En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
31/05
Roma
Roma
14.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Denis Menchov
Rabobank
86u03'11"
2
Franco Pellizotti
Liquigas
op 1'59"
3
Carlos Sastre Candil
Cervélo Test Team
op 3'46"
4
Ivan Basso
Liquigas
op 3'59"
5
Levi Leipheimer
Astana
op 5'28"
6
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 8'43"
7
Michael Rogers
Team Columbia - High Road - HTC
op 10'01"
8
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
op 11'13"
9
Marzio Bruseghin
Lampre - NGC
op 11'28"
10
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
op 12'50"
11
Lance Armstrong
Astana
op 15'59"
12
Jose Rodolfo Serpa Perez
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 16'11"
13
Kevin Seeldraeyers
Quick Step
op 16'15"
14
Yaroslav Popovych
Astana
z.t
15
Kanstantsin Sivtsov
Team Columbia - High Road - HTC
op 19'10"
16
Francesco Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
17
Janez Brajkovic
Astana
op 28'07"
18
Damiano Cunego
Lampre - NGC
op 28'39"
19
Lars Ytting Bak
Team Saxo Bank
op 31'53"
21
Francis De Greef
Silence - Lotto
op 33'18"
22
Andriy Grivko
ISD - Neri
op 39'19"
23
Eduard Vorganov
Xacobeo Galicia
op 45'59"
24
Gilberto Simoni
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 46'03"
25
Thomas Lövkvist
Team Columbia - High Road - HTC
op 48'00"
26
Jackson Rodríguez
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 50'52"
27
Gabriele Bosisio
LPR Brakes Farnese Vini
op 53'46"
28
Laurens ten Dam
Rabobank
op 55'07"
29
Thomas Rohregger
Team Milram
op 57'13"
30
Carlos José Ochoa
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1u01'48"
31
Daniel Navarro Garcia
Astana
op 1u02'21"
32
Michele Scarponi
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1u05'06"
33
Serge Pauwels
Cervélo Test Team
op 1u07'24"
34
Evgeny Petrov
Team Katusha
op 1u10'01"
35
Andrey Zeits
Astana
op 1u14'56"
36
Christopher Froome
Barloworld
op 1u15'21"
37
Alexander Efimkin
Ag2r - La Mondiale
op 1u19'57"
38
Paolo Tiralongo
Lampre - NGC
op 1u24'43"
39
Iker Camaño Ortuzar
Fuji - Servetto
op 1u25'02"
40
Marco Pinotti
Team Columbia - High Road - HTC
op 1u27'17"
41
Mauricio Alberto Ardila Cano
Rabobank
op 1u28'38"
42
Luca Mazzanti
Team Katusha
op 1u29'54"
43
Simon Gerrans
Cervélo Test Team
op 1u31'41"
44
Sylwester Szmyd
Liquigas
op 1u31'44"
45
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
op 1u32'23"
46
Leonardo Bertagnolli
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1u34'52"
47
Dario David Cioni
ISD - Neri
op 1u36'14"
48
Jens Voigt
Team Saxo Bank
op 1u37'25"
49
José Luis Rubiera Vigil
Astana
op 1u38'56"
50
Fredrik Kessiakoff
Fuji - Servetto
op 1u41'08"
51
Marco Marzano
Lampre - NGC
op 1u41'43"
52
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
op 1u42'25"
53
Vladimir Miholjevic
Liquigas
op 1u42'51"
54
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
op 1u50'29"
55
Jure Golcer
LPR Brakes Farnese Vini
op 1u53'02"
56
Philip Deignan
Cervélo Test Team
op 1u56'27"
57
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
op 1u58'10"
58
Francesco Bellotti
Barloworld
op 1u58'30"
59
Dario Cataldo
Quick Step
op 2u00'24"
60
Enrico Gasparotto
Lampre - NGC
op 2u07'34"
61
Valerio Agnoli
Liquigas
op 2u08'06"
62
Kjell Carlström
Liquigas
op 2u09'44"
63
Jason McCartney
Team Saxo Bank
op 2u11'57"
64
Blaise Sonnery
Ag2r - La Mondiale
op 2u12'00"
65
Nikita Eskov
Team Katusha
op 2u12'44"
66
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Barloworld
op 2u12'58"
67
Dmytro Grabovskyy
ISD - Neri
op 2u13'08"
68
Rubens Bertogliati
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 2u17'19"
69
Francesco Gavazzi
Lampre - NGC
op 2u17'52"
70
Christophe Brandt
Silence - Lotto
op 2u18'27"
71
Bradley Wiggins
Garmin - Slipstream
op 2u20'09"
72
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
op 2u22'50"
73
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
op 2u23'00"
74
Alessandro Spezialetti
LPR Brakes Farnese Vini
op 2u24'34"
75
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
op 2u26'17"
76
Giovanni Visconti
ISD - Neri
op 2u28'29"
77
John-Lee Augustyn
Barloworld
op 2u30'38"
78
Thomas Danielson
Garmin - Slipstream
op 2u33'02"
79
Dmitrii Kozonchuk
Rabobank
op 2u34'17"
80
José Angel Gomez Gomez
Fuji - Servetto
op 2u37'45"
81
Renaud Dion
Ag2r - La Mondiale
op 2u38'06"
82
Edvald Boasson-Hagen
Team Columbia - High Road - HTC
op 2u39'36"
83
Morris Possoni
Team Columbia - High Road - HTC
op 2u40'36"
84
Francesco De Bonis
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 2u41'08"
85
Jurgen Van Goolen
Team Saxo Bank
op 2u45'29"
86
Andrea Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 2u46'43"
87
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 2u46'48"
88
Steve Morabito
Astana
op 2u48'54"
89
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
op 2u48'56"
90
Ignatas Konovalovas
Cervélo Test Team
op 2u48'57"
91
Francesco Failli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 2u50'33"
92
Alessandro Bertolini
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 2u50'51"
93
Manuele Mori
Lampre - NGC
op 2u51'59"
94
Daniele Pietropolli
LPR Brakes Farnese Vini
op 2u53'20"
95
Dries Devenyns
Quick Step
op 2u53'58"
96
Gorazd Stangelj
Liquigas
op 2u55'04"
97
Philippe Gilbert
Silence - Lotto
op 2u56'45"
98
Kevin Hulsmans
Quick Step
op 2u58'46"
99
Ruggero Marzoli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 3u02'29"
100
Maarten Tjallingii
Rabobank
op 3u03'22"
101
Giampaolo Cheula
Barloworld
op 3u04'23"
102
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
op 3u06'15"
103
Hector Gonzalez Baeza
Fuji - Servetto
op 3u06'57"
104
Anthony Charteau
Caisse d'Epargne
op 3u08'14"
105
Charles Wegelius
Silence - Lotto
op 3u08'25"
106
Manuel Quinziato
Liquigas
op 3u08'53"
107
Alessandro Vanotti
Liquigas
op 3u09'26"
108
Mauro Facci
Quick Step
op 3u10'28"
109
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 3u13'03"
110
Markus Fothen
Team Milram
op 3u13'33"
111
Edward King
Cervélo Test Team
op 3u15'04"
112
Addy Engels
Quick Step
op 3u15'53"
113
Paolo Longo Borghini
Barloworld
op 3u16'06"
114
Daniel Lloyd(1)
Cervélo Test Team
op 3u22'15"
115
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
op 3u22'51"
116
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
op 3u23'44"
117
Alexander Serov
Team Katusha
op 3u24'32"
118
Riccardo Chiarini
LPR Brakes Farnese Vini
op 3u24'59"
119
Allan Davis
Quick Step
op 3u26'15"
120
Mauro Da Dalto
Lampre - NGC
op 3u27'01"
121
Alessandro Petacchi
LPR Brakes Farnese Vini
op 3u27'52"
122
Diego Caccia
Barloworld
op 3u28'31"
123
Matteo Bono
Lampre - NGC
op 3u30'07"
124
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
op 3u30'08"
125
Pavel Brutt
Team Katusha
op 3u31'08"
126
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
op 3u32'21"
127
Michael Barry
Team Columbia - High Road - HTC
op 3u34'48"
128
Jonas Ljungblad
Silence - Lotto
op 3u35'42"
129
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
op 3u36'01"
130
Pieter Jacobs
Silence - Lotto
op 3u39'47"
131
Matthew Harley Goss
Team Saxo Bank
op 3u42'59"
132
Ben Swift
Team Katusha
op 3u45'35"
133
Thomas Fothen
Team Milram
op 3u48'36"
134
Tom Stamsnijder
Rabobank
op 3u51'16"
135
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
op 3u51'20"
136
Julian Dean
Garmin - Slipstream
op 3u51'41"
137
Sergey Klimov
Team Katusha
op 3u52'28"
138
Giairo Ermeti
LPR Brakes Farnese Vini
op 3u53'37"
139
Francesco Reda
Quick Step
op 3u57'16"
140
Björn Schröder
Team Milram
op 3u57'27"
141
Luca Barla
Team Milram
op 3u57'43"
142
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
op 4u01'28"
143
Matteo Montaguti
LPR Brakes Farnese Vini
op 4u01'48"
144
Danny Pate
Garmin - Slipstream
op 4u01'57"
145
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
op 4u02'45"
146
Jean-Charles Senac
Ag2r - La Mondiale
op 4u03'12"
147
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
op 4u04'24"
148
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
op 4u05'22"
149
Oscar Gatto
ISD - Neri
op 4u06'10"
150
Jeremy Hunt
Cervélo Test Team
op 4u08'52"
151
Julien Belgy
Bbox Bouygues Telecom
op 4u10'41"
152
David Zabriskie
Garmin - Slipstream
op 4u10'55"
153
Bram de Groot
Rabobank
op 4u12'39"
154
Robert Hunter
Barloworld
op 4u12'47"
155
Anders Lund
Team Saxo Bank
op 4u14'23"
156
Davide Viganò
Fuji - Servetto
op 4u15'18"
157
Leonardo Scarselli
ISD - Neri
op 4u15'31"
158
Giuseppe Palumbo
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 4u17'54"
159
Olivier Kaisen
Silence - Lotto
z.t
160
Ian Stannard
ISD - Neri
op 4u18'47"
161
Martin Müller
Team Milram
op 4u19'16"
162
Robert Förster
Team Milram
op 4u20'01"
163
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
op 4u23'50"
164
Vladimir Isaychev
Xacobeo Galicia
op 4u27'04"
165
Alberto Fernandez De La Puebla
Fuji - Servetto
op 4u29'27"
166
Jos van Emden
Rabobank
op 4u30'09"
167
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
op 4u32'23"
168
Bart Dockx
Silence - Lotto
op 4u33'42"
169
Evgeny Sokolov
Bbox Bouygues Telecom
op 4u59'11"
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
DNF
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Dario Andriotto
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
DNF
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Davide Malacarne
Quick Step
DNF
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Massimo Codol
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
DNF
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Juan Mauricio Soler Hernandez
Barloworld
DNF
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Iban Mayoz Echeverria
Xacobeo Galicia
DNF
David Millar
Garmin - Slipstream
DNF
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DNF
Eros Capecchi
Fuji - Servetto
DNS
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
DNS
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Jelle Vanendert
Silence - Lotto
DNF
Mark Cavendish
Team Columbia - High Road - HTC
DNS
Steve Chainel
Bbox Bouygues Telecom
DNS
Cameron Meyer
Garmin - Slipstream
DNS
Filippo Pozzato
Team Katusha
DNS
Mark Renshaw
Team Columbia - High Road - HTC
DNS
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
DNS
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
DNF
Christopher Horner
Astana
DNS
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Ronny Scholz
Team Milram
DNF
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Pedro Horrillo Munoz
Rabobank
DNF
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
DNF
Ruslan Pydgornyy
ISD - Neri
DNF
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Jesús Del Nero Montes
Fuji - Servetto
DNF
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
DNF
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Francisco Perez Sanchez
Caisse d'Epargne
DNF
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Christian Vandevelde
Garmin - Slipstream
DNF
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
Matthias Russ
Team Milram
DNF
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares