En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
12/05
Marck en Calaisis
Le Portel
167 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sylvain Chavanel
Direct Energie
4u27'17"
2
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
op 5"
3
Clement Venturini
Cofidis
z.t
4
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
5
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
z.t
6
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
7
Ignatas Konovalovas
FDJ
z.t
8
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
9
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
10
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
op 8"
11
Adrien Petit
Direct Energie
op 21"
12
Heinrich Haussler
Bahrain - Merida
z.t
13
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
14
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini
z.t
15
Fabien Canal
Armee de Terre
z.t
16
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
17
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
18
Fabien Touze
HP BTP - Auber 93
z.t
19
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
20
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
z.t
21
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
22
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
23
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
24
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
25
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
26
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
27
David Menut
HP BTP - Auber 93
z.t
28
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
29
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
z.t
30
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
31
Antoine Duchesne
Direct Energie
z.t
32
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
33
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
34
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
35
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
z.t
36
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
37
Olivier Le Gac
FDJ
z.t
38
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
39
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
40
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
z.t
41
Francis Mourey
Fortuneo-Oscaro
z.t
42
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
43
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
44
Benjamin Thomas
Armee de Terre
z.t
45
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 42"
46
Domen Novak
Bahrain - Merida
op 47"
47
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
op 57"
48
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
49
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
50
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 59"
51
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
z.t
52
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
z.t
53
Marc Sarreau
FDJ
z.t
54
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
55
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
56
Yannis Yssaad
Armee de Terre
z.t
57
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
z.t
58
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
59
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
61
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
62
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
z.t
63
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
64
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
65
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
66
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
67
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
z.t
68
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
69
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
op 1'05"
70
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
op 1'17"
71
Arnaud Démare
FDJ
op 1'25"
72
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
op 4'26"
73
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
74
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
75
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
op 5'38"
76
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
77
David Per
Bahrain - Merida
z.t
78
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
op 6'42"
79
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
z.t
80
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
81
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
op 6'51"
82
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Thibault Ferasse
Armee de Terre
z.t
84
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
85
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
z.t
86
Meiyin Wang
Bahrain - Merida
z.t
87
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
88
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
89
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
90
Kenny Dehaes
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
91
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
92
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
z.t
93
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
94
Borut Bozic
Bahrain - Merida
z.t
95
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
96
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
97
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
op 8'22"
98
Niccolo Bonifazio
Bahrain - Merida
op 9'05"
99
Chun Kai Feng
Bahrain - Merida
z.t
100
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
101
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
102
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
103
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
104
Marc Fournier
FDJ
z.t
105
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
106
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
z.t
107
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
108
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
109
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
z.t
110
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
z.t
111
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
op 11'19"
112
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
op 12'14"
113
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
114
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli
z.t
115
Tim Merlier
Veranda's Willems - Crelan
z.t
116
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini
z.t
117
Davide Cimolai
FDJ
z.t
118
Martyn Irvine
Aqua Blue Sport
z.t
119
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
120
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
121
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
122
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
123
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
124
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
z.t
125
Yohann Gène
Direct Energie
op 12'21"
126
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
z.t
127
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
128
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
129
Loic Chetout
Cofidis
z.t
130
Jacopo Guarnieri
FDJ
z.t
131
Damien Gaudin
Armee de Terre
op 12'25"
132
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
133
Moreno De Pauw
Sport Vlaanderen - Baloise
op 16'12"
134
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
op 16'14"
135
Stéphane Poulhiès
Armee de Terre
z.t
136
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Daniel Hoelgaard
FDJ
DNF
Jon Ander Insausti Irastorza
Bahrain - Merida
DNF
Boris Vallee
Fortuneo-Oscaro
DNF
Stef Van Zummeren
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Thomas Boudat
Direct Energie
DNS
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares