En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
09/05
Dunkerque
Iwuy
197.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
4u34'30"
2
Marc Sarreau
FDJ
op 4"
3
Clement Venturini
Cofidis
op 6"
4
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
op 10"
5
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
6
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
7
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
8
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
9
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
10
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
12
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
z.t
13
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
14
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
15
Kenny Dehaes
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
16
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
17
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
18
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
z.t
19
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
21
David Per
Bahrain - Merida
z.t
22
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
24
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
25
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini
z.t
26
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
28
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
29
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
30
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
31
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
32
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
33
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
34
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
35
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
z.t
36
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
37
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
38
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
39
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
40
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
41
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
42
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
43
Antoine Duchesne
Direct Energie
z.t
44
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
45
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
46
Boris Vallee
Fortuneo-Oscaro
z.t
47
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
48
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
49
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
50
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
51
Remy Mertz
Lotto - Soudal
op 17"
52
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 36"
53
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
54
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
55
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
56
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
57
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
z.t
58
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
59
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
60
Ignatas Konovalovas
FDJ
z.t
61
David Menut
HP BTP - Auber 93
z.t
62
Heinrich Haussler
Bahrain - Merida
z.t
63
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
z.t
65
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli
z.t
66
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
67
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
68
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
69
Benjamin Thomas
Armee de Terre
z.t
70
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
z.t
71
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 48"
72
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
73
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
74
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
75
Fabien Canal
Armee de Terre
z.t
76
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
77
Damien Gaudin
Armee de Terre
z.t
78
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
z.t
79
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini
z.t
80
Olivier Le Gac
FDJ
z.t
81
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
z.t
82
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 59"
83
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
84
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
op 1'03"
85
Yannis Yssaad
Armee de Terre
op 1'12"
86
Francis Mourey
Fortuneo-Oscaro
op 2'14"
87
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
op 4'38"
88
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
89
Thibault Ferasse
Armee de Terre
z.t
90
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
z.t
91
Niccolo Bonifazio
Bahrain - Merida
z.t
92
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
93
Stéphane Poulhiès
Armee de Terre
z.t
94
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
95
Loic Chetout
Cofidis
op 7'10"
96
Martyn Irvine
Aqua Blue Sport
op 7'13"
97
Domen Novak
Bahrain - Merida
op 7'19"
98
Meiyin Wang
Bahrain - Merida
z.t
99
Borut Bozic
Bahrain - Merida
z.t
100
Chun Kai Feng
Bahrain - Merida
z.t
101
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
z.t
102
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
z.t
103
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
104
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
105
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
z.t
106
Moreno De Pauw
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
107
Davide Cimolai
FDJ
z.t
108
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
z.t
109
Marc Fournier
FDJ
z.t
110
Jacopo Guarnieri
FDJ
z.t
111
Arnaud Démare
FDJ
z.t
112
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
113
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
114
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
z.t
115
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
116
Fabien Touze
HP BTP - Auber 93
z.t
117
Jon Ander Insausti Irastorza
Bahrain - Merida
z.t
118
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
z.t
119
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
z.t
120
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
z.t
121
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
z.t
122
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
123
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
z.t
124
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
125
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
126
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
127
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
128
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
129
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
130
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
131
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
z.t
132
Peter Koning
Aqua Blue Sport
op 8'51"
133
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 11'16"
134
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 11'19"
135
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
136
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
137
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
138
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
139
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
z.t
140
Nicolas Vereecken
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
141
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
z.t
142
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
143
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
144
Daniel Hoelgaard
FDJ
z.t
145
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
op 11'36"
146
Stef Van Zummeren
Veranda's Willems - Crelan
op 20'11"
147
Tim Merlier
Veranda's Willems - Crelan
z.t
148
Gaetan Bille
Veranda's Willems - Crelan
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares