En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
G.P. Costa degli Etruschi
Result
1
Manuel Belletti
SouthEast
4u29'28"
2
Davide Viganò
Team Idea 2010 ASD
z.t
3
Niccolo Bonifazio
Lampre - Merida
z.t
4
Russell Downing
Cult Energy Pro Cycling
z.t
5
Sonny Colbrelli
Bardiani CSF
z.t
6
Oscar Gatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
7
Simone Consonni
z.t
8
Davide Martinelli
z.t
9
Francesco Reda
Team Idea 2010 ASD
z.t
10
Simone Petilli
Uniero Wilier
z.t
11
Antonio Santoro
z.t
12
Gregor Muhlberger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
13
Nicola Gaffurini
MG.Kvis-Vega
z.t
14
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
z.t
15
Matija Kvasina
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
16
Felix Grossschartner
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
17
Simone Ponzi
SouthEast
z.t
18
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
z.t
19
Ildar Arslanov
Rusvelo
z.t
20
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
z.t
21
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
22
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
23
Alessio Taliani
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
24
Emanuele Sella
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
25
Francesco Gavazzi
SouthEast
op 9"
26
Valerio Conti
op 11"
27
Alessandro Malaguti
Nippo - Vini Fantini
op 13"
28
Simone Stortoni
Androni Giocattoli - Sidermec
op 18"
29
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 21"
30
Simone Andreetta
Bardiani CSF
op 23"
31
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
op 27"
32
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani CSF
op 46"
33
Rasmus Guldhammer
Cult Energy Pro Cycling
op 53"
34
Marco d'Urbano
GM Cycling Team
op 1'16"
35
Marco Bandiera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
36
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1'30"
37
Stefano Nardelli
Uniero Wilier
op 1'42"
38
Stefano Verona
z.t
39
Ivan Balykin
Rusvelo
z.t
40
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
41
Gian Marco Di Francesco
MG.Kvis-Vega
z.t
42
Matteo Spreafico
Team Idea 2010 ASD
op 2'19"
43
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
44
Daniel Felipe Martinez
Colombia
z.t
45
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Colombia
z.t
46
Petr Ignatenko
Rusvelo
z.t
47
Marc Garby
Team Idea 2010 ASD
z.t
48
Edoardo Zardini
Bardiani CSF
z.t
49
Marco Tecchio
Uniero Wilier
z.t
50
Daniele Cavasin
GM Cycling Team
z.t
51
Roman Maikin
Rusvelo
z.t
52
Fabio Taborre
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
53
Romain Lemarchand
Cult Energy Pro Cycling
z.t
54
Fabio Chinello
Uniero Wilier
z.t
55
Joël Zangerle
Cult Energy Pro Cycling
z.t
56
Michael Gogl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
57
Jure Golcer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
58
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
op 3'10"
59
Luca Chirico
Bardiani CSF
z.t
60
Davide Ballerini
Uniero Wilier
z.t
61
Giovanni Carboni
Uniero Wilier
z.t
62
Lukas Zeller
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
63
Milo Borisavljevic
Roth - Skoda
z.t
64
Elia Favilli
SouthEast
z.t
65
Juan Pablo Valencia
Colombia
op 4'05"
66
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
67
Alessandro Pettiti
Team Idea 2010 ASD
z.t
68
Eugenio Bani
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
69
Matteo Rotondi
GM Cycling Team
op 5'02"
70
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
71
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Pro Cycling
z.t
72
Mamyr Stash
Rusvelo
z.t
73
Alessandro Petacchi
SouthEast
z.t
74
Matteo Malucelli
Team Idea 2010 ASD
z.t
75
Moreno Giampaolo
MG.Kvis-Vega
z.t
76
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
77
Luca Muffolini
MG.Kvis-Vega
z.t
78
Alessandro Mario Ferrarotti
GM Cycling Team
z.t
79
Michele Gazzarra
MG.Kvis-Vega
z.t
80
Artem Nych
Rusvelo
z.t
81
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
op 5'37"
82
Balázs Rozsa
Utensilnord
op 6'16"
83
Zoltan Sipos
Utensilnord
z.t
84
Daniel Moricz
Utensilnord
z.t
85
János Pelikán
Utensilnord
z.t
86
Marco Tizza
Team Idea 2010 ASD
op 7'10"
87
Luca Capelli
Team Idea 2010 ASD
z.t
88
Alberto Cecchin
Roth - Skoda
z.t
89
Sebastian Stamegna
z.t
90
Mads Pedersen
Cult Energy Pro Cycling
z.t
91
Alessio Bottura
Roth - Skoda
op 8'16"
92
Igor Boev
Rusvelo
z.t
93
Emiliano Faieta
MG.Kvis-Vega
z.t
Davide Appollonio
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
DNF
Matteo Busato
SouthEast
DNF
Alex Buttazzoni
DNF
Enea Cambianica
Meridiana Kamen Team
DNF
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
DNF
Filip Cengic
Meridiana Kamen Team
DNF
Daniele Colli
Nippo - Vini Fantini
DNF
Ricardo Tomas Creel
Roth - Skoda
DNF
Nicola Da Dalt
DNF
Antonio Di Sante
GM Cycling Team
DNF
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
DNF
Viktor Filutas
Utensilnord
DNF
Mauro Finetto
SouthEast
DNF
Filippo Fortin
GM Cycling Team
DNF
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
DNF
Mattia Frapporti
Uniero Wilier
DNF
Rino Gasparrini
Uniero Wilier
DNF
Mattia Gavazzi
Amore & Vita - Selle SMP
DNF
Gergo Gonczy
Utensilnord
DNF
José Hernandez
DNF
Yukinori Hishinuma
Amore & Vita - Selle SMP
DNF
Botond Hollo
Utensilnord
DNF
Francesco Lamon
DNF
Zoltán Lengyel
Utensilnord
DNF
Logan Loader
DNF
Paolo Lunardon
Amore & Vita - Selle SMP
DNF
Tristan Marguet
Roth - Skoda
DNF
Jacopo Mosca
DNF
Gianluca Ocanha
Roth - Skoda
DNF
Kiryll Pozdnyakov
Rusvelo
DNF
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
DNF
Giuseppe Sannino
DNF
Michele Scartezzini
DNF
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
DNF
Temesgen Teklehaymanot
Roth - Skoda
DNF
Giacomo Tomio
Roth - Skoda
DNF
Antonio Viola
Nippo - Vini Fantini
DNF
Luca Wackermann
SouthEast
DNF
Genki Yamamoto
Nippo - Vini Fantini
DNF
Rino Zampilli
Amore & Vita - Selle SMP
DNF
Rostyslav Zhukovskyi
Amore & Vita - Selle SMP
DNF
Endi irol
Meridiana Kamen Team
DNF
Simone Campagnaro
Meridiana Kamen Team
DNS
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Info
Parcours
Result
Palmares