En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Prologue
Stage 1a
Stage 1b
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
13/06
Aosta
Saint-Vincent
32 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Stephen Roche
Carrera - Vagabond - Peugeot
105u39'42"
2
Robert Millar
Panasonic
op 3'40"
3
Erik Breukink
Panasonic
op 4'17"
4
Marino Lejarreta Arrizabalaga
Caja Rural - Orbea
op 5'11"
5
Flavio Giupponi
Del Tongo - Colnago
op 7'42"
6
Marco Giovannetti
Gis Gelati - Jollyscarpe
op 11'05"
7
Phil Anderson
Panasonic
op 13'36"
8
Peter WInnen
Panasonic
op 13'56"
9
Johan van der Velde
Gis Gelati - Jollyscarpe
op 13'57"
10
Steve Bauer
Toshiba - Look - La Vie Claire
op 14'41"
11
Jokin Mujika Aramburu
Caja Rural - Orbea
op 15'14"
12
Eddy Schepers
Carrera - Vagabond - Peugeot
op 18'26"
13
Claudio Savini
Fibok - Sidermec - Muller
op 20'07"
14
Franco Chioccioli
Gis Gelati - Jollyscarpe
op 20'39"
15
Roberto Conti
Selca - Thermomec - Conti
op 20'49"
16
Jean-François Bernard
Toshiba - Look - La Vie Claire
op 21'39"
17
Mario Beccia
Remac - Fanini
op 22'12"
18
Pedro Munoz Machin Rodriguez
Fagor - MBK
op 23'29"
19
Jiri Skoda
Ecoflam - BFB - Alfa Lum
op 26'37"
20
Emanuele Bombini
Gewiss - Bianchi
op 27'15"
21
Eric Caritoux
Fagor - MBK
op 28'15"
22
Alessandro Pozzi (1)
Del Tongo - Colnago
op 28'37"
23
Alberto Volpi
Gewiss - Bianchi
op 29'51"
24
Rodolfo Massi
Magniflex - Centroscarpa
op 35'11"
25
Jean-Claude Bagot
Fagor - MBK
op 36'00"
26
Andreas Kappes
Toshiba - Look - La Vie Claire
op 37'18"
27
Guy Nulens
Panasonic
op 40'21"
28
Robert Forest
Fagor - MBK
op 41'31"
29
Alessandro Paganessi
Ariostea - Gres
op 42'23"
30
Stefano Tomasini
Remac - Fanini
op 43'29"
31
Moreno Argentin
Gewiss - Bianchi
op 45'15"
32
Franco Vona
Supermercati Brianzoli -Chateau d'Ax
op 48'01"
33
Alfio Vandi
Ariostea - Gres
op 48'56"
34
Kjell Nilsson
Ariostea - Gres
op 49'53"
35
Gianluca Brugnami
Paini - Sidi
op 55'35"
36
Alberto Elli
Remac - Fanini
op 57'01"
37
Juan Tomas Martinez Guttierez
Zahor Chocolates
op 59'51"
38
Mauro-Antonio Santaromita
Magniflex - Centroscarpa
op 1u01'05"
39
Ennio Vanotti
Del Tongo - Colnago
op 1u04'46"
40
Marino Amadori
Ecoflam - BFB - Alfa Lum
op 1u15'54"
41
Roberto Pagnin
Gewiss - Bianchi
op 1u16'09"
42
Micol Gianelli
Magniflex - Centroscarpa
op 1u20'03"
43
Davide Cassani
Carrera - Vagabond - Peugeot
op 1u21'09"
44
Hennie Kuiper
Roland - Skala - TW
op 1u21'44"
45
Angel De Las Heras Diaz
Zahor Chocolates
op 1u23'37"
46
Enrico Pochini
Fibok - Sidermec - Muller
op 1u26'42"
47
Renato Piccolo
Gewiss - Bianchi
op 1u29'01"
48
Claudio Chiappucci
Carrera - Vagabond - Peugeot
op 1u29'23"
49
Luigi Furlan
Paini - Sidi
op 1u29'29"
50
Maurizio Vandelli
Ariostea - Gres
op 1u29'36"
51
Czeslaw Lang
Del Tongo - Colnago
op 1u34'11"
52
Dietrich Thurau
Panasonic
op 1u34'59"
53
Lech Piasecki
Del Tongo - Colnago
op 1u39'22"
54
Marco Saligari
Ariostea - Gres
op 1u40'43"
55
Philippe Chevallier
Toshiba - Look - La Vie Claire
op 1u41'06"
56
Jesus Ignacio Ibanez Loyo
Zahor Chocolates
op 1u43'20"
57
Bruno Leali
Carrera - Vagabond - Peugeot
op 1u43'48"
58
Edoardo Rocchi
Selca - Thermomec - Conti
op 1u44'12"
59
Dag Erik Pedersen
Ariostea - Gres
op 1u44'53"
60
Massimo Ghirotto
Carrera - Vagabond - Peugeot
op 1u45'39"
61
Richard Trinkler
Fibok - Sidermec - Muller
op 1u45'51"
62
Jean Habets
Transvemij - Van Schilt- Floorgres
op 1u47'46"
63
Marco Vitali
Atala - Ofmega
op 1u50'51"
64
Fabrizio Vannucci
Selca - Thermomec - Conti
op 1u51'12"
65
Hubert Seiz
Supermercati Brianzoli -Chateau d'Ax
op 1u52'15"
66
Marco Giuseppe Tabai
Remac - Fanini
op 1u54'58"
67
Sergio Finazzi
Remac - Fanini
op 1u55'35"
68
Benny Van Brabant
Selca - Thermomec - Conti
op 1u58'42"
69
Henk Lubberding
Panasonic
op 1u59'45"
70
Luigi Botteon
Remac - Fanini
op 2'19"
71
Pierino Gavazzi
Remac - Fanini
op 2'29"
72
Daniel Wyder
Transvemij - Van Schilt- Floorgres
op 2u05'12"
73
Patrick Serra
Ariostea - Gres
op 2u06'37"
74
Valerio Piva
Ariostea - Gres
op 2u10'34"
75
Mario Noris
Atala - Ofmega
op 2u15'31"
76
Santiago Portillo Rosado
Zahor Chocolates
op 2u23'41"
77
Giuseppe Petito
Gis Gelati - Jollyscarpe
op 2u24'00"
78
Antonio Bevilacqua
Supermercati Brianzoli -Chateau d'Ax
op 2u24'23"
79
Roland Le Clerc
Caja Rural - Orbea
op 2u24'26"
80
Sergio Scremin
Paini - Sidi
op 2u25'54"
81
Camillo Passera
Ecoflam - BFB - Alfa Lum
op 2u27'05"
82
Jaanus Kuum
Toshiba - Look - La Vie Claire
op 2u28'15"
83
Ennio Salvador
Gis Gelati - Jollyscarpe
op 2u28'43"
84
Bruno Cenghialta
Magniflex - Centroscarpa
op 2u29'27"
85
Pascal Jules
Caja Rural - Orbea
op 2u30'40"
86
Orlando Maini
Ecoflam - BFB - Alfa Lum
op 2u31'43"
87
Francesco Rossignoli
Carrera - Vagabond - Peugeot
op 2u32'07"
88
Paolo Cimini
Remac - Fanini
op 2u33'16"
89
Maurizio Rossi
Ecoflam - BFB - Alfa Lum
op 2u34'58"
90
Ludwig Wijnants
Roland - Skala - TW
op 2u34'59"
91
Marco Franceschini
Fibok - Sidermec - Muller
op 2u36'55"
92
Romano Randi
Selca - Thermomec - Conti
op 2u40'40"
93
Godi Schmutz
Fibok - Sidermec - Muller
op 2u41'02"
94
Juan Fernandez Martin
Zahor Chocolates
op 2u41'45"
95
Rob Kleinsman
Transvemij - Van Schilt- Floorgres
op 2u42'09"
96
Enrico Galleschi
Magniflex - Centroscarpa
op 2u43'59"
97
Luciano Boffo
Ecoflam - BFB - Alfa Lum
op 2u49'02"
98
Flavio Chesini
Magniflex - Centroscarpa
op 2u51'26"
99
Jaime Vilamajo Ipiens
Caja Rural - Orbea
op 2u52'54"
100
Brian Holm
Roland - Skala - TW
op 2u53'00"
101
Paul Popp
Paini - Sidi
op 2u55'02"
102
Martin Schalkers
Transvemij - Van Schilt- Floorgres
op 2u55'28"
103
Fabio Roscioli
Ariostea - Gres
op 2u56'45"
104
Urs Freuler
Atala - Ofmega
op 2u59'40"
105
Jose Julian Balaguer Albamonte
Caja Rural - Orbea
op 3'18"
106
Giuseppe Calcaterra
Atala - Ofmega
op 3u04'35"
107
Milan Jurco
Supermercati Brianzoli -Chateau d'Ax
op 3u07'43"
108
Guido Bontempi
Carrera - Vagabond - Peugeot
op 3u10'14"
109
Othmar Häfliger
Toshiba - Look - La Vie Claire
op 3u12'13"
110
Palmiro Masciarelli
Gis Gelati - Jollyscarpe
op 3u12'14"
111
Theo de Rooy
Panasonic
op 3u12'30"
112
Stefano Zanatta
Supermercati Brianzoli -Chateau d'Ax
op 3u14'17"
113
Rudy Patry
Roland - Skala - TW
op 3u15'09"
114
John Talen
Panasonic
op 3u16'08"
115
Dario Mariuzzo
Gewiss - Bianchi
op 3u17'37"
116
Salvatore Cavallaro
Atala - Ofmega
op 3u20'51"
117
Eddy Planckaert
Panasonic
op 3u24'57"
118
Maurizio Colombo
Del Tongo - Colnago
op 3u25'44"
119
Frank Hoste
Fagor - MBK
op 3u29'04"
120
Johan Lammerts
Toshiba - Look - La Vie Claire
op 3u30'32"
121
Silvano Ricco
Fibok - Sidermec - Muller
op 3u31'02"
122
Alessio Di Basco
Remac - Fanini
op 3u31'30"
123
Christian Chaubet
Fagor - MBK
op 3u32'40"
124
Franco Ballerini
Magniflex - Centroscarpa
op 3u35'43"
125
Adriano Baffi
Gis Gelati - Jollyscarpe
op 3u36'38"
126
Paolo Rosola
Gewiss - Bianchi
op 3u38'57"
127
Jos Lammertink
Transvemij - Van Schilt- Floorgres
op 3u46'39"
128
Stefano Allocchio
Supermercati Brianzoli -Chateau d'Ax
op 3u47'14"
129
Enrico Grimani
Magniflex - Centroscarpa
op 3u50'02"
130
Jose Maria Palacin Salgado
Zahor Chocolates
op 4u02'31"
131
Johan Capiot
Roland - Skala - TW
op 4u04'03"
132
Jan Bogaert
Transvemij - Van Schilt- Floorgres
op 4u17'39"
133
Dante Morandi
Atala - Ofmega
op 4u25'33"
Roberto Visentini
Carrera - Vagabond - Peugeot
DNS
Giuseppe Manenti
Gis Gelati - Jollyscarpe
DNS
Tony Rominger
Supermercati Brianzoli -Chateau d'Ax
DNS
Marco Zen
Ecoflam - BFB - Alfa Lum
DNS
Angelo Canzonieri
Magniflex - Centroscarpa
DNF
Peter Pieters
Transvemij - Van Schilt- Floorgres
DNF
Sean Yates
Fagor - MBK
DNF
Stefano Colage
Fibok - Sidermec - Muller
DNS
Claudio Corti
Supermercati Brianzoli -Chateau d'Ax
DNS
Enrico Galleschi
Magniflex - Centroscarpa
DNF
Mauro Gianetti
Paini - Sidi
DNF
Jesper Worre
Selca - Thermomec - Conti
DNF
Gerhard Zadrobilek
Supermercati Brianzoli -Chateau d'Ax
DNF
Kim Andersen
Toshiba - Look - La Vie Claire
DNF
Gianni Bugno
Atala - Ofmega
DNF
Juan Maria Eguiarte Soleagui
Zahor Chocolates
DNF
Maurizio Fondriest
Ecoflam - BFB - Alfa Lum
DNF
Bruno Hürlimann
Fibok - Sidermec - Muller
DNF
Vicente Prado Huergo
Zahor Chocolates
DNF
Pol Verschuere
Fagor - MBK
DNF
Giuseppe Saronni
Del Tongo - Colnago
DNS
Rocco Cattaneo
Paini - Sidi
DNF
Francesco Cesarini
Del Tongo - Colnago
DNF
Federico Ghiotto
Gis Gelati - Jollyscarpe
DNF
Mauro Longo
Paini - Sidi
DNF
Lars Wahlqvist
Gewiss - Bianchi
DNF
Harald Maier
Paini - Sidi
DNF
Gianbattista Baronchelli
Del Tongo - Colnago
DNS
John Bogers
Roland - Skala - TW
DNF
Wim Meijer
Caja Rural - Orbea
DNF
Massimo Podenzana
Atala - Ofmega
DNS
Giovanni Mantovani
Selca - Thermomec - Conti
DNF
Frank Verleyen
Transvemij - Van Schilt- Floorgres
DNQ
Primoz Cerin
Paini - Sidi
DNS
Mathieu Hermans
Caja Rural - Orbea
DNS
Ezio Moroni
Atala - Ofmega
DNS
Jesper Skibby
Roland - Skala - TW
DNS
Jean-René Bernaudeau
Fagor - MBK
DNS
Jesus Arambarri Arregui
Caja Rural - Orbea
DNF
Michele Moro
Selca - Thermomec - Conti
DNF
Corneille Daems
Transvemij - Van Schilt- Floorgres
DNQ
Patrizio Gambirasio
Selca - Thermomec - Conti
DNQ
Claudio Vandelli
Fibok - Sidermec - Muller
DNQ
Daniele Caroli
Ecoflam - BFB - Alfa Lum
DNF
Jose Maria Palacin Salgado
Zahor Chocolates
DNF
Stefan Brykt
Gewiss - Bianchi
DNS
Herman Frison
Roland - Skala - TW
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares