En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Olympia's Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
13/09
Gieten
Hellendoorn
183.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Giacomo Ballabio
4u10'11"
2
Max Kanter
Team Sunweb
z.t
3
Alfdan De Decker
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
4
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
5
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
z.t
6
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
z.t
7
Rasmus Bøgh Wallin
Team Coloquick
z.t
8
Marijn van den Berg
Delta Cycling Rotterdam
z.t
9
Julius Johansen
Team Coloquick
z.t
10
Laurenz Rex
AGO - Aqua Service
z.t
11
Joe Holt
z.t
12
Jeremy Frehen
AGO - Aqua Service
z.t
13
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
z.t
14
Joab Schneiter
z.t
15
Youri van Iersel
z.t
16
Justin Timmermans
Delta Cycling Rotterdam
z.t
17
Hartthijs de Vries
z.t
18
Gijs Meijer
Delta Cycling Rotterdam
z.t
19
Johan Price-Pejtersen
Team Coloquick
z.t
20
Niklas Markl
Development Team Sunweb
z.t
21
Bas Ottevanger
Vlasman CT
z.t
22
Wiebe Scholten
z.t
23
Edoardo Affini
SEG Racing Academy
z.t
24
Rhys Britton
z.t
25
Oscar van Wijk
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
26
Daan van Sintmaartensdijk
Alecto Cycling Team
z.t
27
Jelle Nieuwpoort
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
28
Lars Van den Berg
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
29
Vincent Hoppezak
Delta Cycling Rotterdam
z.t
30
Aden James Paterson
z.t
31
Jurriaan Vos
z.t
32
Xavier Poels
z.t
33
Jelle Bootsveld
z.t
34
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
35
Wim Wittenberg
z.t
36
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
z.t
37
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
38
Gino Vierhouten
z.t
39
Gijs Leemreize
z.t
40
Ward Vanhoof
Lotto - Soudal U23
z.t
41
Jasper Haest
z.t
42
Quentin Guex
z.t
43
Anders Hardahl
Team Coloquick
z.t
44
Arthur Baude
AGO - Aqua Service
z.t
45
Bryan Bouwmans
z.t
46
Samuel Tillett
z.t
47
Chiel Breukelman
z.t
48
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
49
Jonas Hvideberg
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
50
Lars Oreel
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
51
Tim Naberman
z.t
52
Jordi van Loon
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
53
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
54
Marien Bogerd
z.t
55
Quinten Veling
z.t
56
Danny Kroeze
z.t
57
Sven Tellegen
z.t
58
Martin Schäppi
z.t
59
Antonie van Noppen
z.t
60
Robin Blummel
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
61
Loran Cassaert
Lotto - Soudal U23
z.t
62
Koen van Helvoirt
z.t
63
Ruben Apers
Lotto - Soudal U23
z.t
64
David Van Den Berg
z.t
65
Jonas Castrique
Lotto - Soudal U23
z.t
66
Dorus de Rijk
z.t
67
Alex Molenaar
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
68
Sebastian Vester
z.t
69
Bradley Soden
z.t
70
Olivier Van Pelt
z.t
71
Martin Salmon
Development Team Sunweb
z.t
72
Jeen de Jong
z.t
73
Chiel Smit
z.t
74
Arjan Arentsen
z.t
75
Tim Bierkens
z.t
76
Chiel Schulten
z.t
77
Tom Paquot
AGO - Aqua Service
z.t
78
Matteo Bellia
z.t
79
Rens Tulner
Delta Cycling Rotterdam
z.t
80
Tom Jansen
z.t
81
Kelvin Bakx
z.t
82
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
z.t
83
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
z.t
84
Jonas Vingegaard
Team Coloquick
z.t
85
Mathijs De Leng
z.t
86
Daniel Bligaard
z.t
87
Koen Paalman
z.t
88
Erik Nordsaeter Resell
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
89
Peter Kibble
z.t
90
Daniel Coombes
z.t
91
Jelle Johannink
z.t
92
Lars Saugstad
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
93
Dylan Bouwmans
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
94
David Dekker
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
95
Timo de Jong
Destil - Parkhotel Valkenburg
op 1'04"
96
Sjoerd Bax
Delta Cycling Rotterdam
z.t
97
Lionel Taminiaux
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
98
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal U23
z.t
99
Jelmer Arendshorst
op 2'40"
100
James Tillett
z.t
101
Abe Celi
Alecto Cycling Team
op 2'42"
102
Sven De Haan
op 5'12"
103
Martin Bugge Urianstad
UNO - X Norwegian Development Team
op 6'34"
104
Christian Varweg
z.t
105
Sindre Kulset
UNO - X Norwegian Development Team
op 6'49"
106
Kevin Minten
op 9'48"
107
Danny Maas
BEAT Cycling Club
op 10'09"
108
Harm Celi
op 12'19"
Scott Quincey
DNF
Iver Skaarseth
UNO - X Norwegian Development Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares