En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Olympia's Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3a
Stage 3b
Stage 4
Stage 5
Stage 6
02/10
Margraten
Noorbeek
177.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Martijn Budding
Rabobank Development Team
4u25'26"
2
Piet Allegaert
Trek - Segafredo
z.t
3
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
z.t
4
Amund Groendahl Jansen
Team Joker
op 2"
5
Lucas Hamilton
op 4"
6
Geoffrey Curran
Axeon - Hagens Berman
op 12"
7
Pascal Eenkhoorn
BMC Development Team
op 20"
8
Mads Pedersen
Stölting Service Group
op 32"
9
Colin Joyce
Axeon - Hagens Berman
z.t
10
Ivan Garcia Cortina
Klein Constantia
op 35"
11
Jenthe Biermans
SEG Racing Academy
op 42"
12
Tyler Williams
Axeon - Hagens Berman
op 50"
13
Gabriel Cullaigh
op 52"
14
Matthias Reutimann
z.t
15
Aaron Verwilst
Lotto - Soudal U23
op 55"
16
Jan Logier
z.t
17
Sjors Dekker
op 1'06"
18
Edward Planckaert
Lotto - Soudal U23
op 1'34"
19
Gian Friesecke
op 1'36"
20
Cees Bol
Rabobank Development Team
z.t
21
Willem Ariesen
SEG Racing Academy
z.t
22
Jim Lindenburg
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
23
Christophe Noppe
z.t
24
Arvid de Kleijn
Cyclingteam Jo Piels
z.t
25
Pavel Sivakov
BMC Development Team
z.t
26
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
27
Hartthijs de Vries
Rabobank Development Team
z.t
28
Adriaan Janssen
Cyclingteam Jo Piels
z.t
29
Jan-Willem van Schip
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
30
Cedric Defreyne
z.t
31
Julius van den Berg
SEG Racing Academy
op 1'41"
32
Hampus Anderberg
Team Coloquick
op 1'43"
33
Lukas Ruegg
op 1'44"
34
Przemyslaw Kasperkiewicz
Klein Constantia
z.t
35
Senne Leysen
Lotto - Soudal U23
op 1'47"
36
Stef Krul
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
37
Rémi Cavagna
Klein Constantia
op 1'49"
38
Lucas Eriksson
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
39
Jordi van Loon
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
40
Pontus Kastemyr
Team Differdange - Losch
z.t
41
Neilson Powless
Axeon - Hagens Berman
op 1'54"
42
Søren Siggaard
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
op 2'00"
43
Justin Oien
Axeon - Hagens Berman
op 2'02"
44
Nathan Van Hooydonck
BMC Development Team
op 2'08"
45
Rob van Broekhoven
Iko Enertherm-Beobank
op 2'09"
46
Jai Hindley
Attaque Team Gusto
op 2'14"
47
Remco Esselaar
op 2'44"
48
Guillaume Seye
op 3'53"
49
Jan Marcus Faaglum Karlsson
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
50
Michael Storer
op 4'21"
51
Marc Kivits
op 4'32"
52
Oscar van Wijk
op 5'02"
53
Ole Forfang
Team Joker
op 7'24"
54
Fridtjof Roeinaas
Team Sparenbanken Sor
z.t
55
Jelle Johannink
op 9'39"
56
Bas van der Kooij
op 9'41"
57
Beau Duvigneau
op 9'55"
58
Maarten Hendrickx
z.t
59
Christiaan Meerbeek
z.t
60
Marco Doets
Baby-Dump Cycling Team
op 10'00"
61
John Meewisse
z.t
62
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 10'04"
63
Martin Schäppi
BMC Development Team
op 10'08"
64
Jan Maas
Rabobank Development Team
z.t
65
Max Hendrikx
z.t
66
Cyrill Kunz
z.t
67
Michael Carbel Svendgaard
Stölting Service Group
op 10'11"
68
Wiebe Scholten
z.t
69
Enzo Wouters
Lotto - Soudal U23
z.t
70
Jordi Talen
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
71
Peter Lenderink
Rabobank Development Team
z.t
72
Daan Schouten
op 10'15"
73
Jacob Scott
An Post - Chainreaction
op 10'29"
74
Julien Van den Brande
Veranclassic - AGO
op 10'33"
Stephan Bakker
Cyclingteam Jo Piels
DNF
Filip Bengtsson
Team Differdange - Losch
DNF
Jonas Bokeloh
Klein Constantia
DNF
Matthew Bostock
DNF
Chiel Breukelman
DNF
Abe Celi
DNF
Paul Cremers
DNF
Stef de Louwere
DNF
Henrik Evensen
SEG Racing Academy
DNF
Robbe Ghys
Lotto - Soudal U23
DNF
Rasmus Ginnerup
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
DNF
Lorenzo Harbers
DNF
Fabio Jakobsen
SEG Racing Academy
DNF
Stefan Kreder
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
DNF
Christopher Latham
Team Wiggins
DNF
Luuk Lohuis
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
DNF
Robin Lowik
DNF
Twan Middelburg
DNF
Nicholas Schultz
SEG Racing Academy
DNF
Lukas Spengler
BMC Development Team
DNF
Justin Timmermans
Baby-Dump Cycling Team
DNF
Gijs Van 't Westeinde
DNF
Youri van Iersel
DNF
Jurriaan Vos
DNF
Rasmus Bøgh Wallin
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
DNF
Bram Welten
BMC Development Team
DNF
Nils Wolffenbuttel
DNF
Jelle Wolsink
Cyclingteam Jo Piels
DNF
Wessel Zennipman
DNF
Robbie van Bakel
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
DNF
Bart van Bindsbergen
Craft Ten Tusscher Offroad Team
DNF
Jason van Dalen
DNF
Koen van de Klundert
DNF
Nick van Helvoirt
DNF
Coen van Kleef
DNF
Kristoffer Halvorsen
Team Joker
DNS
Jason Lowndes
Drapac Professional Cycling
DNS
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares