En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
26/05
Pinzolo
Aprica
177 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Mikel Landa Meana
Astana Pro Team
5u02'51"
2
Steven Kruijswijk
TEAMLottoNL - Jumbo
op 38"
3
Alberto Contador Velasco
Tinkoff - Saxo
z.t
4
Yury Trofimov
Katusha
op 2'03"
5
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
6
Ryder Hesjedal
Team Cannondale - Garmin
op 2'10"
7
Fabio Aru
Astana Pro Team
op 2'51"
8
Damiano Caruso
BMC Racing Team
op 3'16"
9
Leopold Konig
Team Sky
op 3'19"
10
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Alexandre Geniez
FDJ
z.t
12
Jurgen Van den Broeck
Lotto - Soudal
op 6'18"
13
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
14
Igor Anton Hernandez
Movistar Team
z.t
15
Stefano Pirazzi
Bardiani CSF
op 8'13"
16
John Darwin Atapuma Hurtado
BMC Racing Team
z.t
17
Giovanni Visconti
Movistar Team
op 10'31"
18
Mikel Nieve Ituralde
Team Sky
z.t
19
Grega Bole
CCC Sprandi Polkowice
z.t
20
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
21
Rigoberto Urán
Etixx - Quick Step
z.t
22
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
23
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
24
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 14'38"
25
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Team Cannondale - Garmin
z.t
26
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
27
Luca Chirico
Bardiani CSF
op 18'01"
28
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
op 22'08"
29
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
30
Francesco Gavazzi
SouthEast
z.t
31
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
32
Yonathan Monsalve
SouthEast
z.t
33
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
34
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
35
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
36
Nathan Brown
Team Cannondale - Garmin
z.t
37
Ilnur Zakarin
Katusha
z.t
38
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
39
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
40
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
42
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
43
Fabio Felline
Trek Factory Racing
z.t
44
Nicky van der Lijke
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
45
Martijn Keizer
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
46
Maxime Bouet
Etixx - Quick Step
z.t
47
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
48
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
49
David De La Cruz Melgarejo
Etixx - Quick Step
z.t
50
Edoardo Zardini
Bardiani CSF
z.t
51
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
z.t
52
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Sylvain Chavanel
IAM Cycling
z.t
54
Anthony Roux
FDJ
z.t
55
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
56
Kanstantsin Sivtsov
Team Sky
op 23'10"
57
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli - Sidermec
op 24'39"
58
Clément Chevrier
IAM Cycling
op 25'09"
59
Roman Kreuziger
Tinkoff - Saxo
op 27'50"
60
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
61
Mauro Finetto
SouthEast
z.t
62
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani CSF
z.t
63
Kenny Elissonde
FDJ
z.t
64
Sergey Lagutin
Katusha
op 28'22"
65
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
66
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
67
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 31'37"
68
Diego Rosa
Astana Pro Team
z.t
69
Davide Formolo
Team Cannondale - Garmin
z.t
70
Tom-Jelte Slagter
Team Cannondale - Garmin
z.t
71
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Lampre - Merida
z.t
72
Davide Villella
Team Cannondale - Garmin
z.t
73
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
z.t
74
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
z.t
75
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
76
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
77
Sergei Chernetski
Katusha
z.t
78
Ivan Rovny
Tinkoff - Saxo
z.t
79
Fabio Sabatini
Etixx - Quick Step
z.t
80
Ivan Basso
Tinkoff - Saxo
z.t
81
Michael Rogers
Tinkoff - Saxo
z.t
82
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
83
Serghei Tvetcov
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
84
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
85
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
86
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
z.t
87
Manuele Boaro
Tinkoff - Saxo
z.t
88
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
89
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
90
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
z.t
91
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Tinkoff - Saxo
z.t
92
Simone Stortoni
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
93
Elia Favilli
SouthEast
z.t
94
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
95
Kevin Reza
FDJ
z.t
96
Davide Malacarne
Astana Pro Team
z.t
97
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
98
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
99
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
100
Francis Mourey
FDJ
z.t
101
Maarten Tjallingii
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
102
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
z.t
103
Jussi Veikkanen
FDJ
z.t
104
Enrico Battaglin
Bardiani CSF
z.t
105
Sonny Colbrelli
Bardiani CSF
z.t
106
Christopher Juul Jensen
Tinkoff - Saxo
z.t
107
Manuele Mori
Lampre - Merida
op 33'07"
108
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
109
Ion Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
110
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
op 33'36"
111
Matteo Busato
SouthEast
z.t
112
Maxim Belkov
Katusha
z.t
113
Marco Bandiera
Androni Giocattoli - Sidermec
op 35'55"
114
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
op 37'54"
115
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
116
Bartlomiej Matysiak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
117
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
118
Nikias Arndt
Team Giant - Alpecin
z.t
119
Chad Haga
Team Giant - Alpecin
z.t
120
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
z.t
121
Stig Broeckx
Lotto - Soudal
z.t
122
Iljo Keisse
Etixx - Quick Step
z.t
123
Alan Marangoni
Team Cannondale - Garmin
op 38'16"
124
Alexander Porsev
Katusha
z.t
125
Elia Viviani
Team Sky
z.t
126
Matteo Tosatto
Tinkoff - Saxo
z.t
127
Alessandro Petacchi
SouthEast
z.t
128
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
129
Luka Mezgec
Team Giant - Alpecin
z.t
130
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
z.t
131
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
132
Eugenio Alafaci
Trek Factory Racing
z.t
133
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
134
Jan Polanc
Lampre - Merida
z.t
135
Davide Appollonio
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
136
Rick Flens
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
137
Petr Vakoc
Etixx - Quick Step
z.t
138
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
139
Moreno Hofland
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
140
Calvin Watson
Trek Factory Racing
z.t
141
Alessandro Malaguti
Nippo - Vini Fantini
z.t
142
Bert-Jan Lindeman
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
143
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
144
Fumiyuki Beppu
Trek Factory Racing
z.t
145
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
z.t
146
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
op 38'19"
147
Bernhard Eisel
Team Sky
z.t
148
Tom Stamsnijder
Team Giant - Alpecin
z.t
149
Sacha Modolo
Lampre - Merida
z.t
150
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
z.t
151
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
152
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
153
Caleb Fairly
Team Giant - Alpecin
z.t
154
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
155
Marco Coledan
Trek Factory Racing
z.t
156
Murilo Antonio Fischer
FDJ
z.t
157
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
158
Javier Alexis Acevedo Colle
Team Cannondale - Garmin
z.t
159
Eugert Zhupa
SouthEast
z.t
160
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
161
Nicola Boem
Bardiani CSF
z.t
162
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
163
Luca Paolini
Katusha
z.t
164
Cédric Pineau
FDJ
z.t
165
Cheng Ji
Team Giant - Alpecin
z.t
166
Jérôme Pineau
IAM Cycling
op 39'50"
167
Roger Kluge
IAM Cycling
op 40'19"
168
Bert De Backer
Team Giant - Alpecin
z.t
169
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
170
Simon Geschke
Team Giant - Alpecin
z.t
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
DNF
Louis Vervaeke
Lotto - Soudal
DNF
Gang Xu
Lampre - Merida
DNF
Richie Porte
Team Sky
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares