En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro Italia
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
06/06
Pinerolo
Torino
42.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Bernard Hinault
Renault - Elf
110u07'55"
2
Tommy Prim
Bianchi - Piaggio
op 2'35"
3
Silvano Contini
Bianchi - Piaggio
op 2'47"
4
Lucien Van Impe
Metauro Mobili - Pinarello
op 4'31"
5
Gianbattista Baronchelli
Bianchi - Piaggio
op 6'09"
6
Giuseppe Saronni
Del Tongo - Colnago
op 10'52"
7
Mario Beccia
Hoonved - Bottecchia
op 11'06"
8
Francesco Moser
Famcucine - Campagnolo
op 11'57"
9
Marco Groppo
Metauro Mobili - Pinarello
op 14'43"
10
Faustino Rupérez Rincon
Zor - Gemeaz Cusin
op 14'57"
11
Eddy Schepers
Gis Gelati - Olmo
op 22'33"
12
Alfio Vandi
Selle San Marco - Wilier Triestina
op 31'30"
13
Leonardo Natale
Del Tongo - Colnago
op 35'22"
14
Godi Schmutz
Royal - Wrangler
op 40'19"
15
Laurent Fignon
Renault - Elf
op 40'59"
16
Amilcare Sgalbazzi
Inoxpran - Pentole Posate
op 42'43"
17
Czeslaw Lang
Gis Gelati - Olmo
op 43'03"
18
Fabrizio Verza
Gis Gelati - Olmo
op 46'35"
19
Eduardo Chozas Olmos
Zor - Gemeaz Cusin
op 47'03"
20
Wladimiro Panizza
Del Tongo - Colnago
op 48'44"
21
Roberto Ceruti
Del Tongo - Colnago
op 51'49"
22
Giovanni Testolin
Selle San Marco - Wilier Triestina
op 56'02"
23
Palmiro Masciarelli
Famcucine - Campagnolo
op 1u00'06"
24
Leonardo Mazzantini
Famcucine - Campagnolo
op 1u01'14"
25
Franco Chioccioli
Selle Italia - Chinol
op 1u03'44"
26
Jean-François Rodriguez
Renault - Elf
op 1u06'30"
27
Erminio Rizzi
Termolan - Galli
op 1u09'05"
28
Ennio Vanotti
Bianchi - Piaggio
op 1u12'19"
29
Alessandro Pozzi (1)
Bianchi - Piaggio
op 1u14'23"
30
Alvaro Pino Couñago
Zor - Gemeaz Cusin
op 1u15'54"
31
Claudio Torelli
Famcucine - Campagnolo
op 1u21'42"
32
Jorgen Marcussen
Termolan - Galli
op 1u22'43"
33
Giuseppe Lanzoni
Atala - Campagnolo
op 1u24'07"
34
Marc Madiot
Renault - Elf
op 1u24'33"
35
Orlando Maini
Termolan - Galli
op 1u28'12"
36
Bernard Gavillet
Royal - Wrangler
op 1u29'45"
37
Juan Fernandez Martin
Kelme
op 1u31'58"
38
Moreno Argentin
Sammontana - Benotto
op 1u32'42"
39
Alain Vigneron
Renault - Elf
op 1u33'18"
40
Davide Cassani
Termolan - Galli
op 1u35'11"
41
Lucien Didier
Renault - Elf
op 1u36'17"
42
Charly Berard
Renault - Elf
op 1u39'32"
43
Michael Wilson
Alfa Lum - Sauber
op 1u42'34"
44
Luciano Rabottini
Gis Gelati - Olmo
op 1u43'07"
45
Franco Conti
Selle San Marco - Wilier Triestina
op 1u44'56"
46
Juan Pujol Pages
Kelme
op 1u45'08"
47
George Lewis Mount
Sammontana - Benotto
op 1u47'21"
48
Maurizio Piovani
Gis Gelati - Olmo
op 1u48'14"
49
Sergio Parsani
Bianchi - Piaggio
op 1u56'00"
50
Jesus Rodriguez Magro
Zor - Gemeaz Cusin
op 1u56'53"
51
Guido Van Calster
Del Tongo - Colnago
op 1u58'40"
52
Bruno Leali
Inoxpran - Pentole Posate
op 1u58'46"
53
Giancarlo Casiraghi
Atala - Campagnolo
op 2u01'51"
54
Gabriele Landoni
Del Tongo - Colnago
op 2u02'35"
55
Patrick Bonnet
Renault - Elf
op 2u05'01"
56
Isidro Juárez Del Moral
Zor - Gemeaz Cusin
op 2u07'48"
57
Aldo Donadello
Bianchi - Piaggio
op 2u09'56"
58
Per Bausager
Selle Italia - Chinol
op 2u11'28"
59
Giuseppe Montella
Selle San Marco - Wilier Triestina
op 2u12'06"
60
Claudio Corti
Sammontana - Benotto
op 2u14'42"
61
Daniel Gisiger
Hoonved - Bottecchia
op 2u18'40"
62
Antonio Bevilacqua
Hoonved - Bottecchia
op 2u23'06"
63
Tulio Bertacco
Sammontana - Benotto
op 2u28'12"
64
Angel Camarillo Llorens
Zor - Gemeaz Cusin
op 2u29'47"
65
Simone Fraccaro
Gis Gelati - Olmo
op 2u30'11"
66
Alf Segersäll
Bianchi - Piaggio
op 2u30'26"
67
Giuliano Biatta
Inoxpran - Pentole Posate
op 2u32'39"
68
Bert Pronk
Kotter - Bibione
op 2u33'24"
69
Vittorio Setti
Selle Italia - Chinol
op 2u34'21"
70
Fiorenzo Favero
Selle San Marco - Wilier Triestina
op 2u42'01"
71
Leonardo Bevilacqua
Gis Gelati - Olmo
op 2u44'07"
72
Mauro Angelucci
Alfa Lum - Sauber
op 2u49'49"
73
Ennio Salvador
Gis Gelati - Olmo
op 2u50'27"
74
Marino Amadori
Famcucine - Campagnolo
op 2u52'14"
75
Fridolin Keller
Royal - Wrangler
op 2u53'19"
76
Giovanni Renosto
Atala - Campagnolo
op 2u53'46"
77
Giorgio Aiardi
Inoxpran - Pentole Posate
op 2u55'07"
78
Acacio Da Silva
Royal - Wrangler
op 2u56'11"
79
Giuseppe Faraca
Hoonved - Bottecchia
op 2u57'47"
80
Corrado Donadio
Alfa Lum - Sauber
op 2u58'00"
81
Guillermo De La Peña Garrido
Zor - Gemeaz Cusin
op 3u01'49"
82
Piero Onesti
Alfa Lum - Sauber
op 3u02'25"
83
Hans D'Haese
Metauro Mobili - Pinarello
op 3u02'44"
84
Gian-Luigi Zuanel
Del Tongo - Colnago
op 3u03'07"
85
Vittorio Algeri
Metauro Mobili - Pinarello
op 3u03'11"
86
Uwe Bolten
Kotter - Bibione
op 3u05'28"
87
Roy Schuiten
Kelme
op 3u06'06"
88
Daniel Müller
Royal - Wrangler
op 3u16'06"
89
Nazzareno Berto
Metauro Mobili - Pinarello
op 3u16'33"
90
Anders Adamsson
Alfa Lum - Sauber
op 3u17'59"
91
Erich Mächler
Royal - Wrangler
op 3u18'23"
92
Marc Goossens
Kotter - Bibione
op 3u23'19"
93
Mario Noris
Atala - Campagnolo
op 3u23'32"
94
Dante Morandi
Famcucine - Campagnolo
op 3u23'36"
95
Walter Delle Case
Atala - Campagnolo
op 3u25'55"
96
Vincenzo Cupperi
Alfa Lum - Sauber
op 3u28'54"
97
Flavio Miozzo
Metauro Mobili - Pinarello
op 3u30'49"
98
Ercole Mealli
Selle Italia - Chinol
op 3u33'14"
99
Urs Freuler
Atala - Campagnolo
op 3u40'15"
100
Noël Dejonckheere
Gis Gelati - Olmo
op 3u41'21"
101
Luigino Moro
Inoxpran - Pentole Posate
op 3u41'28"
102
Rudi Weber
Royal - Wrangler
op 3u42'56"
103
Peter Kehl
Royal - Wrangler
op 3u46'52"
104
Jacob Bausager
Selle Italia - Chinol
op 3u48'31"
105
Silvestro Milani
Hoonved - Bottecchia
op 3u54'50"
106
Marco Franceschini
Metauro Mobili - Pinarello
op 3u56'45"
107
Daniele Caroli
Termolan - Galli
op 3u59'27"
108
Luigi Ferreri
Hoonved - Bottecchia
op 4u18'26"
109
Stefan Schröpfer
Kotter - Bibione
op 4u50'43"
110
Enea Montanari
Termolan - Galli
op 5u18'55"
Giancarlo Baldoni
Alfa Lum - Sauber
DNF
Vicente Belda Vicedo
Kelme
DNF
Pierangelo Bincoletto
Sammontana - Benotto
DNF
Emanuele Bombini
Hoonved - Bottecchia
DNF
Luciano Borgognoni
Del Tongo - Colnago
DNF
Geir Digerud
Atala - Campagnolo
DNF
Robert Dill-Bundi
Hoonved - Bottecchia
DNF
Pierino Gavazzi
Atala - Campagnolo
DNF
Mario Gazzola
Selle Italia - Chinol
DNF
Piero Ghibaudo
Famcucine - Campagnolo
DNF
Raniero Gradi
Sammontana - Benotto
DNF
Valerio Lualdi
Famcucine - Campagnolo
DNF
Ricardo Magrini
Metauro Mobili - Pinarello
DNF
Benedetto Patellaro
Hoonved - Bottecchia
DNF
Sergio Santimaria
Selle San Marco - Wilier Triestina
DNF
Bruno Wolfer
Royal - Wrangler
DNF
Daniele Antinori
Termolan - Galli
DNS
Claudio Bortolotto
Del Tongo - Colnago
DNS
Paolo Rosola
Atala - Campagnolo
DNS
Bernard Becaas
Renault - Elf
DNF
Alfredo Chinetti
Inoxpran - Pentole Posate
DNS
Luciano Loro
Inoxpran - Pentole Posate
DNS
Claudio Savini
Selle San Marco - Wilier Triestina
DNS
Walter Hoffmann
Kotter - Bibione
DNF
Angel Ocana Perez
Zor - Gemeaz Cusin
DNF
Marino Polini
Sammontana - Benotto
DNF
Celestino Prieto Rodriguez
Kelme
OTL
Roberto Visentini
Sammontana - Benotto
DNF
Heine Götz
Kotter - Bibione
DNS
Giuseppe Martinelli
Selle San Marco - Wilier Triestina
DNS
Johan Wellens
Kotter - Bibione
OTL
Tranquillo Andretta
Selle Italia - Chinol
DNF
Claudio Girlanda
Termolan - Galli
DNF
Enrique Martinez Heredia
Kelme
DNF
Jeronimo Ibañez Escribano
Kelme
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares