En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
08/05
Hazebrouck
Orchies
166.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Arnaud Démare
FDJ.fr
7u50'21"
2
Tom Van Asbroeck
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 16"
3
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 17"
11
Sylvain Chavanel
IAM Cycling
op 24"
12
Jonas Rickaert
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
13
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
op 25"
14
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
16
José Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
z.t
17
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Jérôme Pineau
IAM Cycling
z.t
19
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Yoann Offredo
FDJ.fr
z.t
21
Frédéric Amorison
Wallonie Bruxelles
z.t
22
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 28"
23
Matteo Pelucchi
IAM Cycling
op 31"
24
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
25
Kenneth Vanbilsen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
26
Julien Duval
Roubaix Lille Metropole
z.t
27
Gustav Erik Larsson
IAM Cycling
z.t
28
Adrien Petit
Cofidis
op 1'41"
29
Christophe Laporte
Cofidis
op 1'43"
30
Matthieu Ladagnous
FDJ.fr
op 1'46"
31
Nikias Arndt
Team Giant - Shimano
op 1'49"
32
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
z.t
34
Pierrick Fédrigo
FDJ.fr
z.t
35
David Boucher
FDJ.fr
z.t
36
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
37
Dominic Klemme
IAM Cycling
z.t
38
Stéphane Poulhiès
Cofidis
op 2'00"
39
Romain Zingle
Cofidis
op 2'01"
40
Laurens De Vreese
Team Wanty - Groupe Gobert
op 5'29"
41
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
op 5'46"
42
Benjamin Giraud
Team La Pomme Marseille 13
z.t
43
Wouter Mol
Veranclassic - Doltcini
z.t
44
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
z.t
45
Robin Stenuit
Wallonie Bruxelles
op 7'37"
46
Alexandre Pichot
Team Europcar
op 7'40"
47
Anthony Geslin
FDJ.fr
z.t
48
Blaz Jarc
Team Netapp - Endura
z.t
49
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
50
Martin Wesemann
MTN - Qhubeka
op 7'56"
51
Roger Kluge
IAM Cycling
op 10'34"
52
Marko Kump
Tinkoff - Saxo
op 10'37"
53
Sam Bennett
Team Netapp - Endura
z.t
54
Quentin Jauregui
Roubaix Lille Metropole
z.t
55
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
z.t
56
Brian Nauleau
Team Europcar
z.t
57
Clément Saint Martin
Team La Pomme Marseille 13
z.t
58
Jesper Hansen
Tinkoff - Saxo
z.t
59
William Bonnet
FDJ.fr
z.t
60
Steve Chainel
Ag2r - La Mondiale
op 12'42"
61
Sascha Weber
Veranclassic - Doltcini
op 13'11"
62
Edwig Cammaerts
Cofidis
op 13'16"
63
Ralf Matzka
Team Netapp - Endura
z.t
64
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
op 13'22"
65
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Shimano
z.t
66
Jean-Pierre Drucker
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
67
Mickael Delage
FDJ.fr
z.t
68
Yohann Gène
Team Europcar
z.t
69
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
70
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Shimano
op 13'50"
71
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
op 13'56"
72
Tim De Troyer
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
73
Thierry Hupond
Team Giant - Shimano
z.t
74
Brian Bulgac
Team Giant - Shimano
z.t
75
Kevyn Ista
IAM Cycling
z.t
76
Benjamin Lemontagner
Bretagne - Séché Environnement
op 14'34"
77
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
op 14'40"
78
Loic Pestiaux
Wallonie Bruxelles
z.t
79
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Doltcini
op 14'44"
80
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
op 14'52"
81
Julien Fouchard
Cofidis
op 17'50"
82
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
op 18'22"
83
Jonas Ahlstrand
Team Giant - Shimano
op 18'24"
84
Pierre Gouault
Big Mat - Auber 93
op 18'37"
85
Yoann Paillot
Team La Pomme Marseille 13
z.t
86
Maxime Renault
Big Mat - Auber 93
z.t
87
Rick Ottema
Veranclassic - Doltcini
z.t
88
Morgan Lamoisson
Team Europcar
z.t
89
Martin Reimer
MTN - Qhubeka
op 18'41"
90
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 20'31"
91
Théo Vimpere
Big Mat - Auber 93
z.t
92
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
z.t
93
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
z.t
94
Jonathan McEvoy
Team Netapp - Endura
z.t
95
Quentin Bertholet
Wallonie Bruxelles
op 23'27"
96
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
op 23'28"
97
Stephane Rossetto
Big Mat - Auber 93
z.t
98
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
99
Jean-Lou Paiani
Roubaix Lille Metropole
z.t
100
Oliver Zaugg
Tinkoff - Saxo
z.t
101
Julien El Fares
Team La Pomme Marseille 13
z.t
102
Daniel Schorn
Team Netapp - Endura
z.t
103
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
z.t
104
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
105
Thomas Rostollan
Team La Pomme Marseille 13
z.t
106
Francis De Greef
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
107
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
z.t
108
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
109
Nico Sijmens
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
110
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
111
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
112
Cameron Karwowski
Veranclassic - Doltcini
z.t
113
Domingos André Maciel Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
op 26'47"
114
Frédéric Brun
Big Mat - Auber 93
z.t
115
Erick Rowsell
Team Netapp - Endura
z.t
116
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
117
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
z.t
118
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
119
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
120
Clément Koretzky
Bretagne - Séché Environnement
z.t
121
Erwann Corbel
Bretagne - Séché Environnement
op 28'47"
122
Giorgio Brambilla
Veranclassic - Doltcini
z.t
123
Tom Goovaerts
Veranclassic - Doltcini
z.t
124
Ferekalsi Debesay Abrha
MTN - Qhubeka
op 29'12"
125
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
z.t
126
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
op 32'06"
127
Thomas Peterson
Team Giant - Shimano
z.t
128
Manuele Boaro
Tinkoff - Saxo
op 34'33"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares