauhaus
Team Sunweb
z.t
155
Davide Martinelli
Quick Step Floors
z.t
156
Jakub Mareczko
Wilier Triestina
z.t
157
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
158
Sacha Modolo
UAE Team Emirates
z.t
159
Matteo Busato
Wilier Triestina
z.t
160
Matej Mohoric
UAE Team Emirates
op 10'56"
161
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
z.t
162
Luka Mezgec
Orica - Scott
z.t
163
Svein Tuft
Orica - Scott
z.t
164
Alexander Edmondson
Orica - Scott
z.t
165
Christopher Juul Jensen
Orica - Scott
z.t
166
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina
op 13'02"
167
Simone Ponzi
CCC Sprandi Polkowice
z.t
168
Tom-Jelte Slagter
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
169
Alex Howes
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
170
Carlos Verona Quintanilla
Orica - Scott
z.t
171
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
172
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
173
Iljo Keisse
Quick Step Floors
op 13'11"
174
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
op 13'17"
175
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
176
Sean De Bie
Lotto - Soudal
op 13'23"
177
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
178
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
179
Jan Barta
Bora - HansGrohe
z.t
180
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 13'25"
181
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina
z.t
182
Maxim Belkov
Katusha - Alpecin
z.t
183
Viacheslav Kuznetsov
Katusha - Alpecin
z.t
184
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
185
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
186
Simone Andreetta
Bardiani CSF
op 13'29"
187
Caleb Ewan
Orica - Scott
op 13'37"
188
Dries Devenyns
Quick Step Floors
op 13'59"
189
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
z.t
190
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
op 18'49"
191
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares