En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
Stage 23
11/06
Prato
Firenze
53.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Laurent Fignon
Super U - Raleigh - Fiat
93u30'16"
2
Flavio Giupponi
Malvor - Sidi
op 1'15"
3
Andy Hampsten
7-Eleven - Wamasch
op 2'46"
4
Erik Breukink
Panasonic - Isostar
op 5'02"
5
Franco Chioccioli
Del Tongo - Mele Val di Non
op 5'43"
6
Urs Zimmermann
Carrera - Vagabond
op 6'28"
7
Claude Criquielion
Hitachi
op 6'34"
8
Marco Giovannetti
Seur
op 7'44"
9
Stephen Roche
Fagor - MBK
z.t
10
Marino Lejarreta Arrizabalaga
Caja Rural / Paternina
op 8'09"
11
Vladimir Pulnikov
Alfa Lum - STM
op 9'50"
12
Roberto Conti
Selca - Conti - Ciclolinea
op 10'03"
13
Phil Anderson
TVM - Van Schilt
op 12'06"
14
Jesper Skibby
TVM - Van Schilt
op 12'13"
15
Moreno Argentin
Gewiss - Bianchi
op 12'16"
16
Piotr Ugrumov
Alfa Lum - STM
op 14'27"
17
Franco Vona
Chateau d'Ax - Salotti
op 14'39"
18
Luis Alberto Herrera Herrera
Cafe de Colombia - Mavic
op 16'19"
19
Jokin Mujika Aramburu
Caja Rural / Paternina
op 22'02"
20
Jon Unzaga Bombin
Seur
op 24'56"
21
Jose Samuel Cabrera Castaneda
Cafe de Colombia - Mavic
op 31'29"
22
Eddy Schepers
Fagor - MBK
op 31'43"
23
Gianni Bugno
Chateau d'Ax - Salotti
op 32'23"
24
José Salvador Sanchis Torme
Caja Rural / Paternina
op 32'29"
25
Jesus Blanco Villar
Seur
op 34'28"
26
Stefano Tomasini
Pepsi Cola- Alba Cucine
op 36'21"
27
Luca Gelfi
Del Tongo - Mele Val di Non
op 37'39"
28
Maurizio Fondriest
Del Tongo - Mele Val di Non
op 38'52"
29
Peter WInnen
Panasonic - Isostar
op 39'54"
30
Jos van Aert
Hitachi
op 40'50"
31
Laurent Biondi
Fagor - MBK
op 41'27"
32
Ennio Salvador
Gewiss - Bianchi
op 44'39"
33
Julio Cesar Cadena Villejas
Cafe de Colombia - Mavic
op 45'43"
34
Jos Haex
Hitachi
op 46'26"
35
Jure Pavlic
Carrera - Vagabond
op 49'14"
36
Mauro-Antonio Santaromita
Pepsi Cola- Alba Cucine
op 49'58"
37
Dominique Garde
Super U - Raleigh - Fiat
op 52'09"
38
Rolf Järmann
Frank - Toyo
op 53'50"
39
Greg LeMond
ADR- W-Cup - Bottecchia
op 54'23"
40
John Carlsen
Fagor - MBK
op 54'50"
49
Bruno Bruyère
Hitachi
op 1u05'44"
51
Jean-Philippe Vandenbrande
TVM - Van Schilt
op 1u13'49"
60
Miguel Arroyo Rosales
ADR- W-Cup - Bottecchia
op 1u29'48"
64
Dag Otto Lauritzen
7-Eleven - Wamasch
op 1u34'47"
66
Martin Schalkers
TVM - Van Schilt
op 1u35'37"
69
Henk Lubberding
Panasonic - Isostar
op 1u41'18"
70
Fons De Wolf
ADR- W-Cup - Bottecchia
op 1u42'46"
73
Hendrik Devos
Hitachi
op 1u45'42"
74
Eric Van Lancker
Panasonic - Isostar
op 1u46'52"
75
Giuseppe Saronni
Malvor - Sidi
op 1u47'13"
99
Jan Siemons
TVM - Van Schilt
op 2u31'06"
103
Stefan Morjean
Hitachi
op 2u34'04"
104
Rob Kleinsman
TVM - Van Schilt
op 2u38'43"
105
John Talen
Panasonic - Isostar
op 2u40'56"
113
Marcel Arntz
Caja Rural / Paternina
op 3u01'46"
122
Hansruedi Märki
Panasonic - Isostar
op 3u18'50"
125
Frank Hoste
ADR- W-Cup - Bottecchia
op 3u28'15"
129
Dick Dekker
Caja Rural / Paternina
op 3u36'41"
132
Jean-Paul van Poppel
Panasonic - Isostar
op 3u47'34"
133
Noel Szostek
ADR- W-Cup - Bottecchia
op 3u48'36"
136
Johan Lammerts
ADR- W-Cup - Bottecchia
op 3u57'43"
Massimo Podenzana
Atala - Campagnolo
DNF
José-Luis Rodriguez Garcia
Seur
DNF
Luca Rota
Malvor - Sidi
DNF
Fabiano Fontanelli
Selca - Conti - Ciclolinea
DNS
Christian Chaubet
Fagor - MBK
DNF
Alberto Elli
Ariostea
DNF
Giuseppe Franzoni
Pepsi Cola- Alba Cucine
DNF
Urs Freuler
Panasonic - Isostar
DNF
Gianluca Tonetti
Gewiss - Bianchi
DNF
Jan Wijnants
Hitachi
DNF
Davide Cassani
Gewiss - Bianchi
DNS
Francesco Cesarini
Ariostea
DNS
Stephan Joho
Ariostea
DNS
Alvaro Sierra Peña
Cafe de Colombia - Mavic
DNS
Ivan Ivanov
Alfa Lum - STM
DNS
Bo Andre Namtvedt
ADR- W-Cup - Bottecchia
DNS
Allan Peiper
Panasonic - Isostar
DNS
Fabrizio Nespoli
Jolly Componibili - Club 88
DNS
Jens Veggerby
7-Eleven - Wamasch
DNS
Vincent Barteau
Super U - Raleigh - Fiat
DNF
Tullio Cortinovis
Atala - Campagnolo
DNF
Maurizio Vandelli
Atala - Campagnolo
DNF
Walter Brugna
Pepsi Cola- Alba Cucine
DNF
Sergio Carcano
Ariostea
DNF
Pascal Dubois
Super U - Raleigh - Fiat
DNF
Dario Mariuzzo
Gewiss - Bianchi
DNF
Miguel Angel Martinez Torres
Seur
DNF
Francis Moreau
Fagor - MBK
DNF
Omar Pedretti
Frank - Toyo
DNF
Fabrizio Vannucci
Selca - Conti - Ciclolinea
DNF
Marco Franco Votolo
Carrera - Vagabond
DNF
Mario Cipollini
Del Tongo - Mele Val di Non
DNS
Tony Rominger
Chateau d'Ax - Salotti
DNS
Peter Pieters
TVM - Van Schilt
DSQ
Enrico Galleschi
Pepsi Cola- Alba Cucine
DNF
Dmitri Konyshev
Alfa Lum - STM
DNF
Pascal Ducrot
Frank - Toyo
DNS
Bruno Leali
Gewiss - Bianchi
DNS
Jorgen Vagn Pedersen
Cafe de Colombia - Mavic
DNS
Rolf Sörensen
Ariostea
DNS
Dirk De Wolf
Hitachi
DNS
Michele Moro
Selca - Conti - Ciclolinea
DNF
Alberto Volpi
Chateau d'Ax - Salotti
DNF
Johan van der Velde
TVM - Van Schilt
DNS
Arno Wohlfahrter
Selca - Conti - Ciclolinea
DNF
Davis Phinney
7-Eleven - Wamasch
DNS
Sean Yates
7-Eleven - Wamasch
DNF
Juan Carlos Arias Acosta
Cafe de Colombia - Mavic
DNF
Emanuele Bombini
Gewiss - Bianchi
DNF
Massimiliano Lelli
Atala - Campagnolo
DNF
Chris Bailey
DNS
Michael Paul Carter
DNS
Bruno Hürlimann
Frank - Toyo
DNF
Jef Lieckens
Hitachi
DNF
Ennio Vanotti
Chateau d'Ax - Salotti
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares