En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
21/05
Valloire
Ivrea
238 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
5u52'48"
2
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
3
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
4
Ramunas Navardauskas
Garmin - Sharp
op 13"
5
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
6
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
7
Michele Scarponi
Lampre - Merida
op 14"
8
Rafal Majka
Team Saxo - Tinkoff
z.t
9
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
10
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
12
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
13
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
14
Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
15
Fabio Aru
Astana Pro Team
z.t
16
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
op 20"
17
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
op 23"
18
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 1'51"
19
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Fabio Felline
Androni Giocattoli
z.t
21
Diego Rosa
Androni Giocattoli
z.t
22
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
23
Yury Trofimov
Katusha
z.t
24
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
26
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
z.t
27
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
28
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Mauro Santambrogio
Vini Fantini
op 2'24"
30
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
31
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
32
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
33
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
34
Danny Pate
Sky Procycling
z.t
35
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
z.t
36
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
37
Thomas Damuseau
Team Argos - Shimano
z.t
38
Francis Mourey
FDJ.fr
z.t
39
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
40
Oscar Gatto
Vini Fantini
op 2'52"
41
Miguel Angel Rubiano Chavez
Androni Giocattoli
op 3'31"
42
Vladimir Karpets
Movistar Team
z.t
43
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
44
Koen de Kort
Team Argos - Shimano
z.t
45
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
z.t
46
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
47
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
op 4'01"
48
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
49
Bruno Pires
Team Saxo - Tinkoff
z.t
50
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
51
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
z.t
52
Michal Golas
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
53
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia
z.t
54
Sacha Modolo
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
55
Giampaolo Caruso
Katusha
op 5'34"
56
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
op 6'20"
57
Paolo Longo Borghini
Cannondale
op 6'31"
58
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
59
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
61
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
62
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
63
Johan Le Bon
FDJ.fr
z.t
64
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
65
Alan Marangoni
Cannondale
z.t
66
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 9'19"
67
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
68
Jérôme Pineau
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
69
Matteo Trentin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
70
Luka Mezgec
Team Argos - Shimano
z.t
71
Mark Cavendish
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
72
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
73
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
74
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
z.t
75
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
z.t
76
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
77
Patrick Gretsch
Team Argos - Shimano
z.t
78
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
79
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
80
Nelson Oliveira
Radioshack - Leopard
z.t
81
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
82
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
83
Dominique Rollin
FDJ.fr
op 9'46"
84
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
85
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
86
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
87
Maurits Lammertink
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
88
Peter Stetina
Garmin - Sharp
op 10'53"
89
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
90
Brian Bulgac
Lotto - Belisol Team
z.t
91
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
92
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
z.t
93
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
z.t
94
Bert De Backer
Team Argos - Shimano
z.t
95
Dirk Bellemakers
Lotto - Belisol Team
z.t
96
Juan José Cobo Acebo
Movistar Team
z.t
97
Christian Vandevelde
Garmin - Sharp
z.t
98
Ioannis Tamouridis
Euskaltel - Euskadi
z.t
99
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
z.t
100
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
101
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
102
Tiago José Pinto Machado
Radioshack - Leopard
z.t
103
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
104
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
z.t
105
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
106
Gianluca Brambilla
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
107
Manuele Boaro
Team Saxo - Tinkoff
z.t
108
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
109
Vicente Reynes Mimo
Lotto - Belisol Team
z.t
110
Fabio Sabatini
Cannondale
z.t
111
Danilo Hondo
Radioshack - Leopard
z.t
112
Albert Timmer
Team Argos - Shimano
z.t
113
Robert Hunter
Garmin - Sharp
z.t
114
Robert Vrecer
Euskaltel - Euskadi
z.t
115
Laurent Pichon
FDJ.fr
z.t
116
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
117
Pavel Brutt
Katusha
z.t
118
Lars Ytting Bak
Lotto - Belisol Team
z.t
119
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
120
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
z.t
121
Stefano Garzelli
Vini Fantini
op 13'59"
122
Alessandro Proni
Vini Fantini
z.t
123
Daniel Oss
BMC Racing Team
z.t
124
Luca Paolini
Katusha
z.t
125
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 16'16"
126
Yaroslav Popovych
Radioshack - Leopard
z.t
127
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
z.t
128
Tobias Ludvigsson
Team Argos - Shimano
z.t
129
Elia Viviani
Cannondale
z.t
130
Marco Canola
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
131
Giacomo Nizzolo
Radioshack - Leopard
z.t
132
Hayden Roulston
Radioshack - Leopard
z.t
133
Jesse Sergent
Radioshack - Leopard
z.t
134
Cristiano Salerno
Cannondale
z.t
135
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
136
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
z.t
137
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
138
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
139
Willem Wauters
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
140
George Bennett
Radioshack - Leopard
z.t
141
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
z.t
142
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
143
Daniele Pietropolli
Lampre - Merida
z.t
144
Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
z.t
145
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
146
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
147
Stephen Cummings
BMC Racing Team
z.t
148
Adam Blythe
BMC Racing Team
z.t
149
Rafael Andriato
Vini Fantini
z.t
150
Murilo Antonio Fischer
FDJ.fr
z.t
151
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
op 16'23"
152
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
153
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
154
Davide Appollonio
Ag2r - La Mondiale
z.t
155
Nicola Boem
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
156
Stefano Locatelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
157
Ricardo Mestre
Euskaltel - Euskadi
op 17'10"
158
Matteo Rabottini
Vini Fantini
op 17'17"
159
Danilo Di Luca
Vini Fantini
z.t
160
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
z.t
161
Wilson Alexander Marentes Torres
Colombia
z.t
162
Damiano Caruso
Cannondale
z.t
163
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
164
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
z.t
165
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
166
Iljo Keisse
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
167
Edoardo Zardini
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
168
Rory Sutherland
Team Saxo - Tinkoff
z.t
169
Thomas Danielson
Garmin - Sharp
z.t
170
Mads Christensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
171
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
172
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
z.t
173
Maxim Belkov
Katusha
z.t
174
Mattia Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
Taylor Phinney
BMC Racing Team
DNF
Anthony Roux
FDJ.fr
DNF
Maarten Wynants
Belkin Pro Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares