En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
21/05
Valdengo
Bergamo
199 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Bob Jungels
Quick Step Floors
4u16'51"
2
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
3
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
4
Adam Yates
Orica - Scott
z.t
5
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
7
Vincenzo Nibali
Bahrain - Merida
z.t
8
Tom Dumoulin
Team Sunweb
z.t
9
Ilnur Zakarin
Katusha - Alpecin
z.t
10
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
11
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
12
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
13
Sébastien Reichenbach
FDJ
op 14"
14
Mikel Landa Meana
Team Sky
z.t
15
Davide Formolo
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
16
Laurens De Plus
Quick Step Floors
op 25"
17
Giovanni Visconti
Bahrain - Merida
z.t
18
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
19
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
20
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
21
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
22
Franco Pellizotti
Bahrain - Merida
z.t
23
Robert Kiserlovski
Katusha - Alpecin
z.t
24
Simon Geschke
Team Sunweb
z.t
25
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 40"
26
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
27
Jesper Hansen
Astana Pro Team
z.t
28
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
29
Rudy Molard
FDJ
z.t
30
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
31
Pierre Rolland
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 54"
32
Dario Cataldo
Astana Pro Team
op 1'01"
33
José Gonçalves
Katusha - Alpecin
op 1'07"
34
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
35
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
op 1'10"
36
Jesus Hernandez Blazquez
Trek - Segafredo
z.t
37
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 1'25"
38
Philip Deignan
Team Sky
op 1'30"
39
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
40
Manuele Boaro
Bahrain - Merida
op 1'44"
41
Peter Stetina
Trek - Segafredo
op 1'54"
42
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
43
Laurens ten Dam
Team Sunweb
op 2'17"
44
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
op 2'34"
45
Steve Morabito
FDJ
z.t
46
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
op 3'41"
47
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina
z.t
48
Kristian Sbaragli
Team Dimension Data
op 4'19"
49
Davide Villella
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 4'23"
50
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
51
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
z.t
52
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Rubén Plaza Molina
Orica - Scott
op 4'30"
54
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
55
Michael Woods
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
56
Carlos Verona Quintanilla
Orica - Scott
op 4'44"
57
Eros Capecchi
Quick Step Floors
op 6'04"
58
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
op 8'54"
59
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
60
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
61
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
62
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
63
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
z.t
64
Simone Petilli
UAE Team Emirates
op 10'05"
65
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina
op 11'53"
66
Enrico Gasparotto
Bahrain - Merida
z.t
67
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
68
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
69
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
70
Simone Ponzi
CCC Sprandi Polkowice
op 13'04"
71
Georg Preidler
Team Sunweb
z.t
72
Tobias Ludvigsson
FDJ
z.t
73
Kanstantsin Sivtsov
Bahrain - Merida
z.t
74
Valerio Agnoli
Bahrain - Merida
z.t
75
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
z.t
76
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
77
Sean De Bie
Lotto - Soudal
z.t
78
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
79
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
80
José Joao Pimenta Costa Mendes
Bora - HansGrohe
z.t
81
Pieter Serry
Quick Step Floors
z.t
82
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
83
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
84
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
z.t
85
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
86
Matvey Mamykin
Katusha - Alpecin
z.t
87
Tom-Jelte Slagter
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
88
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
89
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
90
Alberto Losada Alguacil
Katusha - Alpecin
z.t
91
Rory Sutherland
Movistar Team
z.t
92
Angel Vicioso Arcos
Katusha - Alpecin
z.t
93
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
94
Matteo Busato
Wilier Triestina
op 13'44"
95
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
96
Diego Rosa
Team Sky
z.t
97
Martijn Keizer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
98
Kenny Elissonde
Team Sky
op 14'50"
99
Luka Pibernik
Bahrain - Merida
op 16'49"
100
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
101
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
102
Davide Martinelli
Quick Step Floors
z.t
103
Viacheslav Kuznetsov
Katusha - Alpecin
z.t
104
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
105
Aleksey Tsatevich
Gazprom - Rusvelo
z.t
106
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
z.t
107
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
z.t
108
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
109
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
z.t
110
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
111
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
z.t
112
Filippo Pozzato
Wilier Triestina
op 19'05"
113
Eugert Zhupa
Wilier Triestina
z.t
114
Jurgen Van den Broeck
Team LottoNL - Jumbo
z.t
115
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
116
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
z.t
117
Jérémy Roy
FDJ
z.t
118
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
119
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
120
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
121
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
122
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
123
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Team Dimension Data
z.t
124
Michal Golas
Team Sky
z.t
125
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
126
Natnael Berhane
Team Dimension Data
z.t
127
Omar Fraile Matarranza
Team Dimension Data
z.t
128
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
129
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
130
Maxim Belkov
Katusha - Alpecin
z.t
131
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
132
Manuel Senni
BMC Racing Team
z.t
133
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
z.t
134
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sunweb
z.t
135
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
136
Tom Stamsnijder
Team Sunweb
z.t
137
Twan Castelijns
Team LottoNL - Jumbo
z.t
138
Pavel Brutt
Gazprom - Rusvelo
z.t
139
Phil Bauhaus
Team Sunweb
z.t
140
William Bonnet
FDJ
z.t
141
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
142
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
143
Victor Campenaerts
Team LottoNL - Jumbo
z.t
144
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
z.t
145
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
146
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
147
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
148
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
149
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
150
Jan Barta
Bora - HansGrohe
z.t
151
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
152
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
153
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
154
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
155
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
156
Joe Dombrowski
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
157
Alex Howes
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
158
Hugh Carthy
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
159
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
160
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
161
Christopher Juul Jensen
Orica - Scott
z.t
162
Matej Mohoric
UAE Team Emirates
z.t
163
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
164
Sacha Modolo
UAE Team Emirates
z.t
165
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
166
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina
z.t
167
Simone Andreetta
Bardiani CSF
z.t
168
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina
z.t
169
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
op 19'42"
170
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 19'46"
171
Nicola Boem
Bardiani CSF
op 19'53"
172
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
op 20'21"
173
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
174
Michael Hepburn
Orica - Scott
op 22'02"
175
Kristijan Koren
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
176
Alexander Edmondson
Orica - Scott
z.t
177
Svein Tuft
Orica - Scott
z.t
178
Luka Mezgec
Orica - Scott
z.t
Caleb Ewan
Orica - Scott
DNF
Tanel Kangert
Astana Pro Team
DNF
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
DNF
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
DNF
Bart De Clercq
Lotto - Soudal
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares