En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
12/05
San Sepolcro
Firenze
170 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Maxim Belkov
Katusha
4u31'31"
2
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
op 44"
3
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
op 46"
4
Tobias Ludvigsson
Team Argos - Shimano
op 54"
5
Cadel Evans
BMC Racing Team
op 1'03"
6
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
7
Danilo Di Luca
Vini Fantini
z.t
8
Mauro Santambrogio
Vini Fantini
z.t
9
Damiano Caruso
Cannondale
z.t
10
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
11
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
12
Gianluca Brambilla
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
13
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
14
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
z.t
15
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
16
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
17
Michele Scarponi
Lampre - Merida
z.t
18
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
19
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
20
Rafal Majka
Team Saxo - Tinkoff
z.t
21
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
22
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
23
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
24
Bradley Wiggins
Sky Procycling
z.t
25
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
26
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
27
Yury Trofimov
Katusha
z.t
28
Sylvain Georges
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
30
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
31
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
z.t
32
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
z.t
33
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
34
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia
z.t
35
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
z.t
36
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
37
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
38
Steve Morabito
BMC Racing Team
op 1'16"
39
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
op 1'22"
40
Fabio Felline
Androni Giocattoli
op 1'24"
41
Michal Golas
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 1'39"
42
Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 2'07"
43
Ryder Hesjedal
Garmin - Sharp
op 2'09"
44
Thomas Danielson
Garmin - Sharp
z.t
45
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
46
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
47
Luca Paolini
Katusha
z.t
48
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 3'46"
49
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 5'36"
50
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
51
Juan José Cobo Acebo
Movistar Team
z.t
52
Francis Mourey
FDJ.fr
z.t
53
Giovanni Visconti
Movistar Team
op 5'40"
54
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
op 6'49"
55
Patrick Gretsch
Team Argos - Shimano
z.t
56
Oscar Gatto
Vini Fantini
op 8'42"
57
Stefano Garzelli
Vini Fantini
z.t
58
Daniele Pietropolli
Lampre - Merida
z.t
59
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
60
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
61
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
62
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
63
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
z.t
64
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
z.t
65
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
z.t
66
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
67
Tiago José Pinto Machado
Radioshack - Leopard
z.t
68
Vladimir Karpets
Movistar Team
z.t
69
Paolo Longo Borghini
Cannondale
op 10'08"
70
Alan Marangoni
Cannondale
z.t
71
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
72
Cristiano Salerno
Cannondale
z.t
73
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
74
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
z.t
75
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
76
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
z.t
77
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
78
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
op 10'48"
79
Yaroslav Popovych
Radioshack - Leopard
op 11'58"
80
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 12'35"
81
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
82
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
z.t
83
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
84
Thomas Damuseau
Team Argos - Shimano
z.t
85
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
86
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
87
Matteo Rabottini
Vini Fantini
z.t
88
Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
z.t
89
Johan Le Bon
FDJ.fr
z.t
90
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
91
Wilson Alexander Marentes Torres
Colombia
z.t
92
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
93
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
94
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 15'35"
95
Taylor Phinney
BMC Racing Team
op 17'23"
96
John Degenkolb
Team Argos - Shimano
z.t
97
Luka Mezgec
Team Argos - Shimano
z.t
98
Ramunas Navardauskas
Garmin - Sharp
z.t
99
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
100
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
101
Nelson Oliveira
Radioshack - Leopard
z.t
102
Robert Hunter
Garmin - Sharp
z.t
103
David Millar
Garmin - Sharp
z.t
104
Peter Stetina
Garmin - Sharp
z.t
105
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
106
Christian Vandevelde
Garmin - Sharp
z.t
107
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
108
Murilo Antonio Fischer
FDJ.fr
z.t
109
Matthew Harley Goss
Orica-GreenEDGE
z.t
110
Alessandro Proni
Vini Fantini
z.t
111
Fabio Taborre
Vini Fantini
z.t
112
Daniel Oss
BMC Racing Team
z.t
113
Koen de Kort
Team Argos - Shimano
z.t
114
Rory Sutherland
Team Saxo - Tinkoff
z.t
115
Enrico Battaglin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
116
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
117
Danny Pate
Sky Procycling
op 17'30"
118
Jérôme Pineau
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 17'45"
119
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
120
Mark Cavendish
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
121
Fabio Sabatini
Cannondale
z.t
122
Vicente Reynes Mimo
Lotto - Belisol Team
z.t
123
Giacomo Nizzolo
Radioshack - Leopard
z.t
124
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
z.t
125
Daniele Bennati
Team Saxo - Tinkoff
z.t
126
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
z.t
127
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
z.t
128
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
129
Stephen Cummings
BMC Racing Team
z.t
130
George Bennett
Radioshack - Leopard
z.t
131
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
132
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
133
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
134
Maarten Wynants
Belkin Pro Cycling Team
z.t
135
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
z.t
136
Anthony Roux
FDJ.fr
z.t
137
Matti Breschel
Team Saxo - Tinkoff
z.t
138
Lars Ytting Bak
Lotto - Belisol Team
z.t
139
Dirk Bellemakers
Lotto - Belisol Team
z.t
140
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
z.t
141
Ioannis Tamouridis
Euskaltel - Euskadi
z.t
142
Ricardo Mestre
Euskaltel - Euskadi
z.t
143
Matteo Trentin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
144
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
145
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
146
Fabio Aru
Astana Pro Team
z.t
147
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
148
Jesse Sergent
Radioshack - Leopard
z.t
149
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
150
Robert Vrecer
Euskaltel - Euskadi
z.t
151
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
152
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
153
Laurent Pichon
FDJ.fr
z.t
154
Danilo Hondo
Radioshack - Leopard
z.t
155
Iljo Keisse
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
156
Bruno Pires
Team Saxo - Tinkoff
z.t
157
Willem Wauters
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
158
Albert Timmer
Team Argos - Shimano
z.t
159
Gert Steegmans
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
160
Bert De Backer
Team Argos - Shimano
z.t
161
Dominique Rollin
FDJ.fr
z.t
162
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
163
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
164
Diego Rosa
Androni Giocattoli
z.t
165
Mads Christensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
166
Karsten Kroon
Team Saxo - Tinkoff
z.t
167
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
168
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
169
Hayden Roulston
Radioshack - Leopard
z.t
170
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
171
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
172
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
173
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
174
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
175
Brian Bulgac
Lotto - Belisol Team
z.t
176
Pavel Brutt
Katusha
z.t
177
Angel Vicioso Arcos
Katusha
z.t
178
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
z.t
179
Manuele Boaro
Team Saxo - Tinkoff
op 18'06"
180
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
op 19'34"
181
Sacha Modolo
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
182
Rafael Andriato
Vini Fantini
z.t
183
Adam Blythe
BMC Racing Team
z.t
184
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
z.t
185
Dalivier Ospina Navarro
Colombia
z.t
186
Miguel Angel Rubiano Chavez
Androni Giocattoli
z.t
187
Elia Viviani
Cannondale
z.t
188
Nicola Boem
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
189
Stefano Locatelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
190
Davide Appollonio
Ag2r - La Mondiale
z.t
191
Nacer Bouhanni
FDJ.fr
z.t
192
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
193
Maurits Lammertink
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
194
Mattia Gavazzi
Androni Giocattoli
op 23'06"
195
Marco Canola
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
196
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
z.t
197
Edoardo Zardini
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
Tomas Aurelio Gil Martinez
Androni Giocattoli
DNF
Arnold Jeannesson
FDJ.fr
DNF
Francesco Chicchi
Vini Fantini
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares