En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
21/05
Valdengo
Bergamo
199 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Tom Dumoulin
Team Sunweb
51
2
Omar Fraile Matarranza
Team Dimension Data
49
3
Jan Polanc
UAE Team Emirates
46
4
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
44
5
Ilnur Zakarin
Katusha - Alpecin
37
6
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
34
7
Thibaut Pinot
FDJ
33
8
Pierre Rolland
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
26
9
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Team Dimension Data
24
10
Laurens De Plus
Quick Step Floors
22
11
Mikel Landa Meana
Team Sky
20
12
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
18
13
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
17
14
Simone Andreetta
Bardiani CSF
15
15
Mirco Maestri
Bardiani CSF
15
16
Marco Marcato
UAE Team Emirates
10
17
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
9
18
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
9
19
Rudy Molard
FDJ
9
20
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
8
21
Vincenzo Nibali
Bahrain - Merida
8
22
Dario Cataldo
Astana Pro Team
8
23
Giovanni Visconti
Bahrain - Merida
8
24
Philip Deignan
Team Sky
8
25
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
8
26
Davide Villella
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
7
27
Pavel Brutt
Gazprom - Rusvelo
7
28
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
6
29
Silvan Dillier
BMC Racing Team
6
30
Eugert Zhupa
Wilier Triestina
6
31
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
6
32
Adam Yates
Orica - Scott
5
33
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
4
34
Rubén Plaza Molina
Orica - Scott
4
35
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
4
36
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina
4
37
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
4
38
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
3
39
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
3
40
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina
3
41
Bob Jungels
Quick Step Floors
2
42
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
2
43
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
2
44
Valerio Conti
UAE Team Emirates
2
45
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
2
46
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
2
47
Franco Pellizotti
Bahrain - Merida
1
48
Manuele Boaro
Bahrain - Merida
1
49
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
1
50
Enrico Barbin
Bardiani CSF
1
51
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
1
52
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina
1
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares