En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
18/05
Gravelines
Cassel
181.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mike Teunissen
Team Jumbo - Visma
4u38'56"
2
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
3
Amund Groendahl Jansen
Team Jumbo - Visma
z.t
4
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
op 8"
5
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
6
Anthony Turgis
Total Direct Energie
op 11"
7
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
8
Anthony Delaplace
Team Arkéa- Samsic
z.t
9
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
z.t
10
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
11
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
op 14"
12
Stan Dewulf
Lotto - Soudal
z.t
13
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
op 19"
14
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
op 22"
15
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
16
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
17
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 26"
18
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
op 28"
19
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 30"
20
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
21
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
22
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
23
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
24
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
z.t
25
Niki Terpstra
Total Direct Energie
z.t
26
Aksel Nommela
Wallonie Bruxelles
op 41"
27
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
28
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
op 43"
29
Remy Mertz
Lotto - Soudal
op 47"
30
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 54"
31
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
David van der Poel
Corendon - Circus
z.t
33
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 1'31"
34
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'37"
35
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
op 2'12"
36
Adrien Petit
Total Direct Energie
z.t
37
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
39
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
40
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
41
Jesper Asselman
Roompot - Charles
z.t
42
Damien Touzé
Cofidis
z.t
43
Tony Martin
Team Jumbo - Visma
op 4'52"
44
André Greipel
Team Arkéa- Samsic
op 5'53"
45
Taco van der Hoorn
Team Jumbo - Visma
z.t
46
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
z.t
47
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
z.t
48
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
z.t
49
Senne Leysen
Roompot - Charles
op 6'39"
50
Romain Cardis
Total Direct Energie
op 7'32"
51
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 7'37"
52
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
53
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
op 8'08"
54
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
55
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
56
Lasse Norman Hansen
Corendon - Circus
z.t
57
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 8'45"
58
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
59
August Jensen
Israel Cycling Academy
op 9'29"
60
Jan-Willem van Schip
Roompot - Charles
z.t
61
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
62
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
63
Elmar Reinders
Roompot - Charles
z.t
64
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 9'33"
65
Arnaud Courteille
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
66
Pim Ligthart
Total Direct Energie
z.t
67
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
68
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
69
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
70
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
op 10'17"
71
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
op 10'19"
72
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 10'32"
73
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
op 14'23"
74
Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
z.t
75
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
76
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
77
Maarten Van Trijp
Corendon - Circus
z.t
78
Maarten Wynants
Team Jumbo - Visma
z.t
79
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
80
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
81
Pascal Eenkhoorn
Team Jumbo - Visma
z.t
82
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
83
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
84
Dylan Groenewegen
Team Jumbo - Visma
z.t
85
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
86
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
87
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
88
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
89
Simon Sellier
Total Direct Energie
z.t
90
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
91
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
92
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
93
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
z.t
94
Damien Gaudin
Total Direct Energie
z.t
95
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
96
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
97
Roy Jans
Corendon - Circus
op 15'54"
98
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Charles
z.t
99
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
100
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
101
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
102
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
op 16'07"
103
Corentin Ermenault
Vital Concept - B&B Hotels
op 31'48"
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
DNF
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
DNF
Emmanuel Morin
Cofidis
DNF
Laurent Pichon
Team Arkéa- Samsic
DNS
Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
DNS
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares