En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
12/05
Orvieto
Fiuggi Terme
195 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
5u15'39"
2
Alessandro Petacchi
Lampre - ISD
z.t
3
Roberto Ferrari
Androni Giocattoli
z.t
4
Danilo Di Luca
Katusha Team
z.t
5
Davide Appollonio
Sky Procycling
z.t
6
Michele Scarponi
Lampre - ISD
z.t
7
Christophe Le Mével
Garmin - Cervélo
z.t
8
Gerald Ciolek
Quick Step Cycling Team
z.t
9
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
10
Ruggero Marzoli
Acqua & Sapone
z.t
11
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
z.t
12
Vasili Kiryienka
Movistar Team
z.t
13
Angel Vicioso Arcos
Androni Giocattoli
z.t
14
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
15
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Vincenzo Nibali
Liquigas - Cannondale
z.t
17
Denis Menchov
Geox - TMC
z.t
18
David Arroyo Duran
Movistar Team
z.t
19
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
z.t
20
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Highroad
z.t
21
Fabio Andres Duarte Arevalo
Geox - TMC
z.t
22
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
23
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
24
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
27
Pieter Weening
Rabobank
z.t
28
Roman Kreuziger
Astana Pro Team
z.t
29
Valerio Agnoli
Liquigas - Cannondale
z.t
30
Frantisek Rabon
Team HTC - Highroad
z.t
31
Dario Cataldo
Quick Step Cycling Team
z.t
33
Daniel Moreno Fernandez
Katusha Team
z.t
34
Rafael Valls Ferri
Geox - TMC
z.t
35
Marco Pinotti
Team HTC - Highroad
z.t
36
Bart De Clercq
Omega Pharma - Lotto
z.t
37
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
38
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
z.t
40
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
z.t
41
Peter Stetina
Garmin - Cervélo
z.t
42
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
43
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
z.t
44
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
z.t
45
Eduard Vorganov
Katusha Team
z.t
46
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
47
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Acqua & Sapone
z.t
48
Craig Lewis
Team HTC - Highroad
z.t
49
Jérôme Pineau
Quick Step Cycling Team
z.t
50
Johann Tschopp
BMC Racing Team
z.t
51
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli
z.t
52
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
53
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
54
Dario David Cioni
Sky Procycling
z.t
55
Massimo Codol
Acqua & Sapone
z.t
56
Fabio Sabatini
Liquigas - Cannondale
z.t
57
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
z.t
58
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
59
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
60
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
z.t
61
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
62
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
z.t
63
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
64
Carlos Sastre Candil
Geox - TMC
z.t
65
Evgeny Petrov
Astana Pro Team
z.t
66
Robert Kiserlovski
Astana Pro Team
z.t
67
José Humberto Rujano Guillén
Androni Giocattoli
z.t
68
Bram Tankink
Rabobank
z.t
69
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
70
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
z.t
71
Giampaolo Caruso
Katusha Team
z.t
72
Kevin Seeldraeyers
Quick Step Cycling Team
z.t
73
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
z.t
74
Andrea Noè
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
75
Luca Mazzanti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
76
Francesco Masciarelli
Astana Pro Team
z.t
77
Diego Ulissi
Lampre - ISD
z.t
78
Marcel Wyss
Geox - TMC
z.t
79
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
80
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
z.t
81
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli
z.t
82
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
83
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
84
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
85
David Blanco Rodriguez
Geox - TMC
z.t
86
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
87
Aliaksandr Kuschynski
Katusha Team
z.t
88
Borut Bozic
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 19"
89
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
90
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
op 26"
91
Richie Porte
Team Saxo Bank - SunGard
op 29"
92
Alberto Losada Alguacil
Katusha Team
op 34"
93
Joan Horrach Rippoll
Katusha Team
z.t
94
Cristiano Salerno
Liquigas - Cannondale
z.t
95
Sylwester Szmyd
Liquigas - Cannondale
op 43"
96
Michael Barry
Sky Procycling
z.t
97
Kjell Carlström
Sky Procycling
z.t
98
Marco Marzano
Lampre - ISD
z.t
99
Daniel Navarro Garcia
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
100
Giovanni Visconti
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 57"
101
Michal Golas
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'03"
102
Alberto Ongarato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'09"
103
Danilo Hondo
Lampre - ISD
z.t
104
Kristof Vandewalle
Quick Step Cycling Team
op 1'13"
105
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'43"
106
David Millar
Garmin - Cervélo
op 1'52"
107
Morris Possoni
Sky Procycling
op 1'54"
108
Alessandro Vanotti
Liquigas - Cannondale
op 3'26"
109
Davide Malacarne
Quick Step Cycling Team
z.t
110
Branislau Samoilau
Movistar Team
op 4'25"
111
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
op 5'05"
112
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
z.t
113
Simon Zahner
BMC Racing Team
z.t
114
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
115
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
116
Manuel Antonio Cardoso Leal
Team RadioShack
z.t
117
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
z.t
118
Matteo Tosatto
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
119
Francesco Reda
Quick Step Cycling Team
z.t
120
Philip Deignan
Team RadioShack
z.t
121
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
122
Sebastian Lang
Omega Pharma - Lotto
z.t
123
Gorazd Stangelj
Astana Pro Team
z.t
124
Simon Spilak
Lampre - ISD
z.t
125
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
126
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
z.t
127
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
128
Bjorn Selander
Team RadioShack
z.t
129
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
z.t
130
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
131
Maxim Belkov
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
132
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
133
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
z.t
134
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
z.t
135
Dennis van Winden
Rabobank
op 6'23"
136
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
op 7'14"
137
Josep Jufre Pou
Astana Pro Team
z.t
138
Alessandro Spezialetti
Lampre - ISD
z.t
139
Daniele Righi
Lampre - ISD
z.t
140
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
141
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
142
Pavel Brutt
Katusha Team
z.t
143
Mauricio Alberto Ardila Cano
Geox - TMC
z.t
144
Dmitrii Kozonchuk
Geox - TMC
z.t
145
Marco Frapporti
Colnago - CSF Inox
z.t
146
Alan Marangoni
Liquigas - Cannondale
z.t
147
Tiziano Dall'Antonia
Liquigas - Cannondale
z.t
148
Stef Clement
Rabobank
z.t
149
Alex Rasmussen
Team HTC - Highroad
op 7'58"
150
Patrick Gretsch
Team HTC - Highroad
z.t
151
Russell Downing
Sky Procycling
z.t
152
Gert Dockx
Omega Pharma - Lotto
z.t
153
Klaas Lodewyck
Omega Pharma - Lotto
z.t
154
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
155
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
156
Murilo Antonio Fischer
Garmin - Cervélo
z.t
157
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
z.t
158
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
159
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
160
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
161
Leonardo Giordani
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
162
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
z.t
163
Michael Morkov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
164
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank - SunGard
op 10'16"
165
Laurent Didier
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
166
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
167
Jussi Veikkanen
Omega Pharma - Lotto
z.t
168
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
z.t
169
Alessandro De Marchi
Androni Giocattoli
z.t
170
Addy Engels
Quick Step Cycling Team
z.t
171
Mark Cavendish
Team HTC - Highroad
z.t
172
Maxim Gourov
Astana Pro Team
op 13'39"
173
Matthew Wilson
Garmin - Cervélo
z.t
174
Robert Hunter
Team RadioShack
z.t
175
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
z.t
176
Lars Ytting Bak
Team HTC - Highroad
z.t
177
Chad Beyer
BMC Racing Team
z.t
178
Christopher Butler
BMC Racing Team
z.t
179
Davide Ricci Bitti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
180
Filippo Savini
Colnago - CSF Inox
op 17'29"
181
Jos van Emden
Rabobank
z.t
182
Francesco Chicchi
Quick Step Cycling Team
z.t
183
Mark Renshaw
Team HTC - Highroad
z.t
184
Elia Favilli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
185
Matteo Rabottini
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
186
Robbie McEwen
Team RadioShack
z.t
187
Brett Lancaster
Garmin - Cervélo
z.t
188
Cameron Meyer
Garmin - Cervélo
z.t
189
Thomas Peterson
Garmin - Cervélo
z.t
190
Graeme Brown
Rabobank
z.t
191
Rick Flens
Rabobank
z.t
192
Adam Blythe
Omega Pharma - Lotto
z.t
193
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
194
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
z.t
Alberto Contador Velasco
Team Saxo Bank - SunGard
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares